وزیر بهداشت با اشاره به تزریق ۷۱ میلیون دوز واکسن کرونا گفت: تاکنون ۷۵ درصد مردم کشور علیه ویروس کرونا واکسینه شده‌اند.

بهرام عین‌اللهی ـ وزیر بهداشت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، دکتر بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت در دیدار با آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: امیدواریم با پوشش حداقل ۸۰ تا ۸۵ درصدی واکسیناسیون در کشور، خیلی از امور بازگشایی و مراسم مختلف برگزار شود. البته بیماری با واکسیناسیون ریشه کن نمی‌شود، بلکه واکسن مقاومت بدن را افزایش می‌دهد و هدف ما هم، کاهش مرگ و میر بیماران است.

وی افزود: بیشترین مرگ و میر بیماران در پیک پنجم بیماری، مربوط به افرادی بوده که واکسن تزریق نکرده بودند. البته منتظر پیک ششم هستیم  و نگرانی‌هایی داریم، اما الان فرصت طلایی برای واکسیناسیون است. مجاهدین واکسن و مراکز واکسیناسیون، منتظر حضور مردم برای تزریق واکسن هستند. تا دو سه ماه پیش، مردم ساعت‌ها منتظر می‌ماندند تا واکسیناسیون را انجام دهند اما در حال حاضر در کمتر از ۱۰ دقیقه، این کار انجام می‌شود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: واکسن‌های داخلی با استاتداردهای بسیار بالا تولید شده اما حجم تولید آنها فعلا زیاد نیست. واکسن برکت با یک خط، تولیدات خوبی داشته اما نمی‌توانیم زمان طلایی واکسیناسیون را از دست بدهیم.

‌عین‌اللهی اظهار کرد: کرونا ناجوانمردانه در ایران تعداد زیادی از خانواده های ایرانی را عزادار کرد و تا امروز حدود ۱۲۳ هزار نفر در کشور بر اثر این بیماری، جان خودشان را از دست دادند، در حالیکه در طول ۸ سال دفاع مقدس، حدود ۲۳۰ هزار نفر به شهادت رسیدند. آمار فوت بیماران در کشور در مردادماه به روزانه ۷۰۰ نفر رسید و این بیماری، یک فاجعه بزرگ برای کشور است.

وی تصریح کرد: برای مقابله با کرونا در دنیا به اجماع رسیده‌اند که واکسیناسیون، مهم‌ترین گام است همانگونه که واکسن در کنترل بیماری های مختلف تاثیرگذار بوده، در کرونا نیز، اثرات بسیار زیادی دارد.

او افزود: در دنیا از آذرماه و در ایران از دی و بهمن ماه سال گذشته واکسیناسیون علیه کرونا آغاز شد. از بهمن سال گذشته تا تیرماه حدود ۵ میلیون دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده بود، اما امروز به ۷۱ میلیون دوز رسیده‌ایم. همچنین تاکنون ۷۵ درصد مردم کشور علیه ویروس کرونا واکسینه شده‌اند.

وزیر بهداشت گفت: دولت سیزدهم اولین برنامه و هدف خود را واکسیناسیون مردم عنوان کرد و رئیس جمهور و معاون اول، شخصا پیگیر امور بود. تا جایی که آیت‌الله رئیسی برای تسریع در تامین واکسن، با رییس جمهور چین مذاکره و گفتگو کرد. همچنین با لطف خدا، تلاش های همگانی وزرا، سفرا، بانک مرکزی و همه ارگان‌ها، تامین واکسن به نتیجه رسید. فکر می کردیم باران رحمت الهی می بارد اما سیلی از واکسن به سوی کشور روانه شد.

‌عین اللهی افزود: تاکنون حدود ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شده و تا ۹ آذرماه به حدود ۱۶۰ میلیون دوز خواهد رسید. خوشحالیم که با حمایت های نیروهای داوطلب، مردمی و نظامی، روند واکسیناسیون تسریع شده و بسیاری از حسینیه ها و حرم های زیارتی مانند حرم مطهر رضوی و شاهچراغ به مراکز واکسیناسیون تبدیل شدند.

او اضافه کرد: سرعت واکسیناسیون ایران در دنیا، اول شد و در یک هفته ۸.۲ میلیون دوز واکسن به اندازه کل جمعیت امارات، در ایران واکسن کرونا تزریق شد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: همزمان با تسریع واکسیناسیون در کشور، گروه‌های ضدواکسن شروع به فعالیت کردند که نمی‌دانم حکم شرعی آن چیست اما همه متخصصان، واکسیناسیون را برای سلامت مردم واجب می‌دانند.

‌عین‌اللهی افزود: سال گذشته کادر درمان واکسینه شدند و امسال حتی در شدیدترین روزهای پیک، بیمار نشدند و تعداد بسیار اندکی، جان خودشان را از دست دادند. در دنیا اثبات شده که واکسیناسیون، مرگ و میر مردم را به طور قابل توجهی کاهش می دهد اما برخی افراد از روی جهل یا مغرضانه، مردم را به عدم تزریق واکسن تشویق می کنند که نمی‌دانم حکم شرعی آن چیست.

او گفت: وزارت بهداشت دست کمک به سوی علما و مراجع دراز می کند تا مردم به واکسیناسیون تشویق شوند.

کد خبر 632381

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha