معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: همه بیمارستان‌ها برای مقابله با موج ششم کرونا در آماده‌باش کامل هستند و تفاوت شاخص این دوره با موج‌های قبل در پلاک‌گذاری تخت‌ها بوده است.

کرونا در ایران

شاپور بدیعی در گفت‌وگو با همشهری آنلاین اظهار کرد: با توجه به ورود به روزهای سرد سال و با توجه به سفر اخیر وزیر بهداشت به مشهد و تأکید رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره موج احتمالی ششم کرونا، آماده‌باش همه بیمارستان‌ها اعلام شده است.

وی ادامه داد: با همکاری معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بیمارستان‌های دانشگاهی و همچنین رئیس دانشکده پزشکی مشهد همانند ۵موج قبلی تخت‌های بیمارستانی ویژه‌ای برای بیماران کرونایی تدارک شده تا در صورت شیوع موج ششم غافلگیر نشویم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه جلسات کارشناسی متعددی در روزهای اخیر برگزار شده است، اظهار کرد: در کنار برگزاری جلسات فوق‌العاده، بازدید از بیمارستان‌ها و ارزیابی نیروی انسانی، تخت و تجهیزات پزشکی را نیز داشتیم تا با آمادگی کامل به مقابله با موج بعدی بپردازیم.

بدیعی با بیان اینکه سهمیه نیروی انسانی، تخت و تجهیزات پزشکی هر بیمارستان مشخص شده است، افزود: تفاوت این دوره با نوبت‌های قبل در پلاک‌گذاری تخت‌ها بوده است و هر تخت طبق شماره‌گذاری صورت گرفته جانمایی می‌شود و بر اساس برنامه‌ریزی با ایجاد تفاهم‌نامه با بیمارستان‌ها و بازدید مسئولان حوزه اعتباربخشی، تقویت تجهیزات بیمارستانی را در آستانه موج ششم بحران کرونا داشته باشیم تا در صورت ورود موج جدید اقدامات لازم در حوزه درمان به‌ موقع انجام شود.

وی ادامه داد: در جلسات برگزار شده اشکالات و چالش‌ها را به‌خوبی شناسایی کردیم و با استفاده از تجربیات موج‌های قبل با آمادگی کامل در خدمت‌ بیماران خواهیم بود، هرچند که آرزوی همه سلامتی مردم و بی‌نیاز آنان به خدمات درمانی و بیمارستانی است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با توجه به اینکه در ۵موج قبلی از سیستم نظام ارجاع به‌خوبی استفاده کردیم و نتایج موفق آن را هم دیدیدم، دوباره این برنامه را در موج ششم احتمالی اجرا خواهیم کرد.  در این خصوص برنامه‌ریزی لازم را در بحث سطح‌بندی‌ها داشته‌ایم تا شاهد مراجعه مستقیم مردم به بیمارستان نباشیم.

 بدیعی اظهار کرد: در حال راه‌اندازی سامانه‌ای ویژه بیماران ترخیصی هستیم که فعالیت آن طی روزهای آینده به طور رسمی آغاز می‌شود.  با راه‌اندازی این سامانه بیمارانی که پس از بهبودی ترخیص شده‌اند هم تحت نظارت و پیگیری قرار می‌گیرند تا پس از ترخیص با مشکلات عوارض بیماری مواجه نشوند و در صورت نیاز از خدمات درمانی در کوتاه‌ترین زمان ممکن برخوردار گردند.

وی افزود: از مردم می‌خواهیم با مشاهده کوچکترین علائم به پزشک یا نزدیک‌ترین مرکز منتخب کرونا مراجعه کنند، زیرا تجربه ۲۰ماهه نشان داده است هرگاه تشخیص به‌موقع را داشتیم، درمان به‌موقع را در ادامه راه داشتیم و بیشترین میزان بهبودی‌ها مربوط به مواردی که اقدامات درمانی را بدون تأخیر آغاز کرده‌اند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه واکسیناسیون با حضور پررنگ نیروهای بهداشت در مراکز واکسیناسیون در حال انجام است، بیان کرد: خوشبختانه کمبودی از نظر واکسن نداریم و تنها دغدغه‌مان کاهش میزان مراجعات افراد واجد شرایط به مراکز واکسیناسیون بوده و از مردم می‌خواهیم این کار را به تأخیر نیندازند؛ همچنین واکسیناسیون مادران باردار با سرعت در حال انجام است و این موضوع در سلامت مادر باردار بسیار حائز اهمیت بوده.

بدیعی افزود: در این روزها واکسیناسیون دُز سوم (دُز یادآور) مدافعان سلامت با اولویت پرسنل کادر درمان در حال انجام است تا نیروهای کادر درمان کرونا که در حین خدمت‌رسانی به بیماران کرونایی هستند به این بیماری مبتلا نشوند.

کد خبر 633636

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار