سینما روباز یکی از تفریحات محبوب تهرانی‌ها در دهه ۴۰ بود. جایی که علاقمندان به سینما در فضای روباز به تماشای فیلم‌ها می‌نشستند. سینما بهار یکی از معروف‌ترین سینماهای روباز تهران بود که البته فقط تابستان‌ها می‌شد در آن فیلم دید.

محله 5

همشهری آنلاین حسن حسن‌زاده: هنوز اهالی تجریش و آبادی‌های اطراف آن در محدوده شمیران، سینما بهار را به خاطر دارند. سینمایی متفاوت که در محدوده روستای جعفرآباد قرار داشت و تابستان‌ها به یکی از پاتوق‌های شلوغ شمال تهران تبدیل می‌شد. محل دقیق این سینما، ضلع شمال میدان تجریش، حدفاصل خیابان‌های فناخسرو و شهید جعفری بود. ویژگی منحصربه فرد این سینما نسبت به دیگر سینماهای روباز این بود که فقط بهار و تابستان‌ می‌شد در آن فیلم دید. چرا که زمستان‌های سرد و پر برف شمیران اجازه نمی‌داد فیلم‌بازها در فضای باز این سینما به تماشای فیلم بنشینند. به همین دلیل بود که نام این سینما هم شد سینما بهار. یعنی سینمایی که بهار باز می‌شد و تا آخر تابستان پذیرای مردم است.

در این تصویر تاریخی نمای سینما بهار در پای کوه‌های پربرف شمیران ثبت شده است. «علی فرهمند» یکی از موسسان این سینما در اوایل دهه ۳۰ بود. سینما بهار در سال ۱۳۳۴ با شراکت ۵ نفر راه‌اندازی شد. در زمان افتتاح این سینما، شمیران هیچ سینمای دیگری نداشت. سینما بهار، حدود هزار و ۲۰۰ متر مربع مساحت شد که دور تا دور این سینمای روباز را با آجر دیوارچینی کرده بودند.

این سینما زمستان‌ها تعطیل بود | داستان اولین سینمای شمال تهران

کد خبر 766562

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دروازه طهرون

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha