مجموع نظرات: ۰
شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱
۰ نفر

استاندار خراسان‌رضوی در گفت‌وگو با همشهری از واکسینه شدن روزانه ۱۰۰هزارنفر دراین استان خبر می‌دهد.

واکسیناسیون

محمد بلبلی- همشهری آنلاین:

از هفته چهارم خردادماه سال‌جاری، موج پنجم بیماری کرونا در خراسان‌رضوی فراگیر شد و در شرایط کنونی که تعداد قابل‌توجهی از مراکز استان‌های کشور در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند، وضعیت خراسان‌رضوی تاحدودی حادتر است که از دلایل آن می‌توان به جمعیت زیاد استان، ترددهای بسیاری که انجام می‌شود و مسافرت‌هایی که در ایام تابستان شدت بیشتری گرفته‌است، اشاره کرد.  

همچنین همسایگی با استان‌های شرقی و جنوب‌شرقی که همه‌گیری ویروس کرونا در آنها با زمان زودتری آغاز شد نیز در این موضوع بی‌تاثیر نبوده‌است.

استاندار خراسان‌رضوی دراین باره به همشهری آنلاین گفت: پس از دستور رئیس‌جمهوری به مدیریت استان مبنی بر به‌کارگیری همه ظرفیت‌های استان برای مقابله با ویروس کرونا، هم اینک قرارگاه ۲۴ ساعته پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در استان با مشاوره پزشکان، به‌کارگیری همه امکانات، ظرفیت‌های ملی و استانی تشکیل شده‌است.

«محمدصادق معتمدیان» افزود: این قرارگاه از همه معاونت‌های استانداری و سایر دستگاه‌های اجرایی استان تشکیل شده و برای تأمین نیازهای کادر درمانی و بیماران استان، به‌صورت شبانه روزی فعالیت می‌کند.

شیب نزولی بستری‌های کرونایی

وی ادامه داد: خوشبختانه با اقدام‌های عملیاتی که طی روزهای اخیر صورت گرفت و تصمیم‌های استانی که اتخاذ شد، آرامش خوبی در استان حکم‌فرماست و با یک شیب نزولی، هرچند موقت، اوضاع ازنظر میزان ابتلا به ویروس کرونا، بستری و تعداد فوتی‌ها تحت کنترل است.

معتمدیان با بیان اینکه قرارگاه عملیاتی ستادمقابله با کرونای استان از ۱۹ مردادماه تشکیل شده‌است، اظهار کرد: این قرارگاه عملیاتی با هدف قطع زنجیره همه‌گیری ویروس کرونا و کنترل وضعیت این بیماری در استان و همچنین نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا تشکیل شده‌است. یکی از ویژگی‌های این قرارگاه فعالیت ۲۴ساعته و تشکیل جلسه‌های آن به‌صورت روزانه است.     

وی ادامه داد: براین اساس تاکنون برای تأمین تخت‌های بیمارستانی، ظرفیت‌های درمانی، سهولت دسترسی بیماران به دارو، کاهش حجم مراجعه‌های بیمارستانی، تأمین اکسیژن، کسپول، مخازن اکسیژن و راه‌اندازی بیمارستان‌ها اقدام‌های زودبازده مفیدی انجام شده‌است.

افزایش مراکز واکسیناسیون

استاندار خراسان‌رضوی اظهار کرد: ایجاد قرارگاه پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در خراسان‌رضوی اکنون به عنوان یک الگوی مدیریتی مطلوب برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا معرفی می‌شود و امیدواریم با ادامه روند کنونی خدمت‌رسانی، تا قطع زنجیره انتقال بیماری به‌صورت کامل پیش برویم.

معتمدیان افزود: تعداد مراکز واکسیناسیون دانشگاه علوم‌پزشکی در استان تا قبل از آغاز موج پنجم، ۶۱ مرکز بود، اما درحال‌حاضر با تلاش مسئولان مربوط به ۱۴۲ مرکز رسیده‌است که ۲۱ مرکز از این تعداد، از مراکز واکسیناسیون تجمعی است. دراین میان ۳۷ مرکز در شهر مشهد فعالیت می‌کنند.

وی عنوان کرد: با توجه به افزایش جمعیت در حاشیه شهر مشهد، بسیج جامعه پزشکی به کمک دانشگاه علوم‌پزشکی آمد تا درمراکز و پایگاه‌های بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد و همچنین برخی مراکز موقت و به‌صورت «محله محور» برنامه واکسیناسیون مردم حاشیه شهر مشهد انجام شود. بر این اساس تاکنون واکسیناسیون ۵۰۰ هزار نفر از ساکنان حاشیه شهر مشهد انجام شده‌است.

واکسیناسیون خودرویی 

استاندار خراسان‌رضوی با بیان اینکه تا قبل از آغاز موج پنجم ۸ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال دراین استان واکسینه شدند، افزود: بعد از آغاز موج پنجم و همچنین سرعت گرفتن روند واردات واکسن، آمار واکسیاسیون افراد بالای ۱۸ سال به ۲۸ درصد رسیده‌است.

معتمدیان ادامه داد: تا این لحظه که با شما صحبت می‌کنم، درحدود یک‌میلیون‌و ۷۰۰ هزار دوز شامل یک‌میلیون‌و ۳۲۵ هزار دوز اول و ۳۲۵ هزار دوز دوم واکسیناسیون در استان انجام شده‌است.

وی اظهار کرد: همچنین برای رعایت حال سالمندان، از اردیبهشت‌ماه سال‌جاری واکسیناسیون به‌صورت خودرویی در شهرک دانش و سلامت مشهد آغاز شد و تاکنون نیز ادامه دارد. با همکاری دانشگاه علوم‌پزشکی و دیگر دستگاه‌های استان زیرساخت‌ها برای واکسیناسیون روزانه تا ۱۰۰هزارنفر نیز فراهم شده‌است.

تأمین کپسول اکسیژن

این مسئول با بیان اینکه یکی از راه‌های جلوگیری از همه‌گیری ویروس کرونا محدود کردن عبور و مرور است، ادامه داد: از روز هفدهم مردادماه از ورود همه انواع خودروها به شهرمشهد در ۴ مسیر جاده‌ای گناباد، فیض‌آباد، قوچان و سبزوار جلوگیری شد که این موضوع می‌تواند در کنترل همه‌گیری ویروس کرونا بسیار موثر باشد.

معتمدیان تصریح کرد: با توجه به تمهیدهای اندیشیده شده، عبور و مرور در مبادی ورودی شهر مشهد کاهش ۳۶ درصدی داشته و همچنین پروازهای ورودی به این‌شهر نیز ۵۰درصد کم شده‌است.

وی اضافه کرد: طی ۳ ماه گذشته ۱۴۰ تن اکسیژن مایع از استان‌ها (اصفهان، بوشهر و اهواز) برای بیمارستان‌های مشهد وارد شده و بیش‌از هزارو ۳۰۰ کپسول اکسیژن ۱۰، ۴۰ و ۵۰ کیلویی تهیه و در اختیار بیمارستان‌ها قرارگرفته است. همچنین با پیگیری‌های انجام شده ۳ واحد تولید اکسیژن تا یک ماه آینده در استان راه‌اندازی می‌شود.

کد خبر 625979

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار