دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۸۷ - ۱۶:۴۹
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان خارج وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شرایط اعزام دانشجو به خارج از کشور را تشریح کرد و گفت:

دانشگاه‌ها باید فرمهای مربوط به اعزام دانشجویان حایز شرایط را پس از تکمیل و تائید هیئت اجرایی جذب تا 15 اردیبهشت ماه ارسال کنند.  

به گزارش مهر، علی اکبر متکان گفت: فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد که حداکثر تا 31 تیرماه 88 فارغ التحصیل شده و خواهان دریافت بورس دکتری خارج از کشور هستند جهت تشکیل پرونده باید حداقل دارای رتبه اول تا سوم آزمون سراسری کارشناسی ارشد یا رتبه اول در هریک از رشته‌های تخصصی دارای اولویت بورس در مقطع کارشناسی ارشد با تأیید دانشگاه یا حداقل 1 مقاله چاپ شده در مجلات علمی– پژوهشی معتبر و یا رتبه اول تا سوم المپیاد‌های علمی دانشجویی کشور باشند.

وی دانشجویان نمونه کشوری در مقطع  کارشناسی ارشد با تأیید معاونت دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را نیز یکی از شروط اختصاصی برای اعزام به خارج عنوان کرد و گفت: مربیان آموزشی و پژوهشی دارای مدرک کارشناسی ارشد دانشگاهها و مراکز پژوهشی که حداقل 60 درصد امتیاز جدول ارتقاء را با تأیید هیئت ممیزه مربوط کسب کرده باشند نیز می‌توانند برای اعزام اقدام کنند.

مدیرکل بورس و امور دانشجویان خارج از کشور اضافه کرد: همچنین افرادی که دارای خدمات و سوابق برجسته در زمینه های ایثارگری، فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و فناوری هستند باید پس از تشکیل پرونده در اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج، برجسته بودن آن افراد در این زمینه ها توسط کمیته‌های تخصصی، اداره کل و شورای مرکزی بورس احراز شود.

وی قبولی در مصاحبه بررسی صلاحیتهای علمی- مدرسی داوطلبان حائز شرایط را نیز یکی دیگر از شروط اعزام دانست و گفت: متقاضیان باید حداقل نمره زبان مورد نیاز برای اعزام برابر با 50=MCHE و یا معادل آن را کسب کرده باشند.

متکان اضافه کرد: درصورت عدم کسب حدنصاب نمره زبان و یا عدم ارائه پذیرش رشته و گرایش مورد نیاز برای ادامه تحصیل پس از یکسال (از تاریخ موافقت اولیه اداره کل با بورس متقاضی) اعزام منتفی می‌شود.

وی سپردن وثیقه ملکی که میزان آن با توجه به کشور، محل تحصیل و بر اساس مصوبات شورای مرکزی بورس تعیین می‌شود را از دیگر شرایط اعزام عنوان کرد و اولویت شرط اعزام دانشجو را برای دانشگاههای مجری دوره دکتری دانست.

مدیر کل بورس وزارت علوم اضافه کرد: دانشگاهها باید فرم‌های مربوط به اعزام دانشجویان حایز شرایط خود را پس از تکمیل و تائید هیئت اجرایی جذب تا تاریخ 15 اردیبهشت ماه ارسال کنند.

وی با اشاره به تعداد دانشجویانی که برای ادامه تحصیل در دوره دکتری در سال آینده به خارج از کشور اعزام می شوند گفت: برای اعزام سال آینده سقف 200 تا 250 نفر را در نظر گرفته‌ایم.

متکان با بیان اینکه تمام دانشجویان بورسیه در دانشگاههای برتر دنیا تحصیل می کنند، اظهار داشت: برای سال آینده اعزام به سه کشور انگلستان، کانادا و آمریکا صورت نمی‌گیرد.

کد خبر 76907

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز