رئیس دبیرخانه شورای سالمندان خراسان رضوی، گفت: بر اساس تصمیمات اخیر این شورا، ایده‌ حرکت به سمت سالمندی سالم بر عملکرد درمان ناتوانی‌ها و رفع مشکلات سالمندان مقدم می‌شود.

سالمندان

به گزارش همشهری آنلاین، دکتر مسعود فیروزی با اعلام این مطلب افزود: دانشگاه علوم پزشکی، صدا و سیما، استانداری، بهزیستی، شهرداری و انجمن بازنشستگان، عزم جمعی خود برای اولویت دادن به برنامه‌های پیشگیرانه به منظور تحقق سالمندی سالم را اعلام کردند.

وی با بیان اینکه اعضای شورا، برنامه‌ها و طرح‌های خود برای پیشگیری از بیمار و ناتوان شدن سالمندان را ارائه دهند تا در شورا مورد بررسی قرار گیرد، ادامه داد: ما در هفته تکریم سالمندان، فعال‌تر از سایر مواقع سال وارد می‌شویم، اما این شورا در تمام سال فعالیت دارد و همه‌ مردم می‌توانند در زمینه‌ تکریم سالمندان، پیشگیری از بیماری و ناتوانی در سالمندان، وظایف دولت و سازمان‌های مردم‌نهاد در این زمینه و سایر موضوعات مرتبط، با نظرات خود، ما را یاری کنند.

شیوع کرونا و تقویت زمینه ارایه خدمات آنلاین به سالمندان

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی نیز در این گفت‌وگو با بیان اینکه سالمندی در سال‌های اخیر اهمیت ویژه‌ای برای مسئولان کشور یافته گفت: دوران کرونا زمینه‌ ارائه خدمات آنلاین به سالمندان را مورد توجه قرار داد و ما را برای تقویت این بخش، هوشیار کرد.

حمیدرضا علیزاده افزود: تلاش می‌کنیم بستر مجازی را تقویت و ارائه‌ خدمات آنلاین و غیر حضوری به سالمندان و خانواده‌هایشان را افزایش دهیم.

وی در زمینه خدمات بهزیستی به سالمندان استان اظهار کرد: بهزیستی هزار و ۶۰۰ سالمند را در ۴۱ مرکز غیر دولتی شبانه‌روزی تحت پوشش خدمات بهداشتی، درمانی، توانمندسازی، توانبخشی و مراقبتی قرار داده است. همچنین ۱۷۵ نفر از سالمندان که در میان خانواده‌هایشان هستند از خدمات روزانه ۵ مرکز بهره‌مند هستند که شامل تفریح، آموزش، گفت‌وگو، گروه درمانی، برنامه‌های فرهنگی هنری و افزایش فعالیت‌های فیزیکی، روانی و اجتماعی برای دور ماندن از ناتوانی است.

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی ادامه داد: ۳۰ درصد ساکنین مراکز اقامتی سالمندان را مجهول‌الهویه‌ها تشکیل می‌دهند که بنا بر استدلال علمی، نباید این موضوع واقعیت داشته باشد و به همین دلیل، تمهیداتی برای شناسایی خانواده‌های این عزیزان و بازگشت‌شان به خانواده اندیشیده شده است.

وی با اشاره به اینکه شورای سالمندان، اقدامات و برنامه‌های سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف در این زمینه را هماهنگ و تجمیع می‌کند اظهار کرد: در هفته‌ تکریم سالمندان، بیشتر بر پیشگیری از سالمندی ناتوان تأکید داریم و از فضاهای شهرداری، دانشگاه علوم پزشکی، صدا و سیما و بهزیستی برای اطلاع‌رسانی و تبلیغات در این زمینه استفاده می‌کنیم.

علیزاده با بیان اینکه آخرین اطلاعات آماری سالمندان مربوط به سال ۹۵ است گفت: وزارت بهداشت در برنامه‌ واکسیناسیون، تمام اطلاعات سالمندان را در سامانه واکسیناسیون ثبت کرده، از معاونت بهداشتی دانشگاه خواسته شد این اطلاعات را در اختیار شورا قرار دهد تا امکان رصد وضعیت فعلی سالمندان استان و برنامه‌ریزی برای اجرای برنامه‌های پیشگیرانه فراهم شود.

وی ادامه داد: همچنین مقرر شد شهرداری از ظرفیت‌های خود مانند شوراهای اجتماعی محلات برای اجرای برنامه‌های اجتماع‌محور در زمینه پیشگیری از سالمندی ناتوان استفاده کند.

کد خبر 629005

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار