آناهیتا درودیان: حالا دیگر مسواک‌ها از آن حالت کلاسیک و قدیمی خارج شده‌اند و روز به روز محصول تازه‌ای با مشخصات جدید راهی بازار می‌شود.

دندان

شکل و شمایل بعضی از آنها عجیب است و زمانی که فروشنده درباره کارایی محصولات تازه توضیح می‌دهد، ممکن است کمی تعجب کنید. شاید وجود این تکنولوژی‌ها تنوع جالبی برای دندان‌های شما باشد اما اصل قضیه این است که باید حداقل روزی 2 بار مسواک بزنید و محصولات مدرن از دفعات مسواک زدن شما چیزی کم نمی‌کند.

به نظر دندانپزشکان، این روش صحیح مسواک زدن است که اهمیت دارد، نه لزوما استفاده از محصولات شیک و مدرن. به هر حال، چه سنت‌گرا باشید و چه مدرن، دانستن قیمت محصولات بهداشتی دهان و دندان به کارتان می‌آید، چون هر روز با آنها سر و کار دارید.

از موی گراز تا الیاف نایلونی

بالاخره آدم‌ها همیشه دندان داشته‌اند و باید آنها را تمیز می‌کرده‌اند، پس قدمت مسواک باید به اندازه قدمت دندان انسان باشد اما اولین نشانه‌های تلاش انسان برای تمیز‌کردن دندان‌هایش به دوران باستان برمی‌گردد.

 البته در آن زمان چیزی شبیه مسواک‌های امروزی وجود نداشت و اجداد ما برای تمیز‌کردن دندان‌هایشان از اجسامی نظیر چوب‌های ساییده، اسفنج یا موادی از قبیل نمک، عسل، گچ و... استفاده می‌کردند تا اینکه در سال 1498 مسواک‌های مودار در چین ساخته شد. این مسواک‌ها زبر و خشن بودند، موهایشان از پشت گردن گراز گرفته می‌شد و یک دسته از جنس چوب یا استخوان حیوانات نیز داشتند.

کاربرد این مسواک‌ها همچنان رایج بود و به تولید انبوه رسید. البته در کشورهای اسلامی از چوب نوعی درخت که به راحتی ریش ریش می‌شد و هنوز هم جزء سوغاتی‌های مکه است، به‌عنوان مسواک استفاده می‌شد تا سرانجام مسواک‌هایی با الیاف نایلونی برای اولین بار در سال 1938 در آمریکا به تولید رسید. این مسواک‌ها به سرعت توسط مردم سراسر دنیا پذیرفته و جایگزین نسل قبلی مسواک‌ها شدند.

چند نکته مهم:

1- هنگام خرید به مارک یا نام کارخانه سازنده محصولات مربوط به بهداشت دهان و دندان توجه کنید و از خرید محصولاتی با مارک‌های متفرقه یا تولیدکنندگان نامعلوم، بپرهیزید.

2- معمولا در پشت مسواک‌ها برچسبی وجود دارد که نشان می‌دهد مسواک از سوی وزارت بهداشت تایید شده؛ بنابراین توجه کنید کالایی که می‌خرید، حتما چنین برچسبی را داشته باشد.

3- برای کودکان از سنین کم، مسواک و خمیردندان جداگانه‌ای بخرید و آنها را به مسواک‌زدن تشویق کنید.

4- ممکن است کودکان کم‌سن و سال شما روش صحیح مسواک‌زدن را بلد نباشند و در نتیجه به لثه‌هایشان آسیب برسانند، به همین دلیل مراقب باشید که روش مسواک‌زدن فرزندتان درست باشد و از همان ابتدا شیوه صحیح را به او بیاموزید.

5- اگر مسواک جدید شما در روزهای اولیه مصرف، کمی زبر و خشن به نظر می‌رسد، چند دقیقه قبل از آنکه مسواک‌زدن را شروع کنید، آن‌را داخل آب گرم بگذارید تا الیافش نرم‌تر شود.

6- به دنبال خرید مسواک‌های شیک و فانتزی یا خمیردندان‌های گران‌قیمت نباشید چون درست مسواک‌زدن به سلامت دندان‌های شما کمک می‌کند نه استفاده از محصولات جدید و گران.

7- حداقل زمان لازم برای مسواک‌زدن 7-5 دقیقه است.

در حقیقت، زمان دقیقش به صیقلی‌شدن سطح دندان‌های شما بستگی دارد که نشان می‌دهد دندان‌هایتان تمیز شده است پس اگر موقع مسواک‌زدن فکرتان جای دیگری است و دلتان می‌خواهد هرچه سریع‌تر از شر مسواک و خمیردندان خلاص شوید، سخت در اشتباه‌اید.

اگر هر روز چند دقیقه بیشتر وقت صرف کنید، درد دندان را تجربه نخواهید کرد و لبخند زیبا و شاداب‌تری خواهید داشت.

ماجرای خریدن مسواک!

هنگام خرید اجازه ندهید که محصولات فانتزی و جدید شما را مات و مبهوت کنند. در واقع اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، میزان زبری مسواک است. از این نظر مسواک‌ها به 3 دسته نرم (soft)، متوسط (Medium) و سفت (hard) تقسیم می‌شوند. این واژه‌های انگلیسی در بالای جلد اغلب مسواک‌ها نوشته شده و با کمی جست‌وجو به راحتی می‌توانید آنها را بیابید.

اگر دندان‌ها و لثه شما حساس است، حتما باید از مسواک نرم استفاده کنید. مسواک‌هایی با الیاف سفت و ضخیم برای افراد عادی اصلا مناسب نیستند چون موجب سایش دندان‌ها و تحلیل رفتن لثه‌ها می‌شوند. به همین دلیل این مسواک‌ها مشتری کمی دارند و فقط افرادی با دندان‌های سخت، به‌ویژه کسانی که دندان مصنوعی دارند، آنها را می‌خرند.

دسته سوم مسواک‌های متوسط هستند که الیافشان نه خیلی نرم است و نه خیلی زبر. پس اگر دندان‌هایتان معمولی است، انتخاب مسواک‌های متوسط بهترین گزینه برای شماست. در مرحله بعدی باید اندازه سر مسواک را متناسب با فک خود انتخاب کنید. اگر سر مسواک شما نسبت به دهانتان بزرگ‌تر باشد، نمی‌توانید به راحتی همه دندان‌هایتان را مسواک بزنید. گام بعدی توجه به دسته مسواک است. البته این دیگر به سلیقه شما بستگی دارد اما این را بدانید که هر چقدر دسته حجیم و شیاردارتر باشد، بهتر در دستان شما جای می‌گیرد و هنگام مسواک زدن از دست‌تان لیز نمی‌خورد.

نکته دیگر در ارتباط با الیاف‌های مسواک این است که هر چه مسواک الیاف بیشتری داشته باشد، دندان‌ها بهتر تمیز می‌شوند. به‌علاوه اگر الیاف ابتدای سر مسواک و الیاف‌های کناری نسبت به سایر الیاف‌ها بلندتر باشند، می‌توانید روی تمیز شدن دندان‌هایتان بیشتر حساب کنید.

کد خبر 39853

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار