خیلی از بزرگتر‌ها هنگامی که از خاطرات گذشته خود یاد می‌کنند از رادیو به عنوان یک شیء دوست داشتنی نام می‌برند که وقتشان را با پخش اخبار و داستان و موسیقی پر می‌کرده است.

الکتریک

اما رفته رفته با اضافه شدن دیگر وسایل به دنیای ارتباط جمعی، از محبوبیت و فراگیری استفاده از رادیو کاسته شد و مردم بیشتر به تماشای تلویزیون مشغول شدند.

البته در این سال‌ها اضافه شدن یک قابلیت دیگر به رادیو‌ها که پخش نوار کاست بود، توانست بار دیگر استفاده از این وسیله را همه‌گیر کند. تا همین 10 سال پیش هم همین رادیو پخش‌های کاست‌خور، پای ثابت همه خانه‌ها بودند. 

اما طی سال های اخیر، با پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی، انواع سیستم های صوتی در مدل ها و طرح های متنوع وارد بازار شده اند. سیستم هایی که با توجه به کارایی‌های متنوع، کیفیت بالا در ضبط و پخش، قدرت پخش صدا و... از قیمت های متفاوتی برخوردارند.

فروشندگان لوازم صوتی و تصویری معتقدند، با ورود کالا هایی چون وی سی دی، دی وی دی و سیستم های چندکاره که علاوه بر ضبط و پخش صدا، قابلیت پخش تصویر را نیز دارند، میزان فروش سیستم های صوتی که تا چند سال پیش بسیار مورد استقبال قرار می گرفتند، کاهش یافته است.

باید گفت که سیستم های چندکاره صوتی و تصویری، کارایی‌هایی به مراتب بالاتر از دستگاه‌های پخش موجود در بازار دارند و این طور به نظر می رسد که تهیه این کالاها به صرفه تر از تهیه رادیو پخش است.

یکی از موثرترین عوامل در تعیین قیمت ضبط و پخش، قدرت خروجی صدای دستگاه است که هرچه بیشتر باشد، قیمت آن هم بالاتر می‌رود. البته بازار رادیو پخش هم همانند سایر محصولات الکترونیکی مملو از اجناس تقلبی و بی‌کیفیت است.

برای مثال می‌توان نمونه تقلبی یک دستگاه رادیو پخش که قابلیت پخش MP3  یا DVD را داشته باشد با قیمتی در حدود 50 هزار تومان هم تهیه کرد. اما باید گفت که این دستگاه‌ها به زودی خراب می‌شوند و بازده مفید آنها به کمتر از یک سال می‌رسد.

توصیه کارشناسان همواره بر این است که در خرید محصولات الکترونیک، به روز بودن آنها مورد توجه قرار گیرد. از آنجایی که بازار محصولات الکترونیکی روز به روز پیشرفت می‌کند، بهتر است هنگام خرید، محصولی انتخاب شود که دست کم تا چند سال قابل استفاده باشد.

کد خبر 63597

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار