محبوب‌ترین غذای تابستانی در ایران، آبدوغ خیار است؛ انواع آن در سراسر کشور درست می‌شود و یکی از معدود غذاهای سنتی است که راهش را به منوی کافه‌های مدرن و امروزی هم باز کرده و بین جوانان هم محبوب شده است.

آبدوغ خیار

به گزارش همشهری آنلاین درواقع می‌شود گفت آبدوغ خیار، یکی از غذاهای ملی ما ایرانی‌هاست. در این شرایط اما، مثل بسیاری از میراث‌های ملی‌مان که دیگران می‌خواهند به نام خودشان بزنند، آبدوغ خیار هم مدعی خارجی پیدا کرده است. این بار سایت «تیس اطلس» در حسابی اینستاگرامی، به معرفی این غذا پرداخته و بدون اشاره به ایران، آن را متعلق به جمهوری آذربایجان خوانده است. جمهوری آذربایجان مانند بسیاری دیگر از کشورهایی که در حوزه تمدنی ایران بوده، در سال‌های اخیر به فکر این افتاده‌اند که نه‌تنها مفاخر که میراث ایران را هم به نام خود بزنند و احتمالا تحت تبلیغات آنها، آبدوغ خیار هم به نامشان در این سایت معتبر ثبت شده است. البته کاربران ایرانی اینستاگرام، حسابی به تکاپو افتاده و زیر این پست، توضیح داده‌اند که این غذا ایرانی است. در پست مربوط به این غذا، آبدوغ خیار به نام «دورقماج» معرفی شده؛ نامی که در بخش‌هایی از غرب کشورمان هم به آن آبدوغ خیار گفته می‌شود. دیگر نامی که این سایت استفاده کرده، «ovdukh» است که مشخصا همان آبدوغ فارسی است.
این پست، از سوی سایت معتبری ارائه شده که معمولا بی‌طرف است و اتفاقا روی خوشی نسبت به غذاها و خوراکی‌های ایرانی دارد و بارها انواع خوراکی‌های ایران، در فهرست غذاها و خوراکی‌های محبوب آن گنجانده شده؛ ازجمله قورمه سبزی که 2سال پیش هشتمین غذای محبوب دنیا لقب گرفت. با این حال ویدئویی که در این پست مورد استفاده قرار گرفته، متعلق به بنیاد گردشگری ملی آذربایجان است و به‌نظر می‌رسد این پست، با حمایت کشور همسایه ایران منتشر شده است.

کد خبر 861449

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • IR ۰۸:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  4 0
  آب دوغ خیار مان هم ازم گرفتند.
 • مهندس نرم افزار IR ۰۸:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  2 3
  آب دوغ خیار همیشه فارس
 • IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  4 3
  مثل حضرت مولانا ترک ها زدن بنام
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  4 6
  نام بسیاری از غذاهایی که فارس ها هم از آن نام استفاده می کنند ترکی است واین نشان می دهد که فارس ها از ترک ها گرفتند و در ضمن بسیاری از مشاهیری که ادعا می کنید ایرانی هستند ملیت غیر فارس دارند. مثل بیرونی، ابن سینا ، خوارزمی و...
 • هزاران IR ۰۸:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  0 1
  قطر داره میادین مشترک نفتی و گازی رو خالی میکنه شما دردتون اینه که آب دوغ خیار به نام ایران ثبت بشه ؟؟؟ ...