دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۴
۰ نفر

بین پرتوهای ماوراءبنفش و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست وجود دارد، اما کارشناسان می‌گویند بررسی خطرات خاص مربوط به ژل مانیکور دشوار است، چراکه تنوع زیادی در این باره وجود دارد.

nail

به گزارش همشهری آنلاین، چه به طور مرتب برای مانیکور ناخنتان به آرایشگاه بروید و چه به طور گاهگاهی آن را انجام دهید، ممکن است این پرسش برایتان مطرح شده باشد که آیا این کار به سلامت ناخنتان آسیب می‌زند. پاسخ در این مورد یک بله یا نه قاطع نیست، بلکه بسته به عوامل گوناگون متفاوت است.

مانیکور معمولی

هنگامی که برای مانیکور به شیوه معمول به آرایشگاه می‌روید، خطرات چندانی برای سلامت ناخن ایجاد نمی‌شود. البته لاک ناخن حاوی برخی از مواد رایج آلرژی‌زای تماسی است، ازجمله رزین توزیلامید/فرمالدئید، دی‌بوتیل فتالات، تولوئن و تری‌فنیل فسفات.

آلرژی تماسی در ناخن می‌تواند به صوت تورم، قرمزی یا تحریک پوست اطراف ناخن بروز کند. در عین‌ حال ممکن است به شکل غیرمنتظره‌ای به‌عنوان بثورات یا دانه‌هایی روی پلک‌ها نیز ظاهر شود، زیرا پلک‌ها نازک‌ترین پوست بدن هستند و افراد اغلب ناخودآگاه صورت خود را لمس می‌کنند.

در موارد دیگر، ممکن است شیوه کار مانیکوریست برای شما مشکلاتی ایجاد کند. اگر در حین مانیکور ناخن احساس درد می‌کنید، ممکن است اشتباه مانیکوریست عامل آن باشد.

استفاده از روش‌های بیش‌ازحد تهاجمی مانیکور ناخن مانند برداشتن کوتیکول ناخن (پوست دور ریشه ناخن) یا فشار دادن به کوتیکول با ابزار فلزی یا استفاده از سوهان برقی می‌تواند به کوتیکول و ماتریکس ناخن که مرکز تولید ناخن هستند، آسیب برساند.

پاک کردن لاک ناخن هم ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که ماده لاک پاک‌کن حاوی استون باشد که می‌تواند ناخن‌ها یا پوست اطرافشان را خشک یا کم آب کند، درنتیجه ممکن است ناخن ضعیف یا شکننده و پوست اطراف آن هم خشک و تحریک‌شده شود. بنابراین بهتراست پاک‌کننده ناخن بدون استون انتخاب کنید؛ ترجیحاً لاک پاک‌کنی را برگزینید که حاوی ترکیبات آب‌رسان باشد.

ژل مانیکور چیست؟

استفاده از لاک ژل (ژل مانیکور) که در آن برای ثابت کردن لاک از پرتوهای ماورای بنفش استفاده می‌شود، مانند لاک معمولی می‌تواند به ناخن آسیب بزند.

علت این است که پاک کردن لاک ژل نیاز به شامل خیساندن ناخن به مدت طولانی در استون دارد. این کار می‌تواند لایه بالایی ناخن شما را تخریب، کوتیکول ناخن شما را خشک و ناخن‌های شما را نازک کند. همچنین ناخن‌های شما نیز ممکن است به علت خراشیده شدن شدید یا استفاده از سوهان برقی که می‌تواند صفحه ناخن شما را نازک کند، آسیب ببیند.

قرار گرفتن در معرض اشعه ماورای بنفش

ثابت کردن لاک ژل به خشک کردن ناخن‌های شما در زیر یک لامپ ماورای بنفش یا یک لامپ LED نیاز دارد. قرار گرفتن در معرض پرتوهای ماورای بنفش می‌تواند «پیری نوری» (photoaging) – پیری زودرس پوست ناشی از قرار گرفتن در برابر پرتوهای ماورای بنفش را تشدید کند.

همچنین احتمال افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست با استفاده از این روش وجود دارد. قرار گرفتن محافظت نشده در معرض پرتوهای ماورای بنفش نوع A و نوع B با ایجاد جهش در DNA می‌تواند منجر به سرطان پوست و پیری زودرس شود و علائمی مانند چین‌وچروک، لکه‌های قهوه‌ای، قوام نایکنواخت پوست، شلی پوست و کاهش حجم آن ایجاد کند.

بااین‌حال، تحقیقات بیشتری برای شناخت بهتر خطرات قرار گرفتن در معرض پرتوهای ماوراءبنفش هنگام استفاده از لاک ژل مورد نیاز است. اگرچه ارتباط واضحی بین پرتوهای ماوراءبنفش و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست وجود دارد، اما کارشناسان می‌گویند بررسی خطرات خاص مربوط به ژل مانیکور دشوار است، چراکه تنوع زیادی در انواع لامپ‌های مورداستفاده، زمان نوردهی، موقعیت پوست نسبت به نور، نوع پوست و شمار موارد مانیکور وجود دارد.

بنابراین گرچه مشخص شده است قرار گرفتن مکرر در معرض اشعه ماورای بنفش نور خورشید یا دستگاه‌های برنزه کننده جهش‌زا است و می‌تواند به سرطان پوست منجر شود، اما این سؤال باقی می‌ماند که خطر واقعی چنین عارضه‌ای در افرادی که ژل مانیکور ناخن انجام می‌دهند، چقدر است؟

مانیکور آکریلیک

بیشتر آسیب ناشی از مانیکور آکریلیک نیز هنگام برداشتن لاک آکریلیک، یعنی هنگامی که باید بیشترین مراقبت را از ناخنتان به عمل آورید، رخ می‌دهد.

در این مورد هم با استفاده از یک امولینت سد کننده با پایه روغنی می‌توان از بستر ناخن محافظت کرد و حتماً توجه داشته باشید که خودتان اقدام به برداشتن لاک آکریلیک نکنید.

کد خبر 844459
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار مد و زيبایی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha