همه چیز از عشق و علاقه به گل لاله شروع شد.

كسب و كار

همشهری آنلاین_بهاره خسروی:   گلی که در مسیر حرم امام رضا(ع)، در فلکه برق مشهد، به چشم «سعیده حسنی»، همسایه این روزهای ما در محله فروزش، آمد و به دلش نشست و به سرش زد تا لنگه همان گل را در خانه پرورش دهد و به عزیزانش هدیه کند.علاقه به گل و گیاه از همانجا ریشه گرفت و تا بزرگسالی و هجرت از موطن مادری به پایتخت پرورش یافت و بالید. این بانوی کارآفرین از روی تجربه و علاقه‌ای که داشت با شرکت در دوره‌های مختلف آموزشی، از جمله کلاس‌های کاشت و نگهداری از گل و گیاه بوستان رازی، اطلاعات و دامنه دانسته‌هایش را افزایش داد تا امروز در کسوت یک کارآفرین، گروه آموزش و مشاوره کاشت و پرورش گل و گیاه را در فضای مجازی راه‌اندازی کند.

او این روزها هم در سرای محله فروزش علاوه بر مشاوره رایگان، در زمینه آموزش و کارآفرینی از طریق کاشت و پرورش گل و گیاه فعالیت می‌کند تا سبزینگی و طراوت مهمان خانه‌های همسایه‌ها شود. با او درباره روش‌های کسب و کار در عرصه پرورش گل و گیاه گفت‌وگو کردیم.  

«سعیده حسنی» از همسایه‌های اصالتا مشهدی ما در محله امیریه است. بانوی طبیعت‌دوستی که این روزها با آموزش‌های رایگانش در فضای مجازی و سرای محله فروزش باعث خودکفایی و توانمندسازی بانوان، به‌ویژه زنان سرپرست خانوار، می‌شود. او که به‌طور رسمی فعالیت‌هایش را از شرکت در دوره‌های آموزشی آغاز کرده است، در این‌باره می‌گوید: «سال ۱۳۹۶ در بوستان رازی باغچه‌ای را به کاشت سبزی‌ها و راه‌اندازی مزرعه خانوادگی برای اهالی اختصاص دادند.

دوره‌های آموزش کاشت و پرورش گل و گیاه و تهیه عرقیات گیاهی را هم برگزار می‌کردند. من در خانه یک گل آگلونما داشتم که رشد نمی‌کرد. برای اینکه از خصوصیات گیاهم سر در بیاورم و علت رشد نکردنش را پیدا کنم به این بوستان مراجعه کردم و از همین طریق با دوره‌های ‌آموزشی این مجموعه آشنا شدم؛ دوره‌هایی که قرار بود پس از گذراندنشان یک گواهینامه هم به ما بدهند. در همین دوره بود که با تهیه عرق گیاه «سوسنبر»، از خانواده گیاه نعناع، توانستم نمره قبولی‌ام را بگیرم.»

  • ترفندهای نگهداری از چند گیاه آپارتمانی 


پیچک/گل زیبای عشقه یا پیچک به نور زیاد نیاز دارد. ‌ترتیب آبیاری این گیاه در تابستان، هفته‌ای ۲ بار و در زمستان، هفته‌ای یکبار است.  

کسب‌وکار من گـل است 

برگ بیدی /این گل بسیار زیبا به نور کمی نیاز دارد و خاکش در فواصل آبیاری حتماً باید خشک شود.

کسب‌وکار من گـل است 

 فیکوس الاستیکا /این گیاه به نور غیرمستقیم نیاز دارد و آبیاری آن هفته ۲ بار به‌صورت غبارپاشی است.  

کسب‌وکار من گـل است 


پتوس /پتوس یکی از گیاهانی است که راحت رشد می‌کند و در خاک و آب به خوبی ریشه می‌زند.  

کسب‌وکار من گـل است 


قاشقی /این گل تصفیه‌کننده هوا است. کربن دی‌اکسید و گرد و غبار موجود در هوا را کاهش می‌دهد و رطوبت هوا را زیاد می‌کند.  

کسب‌وکار من گـل است 

  • گل لاله‌ای که از باغچه میدان برق کندم 

علاقه به گل و گیاه از دوران کودکی با این همسایه طبیعت‌دوست ما عجین بود. او با یادآوری خاطره‌ای از دوران کودکی‌اش تعریف می‌کند: «به گل لاله علاقه زیادی داشتم. خاطرم است دختر ۱۰ ‌ـ ۱۲ ساله‌ای بودم و روز اول سال نو در شهر مشهد، همراه خانواده، راهی حرم امام رضا(ع) شدیم. در بین مسیر، در میدان برق مشهد، دور فلکه کلی گل لاله کاشته بودند. آن موقع اطلاعات کمی درباره چگونگی نگهداری و پروش گل لاله داشتم، فقط می‌دانستم این گیاه از خانواده گیاهان پیازی است. از روی علاقه رفتم و یکی از گل‌های لاله را چیدم و همراه خودم به خانه آوردم. تا چند ماه از این گل در خانه با کمک مادرم نگهداری کردم. چندین گل لاله از همین پیاز رویید و همه گل‌ها را به اعضای خانواده هدیه کردم.»

  • هدیه سبز به اهل خانه 

در این روزهایی که در خانه‌های قوطی‌کبریتی و آپارتمانی محصور شده‌ایم و به دلیل افزایش جمعیت و تغییر سبک زندگی، حیاط و باغچه‌های رنگارنگ از خانه‌ها حذف شده‌اند، نگهداری و پرورش و تکثیر یک گیاه در خانه نقش مهمی در ایجاد آرامش روانی میان اهل خانه دارد و همچنین به کاهش استرس کمک زیادی می‌کند.

سعیده حسنی با اشاره به این موضوع می‌گوید: «زمانی برای چشم روشنی و در بسیاری از مناسبت‌ها اغلب مردم به یکدیگر گل و گلدان هدیه می‌دادند. خودم هم عادت داشتم به عزیزانم گلدان هدیه دهم، اما مدتی است که این رسم در گرد و غبار فراموشی کمرنگ شده است، در صورتی که یکی از هدایای مقرون‌به‌صرفه، با توجه به گرانی و هزینه‌های سنگین اقتصادی این روزها، هدیه دادن گلدان است. گلدانی که روح زندگی دارد تا سال‌ها نزد عزیزان به یادگار می‌ماند.»

  • راه‌اندازی کسب و کار خانگی با گل و گیاه 

پرورش گل و گیاه یکی از کسب و کارهای خانگی است و می‌تواند به‌عنوان منبع درآمد برای بانوان به حساب بیاید. شاید برای همه خانم‌ها امکان کار کردن در خارج از خانه مهیا نباشد، اما نیاز به درآمد وجود داشته باشد. پرورش گل و گیاه در خانه تا حدودی می‌تواند این دغدغه را رفع ‌کند. اما برای شروع کار چه بایدکرد؟ حسنی در این‌باره توضیح می‌دهد: «نخستین گام در این مسیر علاقه داشتن به پرورش گل و گیاه است.

گیاه یک موجود زنده است و برای نگهداری از آن باید وقت گذاشت. داشتن اطلاعات کامل درباره نحوه رشد، نگهداری و پرورش حداقل ۱۰۰ نوع گیاه لازم است و اینکه هر گیاه چه نام دارد و مناسب پرورش و نگهداری در چه شرایطی است.» حسنی به علاقه‌مندان پیشنهاد می‌کند در ابتدای کار، گیاهان آپارتمانی و مقاومی مانند آگلونما، گندمی، پوتوس، آلوئه‌ورا و یوکا را برای پرورش دادن انتخاب کنند، چراکه نحوه نگهداری و تکثیر این گیاهان در مقایسه با دیگر گیاهان راحت‌تر است.  
 

کد خبر 632266

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha