سه‌شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۱۸:۴۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: سه هفته قبل از پایان رقابت‌های قهرمانی فوتبال هلند (ارن دیویزیون)، تیم آلکمار عنوان قهرمانی را تصاحب کرد.

پنیر آلکمار و مردان سفیدپوش فروشنده‌ آن شهرت جهانی دارند. بر سر راه جزایر فریز یان، وقتی از کنار شهر کوچکی به نام آلکمار می‌گذری، در سمت چپ، استادیوم کوچک ولی بسیار زیبا و مدرنی با رنگ قرمز توجه را به خود جلب می‌کند.

هرچند شاگردان لوئیز فان‌گال، این هفته در روز شنبه (29 فروردین) پس از ۲۸ بازی بدون شکست، بالاخره در مقابل آرنهایم با نتیجه‌ ۲ بر 1 مغلوب شدند، اما فردای آن روز، پس از شکست ۶ بر ۲  آژاکس آمستردام در مقابل آیندهوون، معلوم شد که سه هفته قبل از پایان رقابت‌های فوتبال دسته اول هلند، آلکمار با ۱۱ امیتاز تفاضل نسبت به تونته انشده، تیم دوم در جدول، قهرمان شده است.

این برای چهارمین بار در تاریخ ۵۳ ساله‌ رقابت‌های فوتبال دسته اول در هلند است که یک تیم در خارج از مثلث قدرت به قهرمانی می‌رسد. در سه ضلع این مثلث در فوتبال هلند، تیم‌های آژاکس آمستردام، آیندهوون و فاینورد روتردام قرار دارند. آلکمار پیش از این یک بار دیگر نیز در سال ۱۹۸۱ حکمروایی بزرگان را شکست و عنوان قهرمانی را تصاحب کرد.

این بار تقریبا پس از ۳۰ سال، لوئیز فان‌گال شاگردانش را با شعار «به رویاهایت جامه عمل بپوشان» وارد میدان کرد. گویا او با این شعار، رویاهای خود را نیز به واقعیت رسانده است.

به گزارش دویچه وله،‌فان‌گال ۵۷ ساله، تاکنون ۳ بار با آژاکس آمستردام عنوان قهرمانی را تصاحب کرده است. در کارنامه‌ او تصاحب جام یوفا در سال ۱۹۹۲ و قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹۹۵ نیز دیده می‌شود. او پس از دو فصل که سرمربی‌گری اف. ث. بارسلونا را برعهده داشت، در آغاز قرن جدید مربی‌گری تیم ملی هلند را بر عهده گرفت، اما از راهیابی به جام جهانی سال ۲۰۰۲ بازماند. هرچند او بار دیگر به خدمت بارسلونا درآمد، اما زود‌هنگام از کار برکنار شد و ستاره اقبالش به نظر می‌رسید که رو به افول است.

سه سال بعد اما، با رفتن وی به آلکمار ورق برگشت. او سال ۲۰۰۶ با تیم آلکمار عنوان نایب قهرمانی را تصاحب کرد. سال ۲۰۰۷ در آخرین هفته، عنوان قهرمانی را از دست داد، تا این‌که بالاخره امسال به رویاهایش جامه عمل پوشاند. این در حالی است که آلکمار فصل جدید را با دو شکست آغاز کرد. پس از آن فان‌گال از سیستم هلندی 4-3-3 فاصله گرفت و به سیستم ۴-۴-۲ روی آورد.

لوئیز فان‌گال هر چند تا پایان سال ۲۰۱۰ با آلکمار قرارداد دارد و دیرک شرینگا، رئیس باشگاه می‌خواهد او را تا سال ۲۰۱۶ نگه دارد، اما خود او گفته است: «من علاقه دارم مربی تیم ملی فوتبال یک کشور خوب باشم، البته می‌توانم تصور کنم که مربی تیم بایرن مونیخ یا رئال مادرید هم بشوم».

کد خبر 79527

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فوتبال ايران

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز