پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
۰ نفر

کوهستان شمال تهران یا همان رشته کوه «توچال»، جنوبی‌ترین رشته کوه در «البرز مرکزی» است.

مسیر زیبا

این رشته ۶۰ کیلومتری، حدفاصل ۲ رودخانه بزرگ، یکی در شرق به‌نام «جاجرود» و دیگری در غرب به‌نام «کرج» قرار دارد. بلندترین نقطه این رشته کوه، قله توچال به ارتفاع ۳۹۶۴‌متر است. کوهستان شمال تهران، پر رفت‌وآمدترین منطقه‌ کوهستانی ایران و حتی جهان است. این منطقه به دلیل نزدیکی به پایتخت در روزهای پایانی هفته و ایام تعطیل میعادگاه کوهپیمایی قشرهای مختلفی از مردم و گردشگران داخلی و خارجی است. در تهران ۸ مسیر کوهپیمایی شناخته شده وجود دارد که ۲ مسیر «فرحزاد» و «حصارک» در محدوده غرب قرار دارد. مسیر فرحزاد، از بالای محله فرحزاد در ارتفاع ۱۶۵۰‌متر آغاز می‌شود و با عبور از یک جاده خاکی پیچ در پیچ به‌طول ۱۵ کیلومتر، در نقطه پایانی به حرم مطهر «امامزاده داود» (ع) در ارتفاع ۲۶۰۰ متری می‌رسد.

مسیر کوهپیمایی فرحزاد به امامزاده داود(ع) یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین مسیرهای کوهپیمایی شمال تهران است و تا همین ۳۰‌ـ ۴۰ سال پیش که هنوز جاده جدید امامزاده داود(ع) از مسیر «سولقان» و کن احداث نشده بود، تنها راه ارتباطی به این امامزاده(ع) بود. پیاده‌روی در این جاده زیبا در امتداد دره فرحزاد، حدود ۵ ساعت زمان می‌برد. برخی از گردشگران این جاده را با خودروهای شاسی بلند و دو دیفرانسیل طی می‌کنند. مسیر حصارک از مسیرهای کمتر شناخته شده در کوهستان شمال تهران است. البته مسیر حصارک خود به ۲ مسیر دره حصارک و قله «بندعیش» تقسیم و مسیر دره از شمال‌غرب محله حصارک در ارتفاع ۱۶۷۰ متری آغاز می‌شود و در یک مسیر کم شیب تا آبشار حصارک ادامه پیدا می‌کند. پیاده‌روی از ابتدای دره تا پای آبشار کمتر از یک ساعت زمان می‌برد.

ادامه راه پس از آبشار کمی ناهموار است، اما اگر از آن عبور کنید، راه پاکوب در امتداد دره همچنان به سمت بالا ادامه دارد. مسیر قله‌بند عیش هم از بالای محله حصارک آغاز و در ادامه با عبور از بالای دره حصارک در نهایت به قله‌بند عیش به ارتفاع ۲۷۶۰‌متر ختم می‌شود. باید توجه داشت مسیرهای فرحزاد و حصارک از ایمنی، امنیت و امکانات مسیرهای ایمن برخوردار نیستند و گام گذاشتن در این مسیرها باید با تحقیق و آگاهی و با توجه به شرایط زمانی و توانایی‌های فردی انجام گیرد.
نیما اسماعیلی ‌ـ کوهنورد

کد خبر 626249

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha