رئیس انجمن علمی طب سنتی ایران می‌گوید: تجویز یا مصرف گیاهان دارویی در افراد مبتلا به سرطان باید با احتیاط باشد. مخصوصا سرطان‌هایی که وابسته به هورمون هستند.

گیاهان دارویی

به گزارش همشهری‌ آنلاین، بسیاری از افراد برای درمان بیماری‌های حساسی مثل سرطان، به جای مراجعه به پزشک متخصص، گیاهان دارویی مصرف می‌کنند. آنها تصور می‌کنند تنها با مصرف چند داروی گیاهی می‌توانند سرطان را شکست دهند یا مانع پیشرفت آن شوند. درحالی‌که این مساله می‌تواند جان بیمار را به خطر بیندازد.

خیلی از افراد نیز بدون آن که تخصصی داشته باشند، به بیماران مبتلا به سرطان، گیاهان دارویی را تجویز می‌کنند و خبر ندارند که این کارشان می‌تواند به ضرر بیمار تمام شود.

متخصصان طب سنتی معتقدند حتی گیاهان دم دستی و به ظاهر ساده‌ای مثل زردچوبه و شیرین‌بیان هم اگر به مقدار زیاد یا برای طولانی‌مدت به عنوان دارو مصرف شوند، می‌توانند عوارض خطرناکی داشته باشند. بسیاری از گیاهان دارویی با داروهای شیمیایی تداخل اثر دارند و می‌توانند اثرات داروهای شیمیایی را کم یا زیاد کنند.

دکتر روشنک مکبری‌نژاد، رئیس انجمن علمی طب سنتی ایران در این باره می‌گوید: تجویز یا مصرف گیاهان دارویی در افراد مبتلا به سرطان باید با احتیاط باشد. مخصوصا بعضی از سرطان‌ها که وابسته به هورمون هستند. چون استروژن‌هایی که اینها دارند، استروژن گیاهی است و در شخصی که مبتلا به سرطانی وابسته به هورمون است، می‌تواند عوارض داشته باشد.

دکتر مکبری‌نژاد می‌گوید: متاسفانه بیشتر داروهای گیاهی توسط افرادی به آنها تجویز می‌شود که نه تنها پزشک نیستند، بلکه افرادی بسیار عامی هستند. ما الان به جایی رسیده‌ایم که هر شخصی در فضای مجازی درباره داروهای گیاهی به راحتی تبلیغ می‌کند و آنها را به قیمت خیلی بالا می‌فروشد.

رئیس انجمن علمی طب سنتی ایران ادامه می‌دهد فضای مجازی، یک فضای بی در و پیکر است که هرکس به خودش اجازه می‌دهد تبلیغ گیاهان دارویی کند، آموزش بگذارد، درمان قطعی دیابت و سرطان را تبلیغ کند. مثلا تبلیغ می‌کنند: «درمان قطعی و ریشه‌ای دیابت و سایر بیماری‌ها!»

این استاد دانشگاه می‌گوید: این افراد یا هیچ اطلاعی از درمان قطعی ندارند یا از بیماری دیابت و سایر بیماری‌ها بی‌اطلاع و ناآگاهند. نوع تبلیغات و آموزش‌ها نشان می‌دهد که فقط بحث بیزینس و سودآوری برایشان مهم است.

دکتر مکبری‌نژاد به افرادی اشاره می‌کند که برای درمان سرطان یا کاهش بعضی عوارض سرطان‌ها مثل عوارض شیمی‌درمانی، خستگی و تهوع، گیاهان دارویی مصرف می‌کنند یا آن را به بیماران مبتلا به سرطان تجویز می‌کنند که اصلا توصیه نمی‌شود. بیمار مبتلا به سرطان اگر هم قرار است دارویی گیاهی یا گیاهی دارویی مصرف کند، باید حتما با نظر و تایید پزشک طب سنتی باشد.

کد خبر 806198
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha