۲۷ پروژه توسعه محلی در قالب رویداد امید و افتخار، امروز- اول اردیبهشت- در منطقه ۲ افتتاح و به بهرداری رسید.

نمای منطقه2

همشهری آنلاین- زینب زینال زاده: مشارکت مردمی در امور شهری و جلب رضایت شهروندان از جمله اهداف و رویکرد مدیریت شهری دوره ششم است. برای تحقق این اهداف شهرداری تهران عملیاتی شدن پروژه‌های توسعه محلی و منطقه‌ای را در دستور کار قرار داد و با اجرای طرح «من شهردارم» زمینه برای مشارکت شهروندان در انتخاب و اولویت بندی پروژه های توسعه محلی فراهم شد.

امروز (اول اردیبهشت) ۲۷ پروژه توسعه محلی در قالب رویداد امید و افتخار در منطقه ۲ افتتاح و به بهرداری رسید. به گفته مهدی صالحی شهردار این منطقه پروژه‌ها ی توسعه منطقه ای، محله ای و احداثی با هدف رفع مشکلات شهروندان در محلات تعریف و با تلاش شبانه روزی و تسهیل خدمت رسانی به اهالی بر اساس نیازها و ظرفیت‌ها در بخش های فرهنگی، عمرانی، ترافیکی و خدمات شهری طراحی و عملیاتی شدند. در ادامه مروری به اهم این پروژه ها خواهیم داشت.

آیین افتتاح و بهره‌برداری از ۲۷ پروژه شهری منطقه ۲، امروز اول اردیبهشت در صد و هفدهمین پویش امید و افتخار با حضور حسین نظری معاون خدمات شهری و محیط زیست شهردار تهران، مهدی پیرهادی عضو شورای شهر تهران، مهدی صالحی شهردار منطقه و حلیا سادات حسینی مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران برگزار شد.

طرح‌های ترافیکی؛ رفع مشکلات ترافیکی و ایمن سازی معابر

ترافیک امروزه به یک معضل و چالش بزرگ کلانشهری چون تهران تبدیل شده و منطقه ۲ هم به دلیل موقعیت جغرافیایی و ... با این مشکل دست به گریبان است. برای رفع این مشکل و ایمن سازی معابر طرح هایی چون ساماندهی ترافیک میدان های صنعت، شهید تیموری و کوثر، تعریض بلوار دریا، ایمن سازی شبکه بزرگراهی، بهسازی ایستگاه های اتوبوس، تقویت و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی (۳۵ دستگاه اتوبوس جدید)، مسقف کردن پایانه تاکسیرانی و همچنین اصلاح هندسی (۲۵ معبر) در قالب طرح های ترافیکی صورت گرفته است. ساماندهی میدان صنعت با توجه به بار ترافیک ضروری بود. چرا که وسعت زیاد جزیره این میدان باعث می‌شود سرعت خودروهایی که از بلوار خوردین به سمت بزرگراه شیخ فضل الله جنوب خارج می‌شوند و همچنین خودروهایی که از بزرگراه شیخ فضل الله به سمت شمال و بلوار پاک نژاد و بلوار شهید فرحزادی تردد می کنند، پایین بیاید و از این رو گره ترافیکی ایجاد می شد. با ساماندهی این میدان پیش بینی می شود حداقل ۲۵ و حداکثر ۴۵ درصد سرعت تخلیه در میدان صنعت افزایش پیدا می‌کند و جریان ترافیک روان تر می شود.

طرح‌های زیست‌محیطی؛ استفاده از پساب در آبیاری فضای سبز

مدیریت شهری از توجه به مسائل زیست محیطی که سبب بهبود کیفیت زندگی شهروندان می شود هم غفلت نکرده است. طرح انتقال پساب شهرک قدس به مخزن بتنی میدان بوعلی در حدود ۵ کیلومتر (استفاده از منابع آب پایدار مانند پساب در آبیاری عرصه های فضای سبز)، مهمترین پروژه در حوزه زیست محیطی بوده است. انتقال پساب شهرک قدس به ۱۸ مخزن بتنی برای آبیاری فضای سبز منطقه است که به عنوان یک مگا پروژه، فاز اول آن شهریور امسال افتتاح می شود و مجموع پروژه ۹ کیلومتر طول و ۴ میلیون مترمکعب است که تا پایان سال افتتاح می شود. به طوری که ظرف ۲ سال می توانیم منطقه ۲ را به افق طرح جامع که ۹ میلیون مترمکعب آبیاری فضای سبز از طریق پساب است، برسانیم. لوله گذاری انتقال پساب از تصفیه خانه شهرک قدس به مخزن نیایش به اتمام رسیده که امروز بهره برداری می شود و فاز دوم هم امسال عملیاتی می شود. کلانشهری چون تهران، با تنش آبی مواجه است و از این رو می توان با مدیریت صحیح آب و استفاده بهینه، از این تنش عبور کرد. استفاده از شیوه های جدید در آبیاری فضاهای سبز شهری راهکار مناسبی برای جلوگیری از هدر رفت آب است. در این دوره مدیریت شهری استفاده از پساب پس از تصفیه را در دستور کار قرار داده است و بهره برداری از فاز اول تصفیه خانه شهرک قدس هم در راستای همین هدف صورت می گیرد. ساخت ۹ تصفیه خانه لوکال (تصفیه خانه های محلی) در این دوره پیگیری شده که ساخت و بهره برداری از ۷ تصفیه خانه صورت گرفته و احداث ۲ تصفیه خانه هم در حال پیگیری است که فاز اول تصفیه خانه شهرک قدس با لوله گذاری تا مخزن نیایش بهره برداری می شود.

طرح‌های عمرانی؛ تسهیل دسترسی شهروندان به معابر

شهر متعلق به همه شهروندان است و ازاین‌رو دسترسی به معابر شهری و بزرگراهی می بایست برای همه افراد جامعه از جمله معلولان و ... فراهم شود. طرح های عمرانی با هدف بهبود شبکه معابر شهری و بزرگراهی و همچنین تسهیل در دسترسی همه شهروندان و همچنین افراد کم توان به امکانات شهری، اجرایی شده اند که مناسب سازی معابرو بوستان ها و همچنین اجرای عملیات روکش آسفالت و... نمونه اقدامات صورت گرفته هستند. حدود ۱۵۸ کیلومتر مسیر بزرگراهی و محورهای مواصلاتی پرتردد شهر تهران (رمپ و لوپ) در این منطقه ۲ قرار دارد که با توجه به ضرورت بهسازی زیرساخت‌های حمل و نقل درون شهری و بهبود شبکه معابر شهری، عملیات بهسازی و مرمت آسفالت این محورهای بزرگراهی اجرایی شد. در راستای این عملیات حدود ۸۹ هزار تن آسفالت توزیع شده است.

طرح های زیباسازی؛ ساماندهی منظر شهری

زیباسازی کالبد شهر همچنان مورد تاکید مدیریت شهری قرار داشته است و از این رو در معابری چون خیابان انقلاب و خیام شاهد یکسان سازی تابلو اصناف و در خیابان ولیعصر شاهد ساماندهی دستفروشان هستیم. شهرداری سعی دارد با انجام این اقدامات سیما و منظر شهری را ساماندهی و زیبایی بصری ایجاد کند. در منطقه ۲ هم در راستای تحقق این رویکرد ساماندهی منظر شهری میدان دریان نو، بهسازی زمین بازی بوستان ها، پایدار سازی بوستان پرواز، و... اجرایی شده اند. ایجاد هویت بصری و توسعه پایدار شهری با استفاده از خلاقیت و هنر در طرح زیباسازی میدان دریان نو، مطالبه شهروندان بود. از این رو شهرداری منطقه در راستای توسعه همگون محیط شهری وحفظ زیبایی و تلطیف فضای شهری طرح های هنری در قالب احداث آبنما، المان سنگی و آثار خلاقانه هنری و... را اجرایی کرد. نورپردازی و تامین روشنایی با نصب پایه چراغ و تبدیل درختان کشیده میدان به اثر هنری و استفاده از گونه های جدی گیاهی هم دیگر اقدامات صورت گرفته هستند.

طرح های فرهنگی؛ تقویت زیرساخت ها اجتماعی

اقدامات فرهنگی و تقویت زیرساخت های اجتماعی همواره مطالبه شهروندان بوده است و از این رو مدیریت شهری در دوره ششم تلاش کرد تا با افزایش، توسعه، بهبود و تجهیز زیرساخت های حوزه فرهنگی و اجتماعی به خواسته شهروندان عمل کند. احداث سوله ورزشی پونک و مجموعه ورزشی پردیسان، بازپیرایی زمین های ورزشی، راه اندازی مراکز کارآفرینی، راه اندازی پویاشهر، احداث حسینیه بوستان پرواز ، احداث خانه مادر و کودک و همچنین راه اندازی خانه خلاقیت کودکان اوتیسم، تنها بخشی از کارهای انجام شده در حوزه فرهنگی منطقه ۲ هستند. بوستان پرواز در شمالی‌ترین بخش محله سعادت‌آباد قرار دارد و از آن با ‌عنوان بام تهران هم نام برده می شود. در بالاترین نقطه‌ این بوستان سازه‌ای به شکل گل لاله طراحی شده که مزار دو شهید گمنام است و درست چند متری و در ضلع جنوب شرقی این یادمان، کلنگ ساخت حسینیه اواخر سال ۱۴۰۱ به زمین زده شد و اکنون به بهره برداری می رسد.

کد خبر 845679
منبع: روزنامه همشهری

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha