همشهری آنلاین: فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان اعلام کرد حدود 70 نفر بر اثر بمباران و عملیات نظامی ناتو در جنوب افغانستان کشته شده‌اند اما این که چه تعداد از آنها غیر نظامی بوده‌اند مشخص نیست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ایساف طی بیانیه‌ای که روز جمعه [27 اکتبر]منتشر شد اعتراف کرد در بمباران 24 اکتبر در قندهار "در کنار تعداد بسیار زیاد شورشیان تعدادی غیرنظامی هم کشته شده‌اند".

در این بیانیه آمده است: ایساف معتقد است حدود 70 نفر کشته شده‌اند. ما از این که شورشیان را شناسایی و نابود کردیم خوشحالیم اما هنوز مشخص نیست که چه تعداد غیرنظامی میان کشته شده‌ها وجود دارد. علاوه بر آن این که چه تعداد از غیرنظامیان توسط شورشیان کشته شده‌اند هم مشخص نیست.

ساکنان منطقه پنج‌وایی معتقدند در بمباران هوایی نیمه شب دومین روز از تعطیلات عید فطر بین 60 تا 85 نفر از مردم منطقه جان خود را از دست داده‌اند. در همین حال برخی معتقدند بیشتر کشته‌شدگان حمله هوایی نیروهای طالبان بوده‌اند.

 ایساف اعلام کرده است 48 نفر از کشته‌شدگان نیروهای طالبان و شبهنظامیانی بوده‌اند که به یک پایگاه حمله کرده‌اند. در بیانیه ایساف تعداد غیرنظامیانی که در بمباران کشته شده‌اند 12 نفر ذکر شده است اما پلیس تعداد این کشته‌ها را 25 تن می‌داند.

بمباران مناطق مسکونی قندهار در جنوب افغانستان وامنس‌های زیادی در بر داشته است به گونه‌ای که حتی طالبان با محکوم کردن این حملات ناتو را به "نسل‌کشی " محکوم کرده است.[سابقه موضوع]

به دنبال این حوادث حامد کرزی روز جمعه 27 اکتبر از نیروهای خارجی در افغانستان خواست بیشتر مراقب غیرنظامیان باشند.

کد خبر 6698

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیا و اقیانوسیه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز