بنیاد جی. آر. آر. تالکین، نویسنده «ارباب حلقه‌ها» یک رمزارز دیجیتال را به دلیل تشابه اسمی با این نویسنده مسدود کرد.

ارباب حلقه‌ها

به گزارش همشهری آنلاین، ممکن است جاده برای بیلبو بگینز «تا همیشه ادامه داشته باشد»، اما پس از اقدام قانونی بنیاد جی. آر. آر. تالکین (JRR Tolkien) برای مسدود کردن توکن جی. آر. آر (JRR Token)، برای توسعه‌دهنده این ارز دیجیتال، این جاده به پایان رسیده است.

ارز دیجیتال با تم ارباب‌ حلقه‌ها با شعار «یک توکن که بر همه آن‌ها فرمانروایی می‌کند» در ماه آگوست راه‌اندازی شد. در همان زمان بیلی بوید، بازیگر نقش پیپین در فیلم‌های ارباب‌ حلقه‌ها، ویدیویی برای تایید این ارز دیجیتال البته با محتوایی گیج‌کننده منتشر کرد: «سارومان در تلاش بود تا سرزمین میانه را تحت حاکمیتی متمرکز متحد کند، در حالی که یاران حلقه خواهان تمرکززدایی بود. ارز دیجیتال به معنای واقعی کلمه یک شبکه غیرمتمرکز است.»

این امر برای بنیاد تالکین قابل پذیرش نبود. آن‌ها بلافاصله از طریق سازمان جهانی مالکیت فکری وارد عمل شدند. آن‌ها استدلال کردند که این محصول، حقوق نام تجاری تالکین را نقض کرده است و نام آن تنها دو حرف ال و آی را از نام اصلی کمتر دارد. آن‌ها ادعا کردند که این نام به طور خاص برای گمراه کردن کاربران طوری طراحی شده که به نظر برسد با جی. آر. آر. تالکین در ارتباط است.

توسعه‌دهنده این ارز دیجیتال در جواب بنیاد تالکین گفت که جی. آر. آر. توکن، بیشتر می‌خواهد به شکل منحصر به فرد ارز دیجیتال اشاره کند تا به نویسنده داستان‌های فانتزی. و اینکه عنوان این ارز دیجیتال نام تالکین را به ذهن متبادر می‌کند، بیشتر پارودیک و هجوآمیز است تا اینکه نیت بدی پشت آن باشد. و جمله‌ای که در وبسایت نوشته شده «یک توکن که بر همه آن‌ها فرمانروایی می‌کند»، به عبارت مشهور «یک حلقه که بر همه حکم می‌راند»...یک تفاوت طنزآمیز برای نزدیک کردن به همان مفهوم پارودیک مورد نظر است.

داور سازمان مالکیت فکری جهانی، در این رابطه گفت که توسعه‌دهنده مشخص نکرده است چرا نام دامنه مضمونی طنزآمیز و پارودیک دارد و برای شباهتش به نام تالکین انتخاب نشده است.

توسعه‌دهنده اظهار کرده است که جی. آر. آر. مخفف عبارت Journey through Risk to Reward است به معنای سفر مخاطره‌آمیز برای رسیدن به پاداش، ولی داور سازمان مالکیت فکری جهانی این ادعا را نپذیرفته است.

بنیاد تالکین اکنون نام دامنه JRRToken.com را دریافت کرده است. همین‌طور در ۲۳ نوامبر اعلام کرد که توسعه‌دهنده باید فعالیت تحت این نام را متوقف کند. همین‌طور توسعه‌دهنده متعهد شده است که هیچ‌گونه محتوای آنلاین نقض‌کننده حقوق منتشر نکند. توسعه‌دهنده مستقر در ایالات متحده همین‌طور هزینه‌های قانونی بنیاد تالکین را پرداخت کرده است.

بنیاد تالکین اعلام کرده است که همیشه برای جلوگیری از سوء‌استفاده گروه‌های غیرمجاز از نام جی. آر. آر. تالکین و محتوای آثار ادبی این نویسنده گوش به زنگ است. و اینکه این مورد اخیر، نقض آشکار بود و بنیاد از اینکه با شرایط رضایت‌بخشی به نتیجه رسیده، خرسند است.

منبع: ترجمه با اندکی تغییر از گاردین.

کد خبر 639439

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ادبیات و کتاب

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha