استاد گروه سم‌شناسی بالینی و مسمومیت‌ها در بیمارستان لقمان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بیشترین داروهایی که منجر به مسمومیت می‌شوند، شامل آرامبخش‌ها، مسکن‌ها، داروهای روان‌درمانی و ... است، گفت: سالانه در بیمارستان لقمان بین ۲۰ تا ۳۰ هزار مراجعه ناشی از مسمومیت دارویی داریم.

مسمومیت بیمارستان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر عبدالکریم پژومند استاد گروه سم‌شناسی بالینی و مسمومیت‌ها در بیمارستان لقمان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در هفته پیشگیری از مسومیت‌ها، درباره وضعیت مسمومیت‌های دارویی در کشور گفت: مساله مسمومیت‌ها فقط به دارو ختم نمی‌شود. بلکه دارو یکی از رایج‌ترین نوع مسمومیت‌ها است.

او گفت: کشور ما یکی از مصرف‌کنندگان دارو به میزان زیاد در مقایسه با سایر کشورهای دنیا است و از طرفی مصرف خودسرانه دارو در کشور زیاد است. به خصوص در زمینه داروهایی مانند آرامبخش، اعصاب، داروهای مسکن و ... .

وی افزود: از نظر میزان مراجعه، سالانه بین ۲۰ تا ۳۰ هزار مراجع ناشی از مسمومیت دارویی در بیمارستان لقمان داریم که بیشترین عامل مسمومیت هم مصرف داروهای آرامبخش هستند. البته این داروهای آرامبخش نسبت به داروهایی مانند روان‌درمانی کمتر خطرناکند. داروهای روان‌درمانی به ویژه برای افرادی که مشکلات روانپزشکی دارند، خطرناکند.

او گفت: در کشور ما بین ۲۰ تا ۲۵ درصد از افراد دچار افسردگی هستند که از طیف خفیف تا شدید را شامل می‌شود. این افسردگی‌ها می‌تواند پایه‌گذار مصرف دارو باشد و ممکن است فرد در مقطعی از زمان دچار اختلال ثبات روانی شود و دارو را به میزان زیاد مصرف کند.

استاد گروه سم‌شناسی بالینی و مسمومیت‌ها در بیمارستان لقمان ادامه داد: در عین حال آلمینیوم فسفید یا قرص برنج نیز گاهی مور مصرف قرار می‌گیرد که منجر به مسمومیت می‌شود و حتی نصف این قرص می‌تواند کشنده باشد. در تهران و در بیمارستان لقمان سالانه بین ۸۰ تا ۱۰۰ مورد مسمومیت با قرص برنج مراجعه می‌شود که متاسفانه مرگ و میر آن بالا و بیش از ۶۰ درصد است.

پژومند اضافه کرد: داروهای قلبی و عروقی و ضدافسردگی نیز می‌توانند منجر به مسمومیت شوند و حتی کشنده باشند. از نظر میزان مرگ و میر سوءمصرف داروهای قلبی به خصوص برای اطفال خطرناک است. از آنجایی که این داروها رنگ‌های فریبنده دارند، ممکن است مورد توجه اطفال قرار گیرند و مصرف آن‌ها بسیار کشنده است.

وی افزود: بر این اساس باید داروها را در مکان امنی در خانه قرار داد و اجازه ندهیم که کودکان با قوطی دارو و داروها بازی کنند. در عین حال داروها را در بسته‌بندی خودشان در کمد یا قفسه قرار دهید و بسته‌بندی آن‌ها را جابجا نکنید.

پژومند با بیان اینکه مسمومیت دارویی در کودکان خطرناک است، گفت: میزان مسمومیت در کودکان منطقه به منطقه متفاوت است. به عنوان مثال در برخی مناطق مسمومیت با تریاک زیاد است. زیرا کودکان به این ماده در خانه دسترسی دارند و در برخی مناطق هم به صورت سنتی این ماده را دوای هر دردی می‌دانند و به کودکان می دهند که منجر به مسمومیت‌شان می‌شود. 

وی گفت: بیشترین داروهایی که منجر به مسمومیت می‌شوند، شامل آرامبخش‌ها، مسکن‌ها و داروهای روان‌درمانی است.

کد خبر 633747

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha