مدیر کل دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت‌محور سازمان غذا و دارو یکی از دلایل مصرف خودسرانه دارو در کشور را مشکلات اقتصادی دانست و گفت: افراد به دلیل مشکلات مالی، توان رفتن به پزشک را ندارند و همین موضوع سبب شده تا دارو را به صورت خودسرانه مصرف کنند.

دارو

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نوشین محمدحسینی مدیر کل دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت‌محور سازمان غذا و دارو با اشاره به کشنده بودن مصرف مواد مخدر اظهار کرد: بر اساس آخرین مطالعات انجام گرفته مصرف مواد مخدر می‌تواند باعث مرگ و میر افراد شود به طور کلی برخی از بیماران داروی متادون مصرف می‌کنند که تجویز این اقلام دارویی تحت نظر پزشک انجام شده و مشکلی برای فرد بیمار ایجاد نمی‌کند.

او ادامه داد: داروهای حاوی مواد متادون که در یخچال نگهداری می‌شود اگر توسط فرزندان مصرف شود باعث بروز مسمومیت‌های دارویی در کودکان خواهد شد و به دلیل اینکه بدن آن‌ها هیچ‌گونه آمادگی برای مصرف چنین قرصی ندارد خوردن آن توسط کودکان خطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت.

مدیر کل دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت‌محور سازمان غذا و دارو بیان کرد: داروهای خاص حاوی مورفین نباید در دسترس افراد به ویژه کودکان قرار بگیرد زیرا باعث بروز مسمومیت خواهد شد و اگر افراد بیش از اندازه و میزان تجویزی از این قرص‌ها مصرف کنند مشکلات زیادی برای آن‌ها به وجود می‌آید.

محمدحسینی افزود: در زمینه فروش دارو در داروخانه‌ها استانداردهای خدمت تدوین شده است و به زودی کتاب آن در اختیار داروخانه قرار می‌گیرد. در حال حاضر لیست فروش داروهای بدون نسخه در اختیار داروخانه‌ها قرار گرفته و اگر برای داروساز محرز شود که فردی بیمار است و داروی خود را جای گذاشته وی می‌تواند پس از بررسی‌های لازم تواند داروی بیمار را بدهد.

او گفت: نظارت بر فروش دارو در داروخانه‌ها به طور قوی انجام می‌شود. مصرف خودسرانه دارو بیشتر جنبه اقتصادی داشته که افراد به دلیل مشکلات مالی توان رفتن به پزشک را ندارند و همین موضوع سبب شده تا دارو را به صورت خودسرانه مصرف کنند.
 

کد خبر 637021

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار