سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: آمار تلفات مسمومیت با قرص برنج که بیشترین میزان تلفات ناشی از سم را در بر می‌گیرد، در ۵ ماه نخست سال جاری ۴۲۸ نفر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۵ درصد بیشتر شده است.

قرص برنج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، هر سال در کشور تعدادی از افراد به دلیل مسمومیت جان خود را از دست می‌دهند. ‌مسمومیت‌هایی که گاه از سر بی‌اطلاعی یا بی‌توجهی به هشدارهای ارائه‌شده در خصوص مصرف برخی داروها و مواد یا استفاده نادرست از وسایل گرمایشی اتفاق می‌افتد و تعدادی از هموطنان را به کام مرگ می‌کشاند.

تلفات مسمومیت که شامل مواردی همچون مسمومیت با گاز منوکسیدکربن، مسمومیت دارویی و یا مسمومیت با سم (قرص برنج، سیانور، سرب و ...) است، در پنج ماهه نخست سال جاری منجر به مرگ ۹۷۲ نفر شده که بیشترین آن با ۵۶۹ فوتی مربوط به مسمومیت با سم بوده است.

آمار تلفات مسمومیت در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۴.۶ درصد افزایش یافته است.

در این گزارش با ارائه آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور از موارد مسمومیت در پنج ماهه امسال و سال گذشته، نگاهی نیز به برخی پرونده های ارجاعی به آزمایشگاه سم‌شناسی قانونی خواهیم داشت که نشان می‌دهد چگونه در برخی موارد کوچک‌ترین سهل انگاری و غفلت موجب مرگ افراد بر اثر مسمومیت شده است.

بیشترین تلفات مسمومیت، مرگ با قرص برنج

اما مسمومیت با سم از دیگر موارد مرگ‌های این دسته است که بیشترین حجم تلفات در عنوان مسمومیت‌ها را نیز در بر می‌گیرد. در پنج ماهه نخست سال جاری از کل موارد مسمومیت، ۵۶۹ نفر بر اثر مسمومیت با سم (قرص برنج، دفع آفات نباتی، جونده کش ها، سیانور، سرب و ... ) جان باخته‌اند که بیشترین حجم آن نیز مربوط به مسمومیت با قرص برنج است، از کل تلفات مسمومیت با سم در پنج ماه امسال، ۳۷۵ نفر مرد و ۱۹۴ نفر زن بودند.

رشد ۳۵ درصدی تلفات قرص برنج در ۵ ماه

بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور، آمار تلفات مسمومیت با قرص برنج که بیشترین میزان تلفات ناشی از سم را در بر می‌گیرد، در پنج ماهه امسال ۴۲۸ نفر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۵ درصد بیشتر شده است. از این تعداد فوتی قرص برنج، ۲۸۳ نفر مرد و ۱۴۵ نفر زن بودند.

رییس گروه کنترل و تضمین کیفیت دفتر امور آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور، با اشاره به ساختار شیمیایی این سم مهلک گفت: قرص برنج ماده‌ای است که با ساختار شیمیایی فسفید آلومینیوم برای از بین بردن شته داخل برنج به ویژه در استان‌های شمالی کشور استفاده می‌شود، اما به خاطر خطراتی که این ماده ایجاد می‌کند و نیز مرگ هایی که به دنبال داشته، وزارت بهداشت ایران واردات این ماده را ممنوع کرد.

دکتر مریم اخگری افزود: بنابراین فروش و توزیع قرص برنج یعنی «فسفید آلومینیوم» در کشور ممنوع بوده و آنچه هم‌اکنون در داروخانه‌ها به عنوان قرص برنج وجود دارد، قرص‌های سیر فشرده است که هیچ خطری ندارد و به عنوان آفت‌کش برنج مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته وی، قرص برنج «فسفید آلومینیوم» به رنگ طوسی مایل به خاکی است و اندازه نسبتا بزرگی دارد که حتی مصرف نصف آن در مجاورت اسید معده، گاز بسیار سمی به نام «فسفین» ایجاد می‌کند که این گاز تنفس سلولی را در بدن مختل می‌کند و به مرگ فرد می‌انجامد.

وی با تأکید بر اینکه نباید از «فسفید آلومینیوم» یا «زینک فسفید» به عنوان آفت کش برنج و جونده کش استفاده کرد. چراکه استنشاق آن هم موجب مرگ می‌شود، خاطرنشان کرد: در یکی از استان‌های شمالی کشور پرونده‌ای داشتیم که در یک انبار، حجمی از برنج نگه داشته می‌شد و صاحب آن نیز برای جلوگیری از آفت برنج داخل آن قرص برنج فسفید آلومینیوم قرار داده بود.

وی افزود: ظاهرا این فرد مهمانانی داشته که به دلیل نبود جای کافی در منزل، تعدادی از آنان را برای خواب به انبار برده بود اما متاسفانه همه این افراد به دلیل استنشاق گاز متصاعد شده از قرص برنج موجود در انبار دچار مسمومیت شدند و جان باختند.

اخگری ادامه داد: در پرونده ای دیگر در یکی از استان‌های جنوبی کشور، فردی برای از بین بردن حشرات خانه‌اش با این تصور اشتباه که قرص برنج آن‌ها را نابود می‌کند، حدود ۷۰ قرص برنج را دور خانه اش چیده بود و به همراه خانواده از خانه خارج شده بود، اما متاسفانه این گاز از طریق دریچه های کولر در ساختمان پخش شده و موجب مسمومیت و مرگ ساکنان آن ساختمان شده بود.

وی خاطرنشان کرد: اگر به قرص برنج کوچک ترین رطوبتی برسد، گاز «فسفین» به سرعت از آن متصاعد و منجر به مرگ افرادی می شود که این گاز را استنشاق کنند. پس توصیه اکید ما عدم استفاده و نگهداری از قرص برنج «فسفید آلومینیوم» به دلیل خطرات بسیار زیاد آن است.

به هیچ عنوان داروها را از ظرف اصلی خود خارج نکنید

رییس گروه کنترل و تضمین کیفیت دفتر امور آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه داد: توصیه دیگر ما به خانواده‌ها این است که داروها، شوینده‌ها، سموم و ... را به هیچ عنوان از ظرف اصلی آن خارج نکنید و به ویژه آنکه در ظرف مربوط به خوراکی مثل آبمیوه و ... نریزید.

وی ضمن اعلام این هشدار، به یکی از پرونده‌های ارجاعی سازمان اشاره کرد و گفت: در یکی از پرونده ها خانواده‌ای به یکی از شهرهای بزرگ کشور مسافرت و در یک هتل اقامت می‌کنند، ظاهرا کودک آنان آب خواسته و والدین از پذیرش هتل یک بطری آب معدنی گرفته و به کودکشان می‌دهند، متاسفانه این کودک بعد از خوردن آب دچار مسمومیت شده و بعد از انتقال به بیمارستان جانش را از دست می‌دهد.

اخگری افزود: آزمایش‌ها نشان داد که آنچه به عنوان آب معدنی به این خانواده داده شده بود ضد یخ بوده که در بطری آب معدنی نگهداری می‌شده و کودک هم به دلیل طعم شیرین آن به تصور اینکه شربت می‌نوشد آن را خورده و دچار مسمومیت شده است. این در حالی است که کارکنان پذیرش هتل از وجود ضد یخ در بطری آب معدنی مطلع نبودند و این اتفاق غیرقابل جبران سهوا پیش آمده است.

وی به پرونده دیگری اشاره کرد و گفت: در موردی دیگر مرگ کودکی را داشتیم که به دلیل خوردن شربت متادون جان خود را از دست داده بود. در این پرونده نیز پدر کودک این شربت را برای ترک اعتیاد تهیه کرده و آن را داخل شیشه دلستر ریخته و در یخچال گذاشته بود. متاسفانه کودک به عنوان دلستر آن را نوشیده و فوت کرده بود.

رییس گروه کنترل و تضمین کیفیت دفتر امور آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور تأکید کرد: به هیچ وجه موادی مثل ضد یخ، انواع سموم، شوینده و داروها را از ظرف اصلی خارج نکنید و به ویژه آنکه در ظروف مواد خوراکی نریزید. چراکه این کار موارد زیادی از مرگ و مسمومیت را به دنبال داشته است.

کد خبر 632493

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha