همشهری آنلاین: دیده‌بان حقوق‌بشر ناتو را متهم کرد که اقدامات کافی را برای حمایت از جمعیت غیرنظامی افغانستان انجام نمی‌دهد.

خبرگزاری اتریش از کابل گزارش کرد، این سازمان حقوق بشری با صدور بیانیه‌ای در نیویورک اعلام کرد، تاکتیک‌هایی که نیروهای ناتو به کار می‌گیرند جان انسان‌هایی را به خطر می‌اندازد که باید از آنها حمایت شود.

درخواست برای پرداخت تاوان

سام ظفیری، مسئول امور آسیا در سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت: نیروهای ناتو باید تلاش کنند خسارت‌هایی که به افراد غیرنظامی وارد می‌شود تا حد امکان کم نگه دارند، اما آنها برای انجام چنین کاری با تمام توان‌شان کار نمی‌کنند.

وی از ناتو خواست تا درباره به کارگیری نیروی هوایی خود علیه شبه‌نظامیان احتمالی به ویژه در مناطقی تجدیدنظر کند که احتمال افزایش شمار قربانیان غیرنظامی وجود دارد.

این سازمان حقوق بشری همچنین در این بیانیه خواستار پرداخت تاوان به قربانیان غیرنظامی عملیات ناتو شد و گفت: ناتو اگر از جان و مال جمعیت غیرنظامی افغانستان حمایت نکند، نمی‌تواند اعتماد آنها را جلب کند.

روز گذشته بر اثر وقوع یک انفجار در جنوب افغانستان دستکم 14 ساکن یک دهکده کشته شدند.

روز پنجشنبه هم نیروهای ناتو در استان قندهار افغانستان 12 غیرنظامی را به قتل رساندند.

مقامات افغانی احتمال می‌دهند که شمار قربانیان غیرنظامی حدود 80 تن باشد که تعداد قابل توجهی از آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دادند.

کد خبر 6708

پر بیننده‌ترین اخبار آسیا و اقیانوسیه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز