مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۸۷ - ۱۸:۰۶
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: بررسی‌های کارشناسان و مسئولان اجرایی در حوزه محیط زیست نشان می‌دهد آلودگی‌هوای تهران نه تنها رنگ و بوی گیاهان در تهران را از بین برده بلکه موجب مهاجرت کلاغ‌ها از پایتخت شده است.

به گزارش مهر، مهاجرت کلاغها از تهران در شرایطی اتفاق می‌افتد که پیش از این در جریان افزایش آلودگی هوا در روزهای نخست دی ماه امسال بسیاری از پرندگان نظیر بلبل، توکا و قمری از تهران رفته و کلاغها و زاغها به علت مقاومت بالایی که در برابر آلودگی هوا دارند ماندگار شده بودند که اخیراً آنها نیز تاب آلودگی هوا را نیاورده و به مناطق دیگری مهاجرت کردند.

رئیس محیط زیست تهران در حالی از مهاجرت کلاغها از تهران ابراز نگرانی می‌کند که به گفته وی این موضوع نشانه یک فاجعه در اکوسیستم شهری بوده و در صورت ادامه این روند دیگر گونه‌های پرندگان نیز دچار این سرنوشت شده و روزی خواهد رسید که تهران جز برجهای بلند چیز دیگری نخواهد بود و این شهروندان را از محیط زیست جدا و تحمل آن را سخت خواهد کرد.

محمدباقر صدوق با تاکید بر این نکته که مهاجرت کلاغها ابعاد پنهان دیگری نیز دارد می‌گوید: این موضوع صرفاً معلول عامل آلودگی هوا نبوده و این تنها عامل فراری شدن گونه‌های پرندگان و کلاغها نیست هر چند این مسئله از مهمترین عوامل آن محسوب می‌شود چرا که در پی توسعه ارضی و قد کشیدن برجها در شهر باغها از بین رفته و ادامه حیات پرندگان در شهر را غیر ممکن ساخته است.

این کارشناس محیط زیست می‌افزاید: وجود کلاغها در شهر آنهم در شرایطی که گونه‌های مختلف پرندگان از شهر رفته یا می‌روند به عنوان یک نقطه امید برای زیست جانوران در شهر بوده ولی اکنون با مهاجرت آنها این امیدواری در مورد آنها کمرنگ‌تر شده و نگرانی ما از انهدام محیط زیست شهری عمیق تر می‌شود.

محمد باقر صدوق درحالی از نگرانیهای کارشناسان محیط زیست از مهاجرت گونه‌های پرندگان سخن می‌گوید که از دیدگاه جمشید منصوری استاد دانشگاه و  که جامعترین کتاب را در خصوص پرندگان نوشته این موضوع از بعدی دیگر به انقراض گونه‌های پرندگان می‌انجامد چرا که با دور شدن از شهر مورد تهاجم حیوانات قرار گرفته و از بین می‌روند.

این کارشناس محیط زیست در خصوص مهاجرت کلاغها از تهران می‌گوید: البته آنها از نقاط آلوده شهر دور و در نقاط پاکیزه‌تر آن مستقر شده‌اند به گونه‌ای که در مناطقی از تهران شاهد افزایش تعداد کلاغها و زاغیان هستیم و این موضوع تعادل اکوسیستم شهری را به هم می‌زند.

منصوری می‌افزاید: ساخت و ساز و از بین رفتن باغات موجب بروز این اتفاق شده و این در حالی است که آلودگی هوا این موضوع را دامن می‌زند و چنانکه این روند ادامه پیدا کند هیچ پرنده ای در تهران زیست نخواهد کرد.

بر اساس اظهارات این کارشناس محیط زیست و برخی دیگر مهاجرت و عدم تعادل در پراکندگی کلاغها هشداری است بر انقراض گونه‌های مختلف پرندگان که آلودگی هوا عامل اصلی آن است.

کد خبر 72822

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار