چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۸۷ - ۱۹:۳۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: اولین تحریک‌کننده غیرتهاجمی مغز برای درمان افسردگی - وسیله‌‌ای که پالس‌های مغناطیسی به درون جمجمه می‌فرستد – مورد تایید قرار گرفت.

به گزارش آسوشیتدپرس پالس‌های مغناطیسی که این دستگاه از خود ساطع می‌کند، باعث ایجاد تغییرات الکتریکی کوچکی در مغز می‌شود که سلول‌‌های مغزی را به فعالیت وامی‌دارد. در عین حال این وسیله جدید، خطرات الکترودهایی را که از راه جراحی در مغز کاشته می‌شوند یا آخرین علاج یعنی درمان با شوک الکتریکی را ندارد.

 این شیوه ملایم‌تر که آن را "تحریک مغناطیسی فراجمجمه‌ای" (TMS) می‌نامند، برای هر کسی مناسب نیست.[ضربان‌های مغناطیسی برای درمان افسردگی]

 سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) این وسیله جدید را که NeuroStar نام دارد، به طور خاص برای بیمارانی مورد تایید قرار داده است که اولین داروی ضدافسردگی تجویزشده برای آنها بر بیماری موثر نبوده است.

دکتر مارک جرج از دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی در چارلستون که در کاربرد TMS در درمان افسردگی پیشگام بوده است، در این باره می‌گوید: "ما در حال گشودن حوزه‌ جدیدی در پزشکی هستیم.حوزه کامل جدیدی که به سوی تحریک الکتریکی غیرتهاجمی مغز پیش می‌رود."

 در حالیکه نیاز فراوانی به راهبردهای ابداعی برای درمان افسردگی وجود دارد- دست کم از هر پنج بیمار افسرده یکی به درمان‌ها مقاومت نشان می‌دهد- پرسش این است که TMS واقعا چقدر نفع می‌رساند.

 سازمان غذا و داروی آمریکا، NeuroStar را که با نسخه پزشک قابل تهیه است، بر اساس داده‌های یک تحقیق اخیر در مورد آن مورد تایید قرار داده است. در این تحقیق بیماران افسرده بدون اینکه بدانند به دو گروه تقسیم شدند؛ گروهی با TMS و گروهی با درمانی ساختگی که شبیه مغناطیس بود، مورد درمان قرار گرفتند. نتایج نشان داد که بیمارانی که با TMS درمان شده‌اند، تا حدی بهتر شده‌اند.

 این بررسی با پرسش‌هایی آماری آمیخته بود که تردید خود مشاوران علمی FDA را برانگیخت.

 اکنون موسسه‌های ملی بهداشت (NIH) آمریکا برای یافتن پاسخی روشن‌تر یک بررسی مستقل را ترتیب داده‌اند که 260 بیمار را دنبال می‌کند و ممکن است نتایج آن تا ابتدای سال آینده میلادی منتشر شود. 

تعیین کمّی سودمندی درمان با این شیوه جدید، با در نظر گرفتن هزینه لازم برای درمان، کلید یافتن این پاسخ است.

دکتر فیلیپ جانیکاک از مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو که در بررسی این شیوه جدید شرکت داشت، می‌گوید انتظار می‌رود TMSهزینه‌ای میان 6000 تا 10000 دلار بسته به تعداد جلسات درمانی داشته باشد. این شیوه درمانی بسیار گران‌قیمت‌تر از دارو‌های ضدافسردگی است که هزاران دلار ارزان‌تر از شیوه‌های درمانی تهاجمی برای افسردگی هستند.

 دانشمندان علوم اعصاب سال‌هاست که از TMS به عنوان یک ابزار پژوهشی در بررسی‌های مغزی استفاده کرده‌اند.

کد خبر 66485

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز