مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره بازگشایی حضوری مدارس با وجود ویروس دلتا گفت: اگر شرایط بیماری همین باشد، احتمالا بازگشایی به صورت حضوری با تأخیر مواجه خواهد شد.

معلم

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایلنا، محمد محسن بیگی مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش در خصوص آخرین وضعیت واکسیناسیون فرهنگیان اظهار کرد: تقریبا به صورت میانگین در استان‌های مختلف کشور، حدود ۷۰ درصد از فرهنگیان برای واکسیناسیون مراجعه کرده‌اند.

او افزود: البته این آمار باید بیشتر از این باشد به این علت که تعدادی از فرهنگیان در قالب گروه‌های سنی مراجعه کرده بودند و تعداد دیگر هم به عنوان گروه‌های خاص قبل از این دوره واکسن خود را دریافت کرده بودند مثل معلمانی که در حوزه‌های انتخاباتی فعال بودند.

وی افزود: این دو گروه که عنوان شد، جزو آمار ما محسوب نشدند، بنابراین پیش‌بینی ما این است که غیر از این ۷۰ درصد که در شبکه فعلی واکسیناسیون قرار گرفتند، احتمالاً ۱۰ تا ۱۵ درصد نیز پیش از این واکسن دریافت کرده باشند. به طور کلی آمار واکسیناسیون در فرهنگیان قابل قبول است و بخش زیادی از آن برنامه‌ریزی که در نظر داشتیم محقق شده است.

محسن بیگی گفت: تا ۲۵ مرداد مرحله اول واکسیناسیون معلمان تقریبا تکمیل خواهد شد. البته ممکن است در برخی شهرها که مشکلاتی در حوزه تزریق داشته‌اند، یک تعداد محدودی باقی بمانند. این افراد می‌توانند از طریق ثبت‌نام در سامانه و دریافت نوبت، نسبت به واکسیناسیون خود اقدام کنند. 

عوارض واکسن در میان فرهنگیان

وی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون عوارض واکسن در میان فرهنگیان مشاهده شده است یا خیر، گفت: از آنجا که معمولا این موارد توسط وزارت بهداشت نیز رصد می‌شود، گزارش خاصی را که خارج از عرف معمولی و طبیعی واکسیناسیون باشد دریافت نکرده‌ایم. 

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش گفت: استقبال خوبی از واکسیناسیون در میان فرهنگیان صورت گرفته و اینگونه نبود که نسبت به این امر مقابله‌ای داشته باشند. استقبال در میان فرهنگیان نسبت به سایر گروه‌ها در کشور بیشتر بوده است. 

محسن بیگی درباره فیلم‌های منتشرشده از صف‌های انتظار واکسیناسیون اظهار کرد: ما گزارش خاصی در این زمینه نداشته‌ایم. مراکز واکسیناسیون دو دسته هستند یک دسته مراکزی که از سوی شبکه‌های بهداشتی درمانی خدمات ارائه می‌دهند و یک تعداد محدودی از مراکز هم در برخی از نقاطِ با تراکم بالا توسط خود آموزش و پرورش به صورت اختصاصی تامین شده است.

وی تاکید کرد: طبق گزارش‌هایی که دریافت کرده‌ایم خیلی از همین مراکز کارهایشان رو به اتمام بوده و تراکم و شلوغی آنچنانی وجود نداشته است. البته ممکن است در برخی نقاط به خاطر کمبود واکسنی که در شبکه توزیع شده، تجمع‌هایی مشاهده شده باشد. 

زمان تزریق دوز دوم واکسن

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش در خصوص تاریخ دریافت دوز دوم واکسن برای فرهنگیان گفت: دوز دوم واکسن کرونا بر اساس نوع واکسن اعلام می‌شود که معمولاً حدود ۴ هفته بعد از دریافت دوز اول واکسن خواهد بود. به عنوان مثال افرادی که دهم مردادماه دوز اول واکسن را دریافت کردند، باید حدود دهم شهریور ۱۴۰۰ تزریق دوز دوم واکسن کرونا را آغاز کنند. 

وی افزود: افراد محدودی که در روزهای آخر دوز اول را زدند، برای دریافت دوز دوم احتمالا در مهرماه واکسن دریافت می‌کنند. به هر حال واکسن برای همه قابل تزریق نبوده، یعنی ممکن است یک عده‌ای هم در دوره بیماری بوده باشند که قاعدتا باید مدتی را صبر کنند و بعد واکسن بزنند تا کاملاً دوره بیماری آنها طی شود.

آمار معلمان فوت‌شده براثر کرونا 

محسن بیگی درباره استان‌هایی که سریع‌ترین روند واکسیناسیون را داشته‌اند، گفت: خیلی از پایگاه‌های ما در استان‌ها در حال جمع‌آوری هستند زیرا برخی استان‌ها مانند تهران، قزوین، بخش زیادی از استان مازندران و استان گلستان میزان قابل توجهی از واکسیناسیون را انجام داده‌اند و اکنون در حال جمع‌آوری پایگاه‌ها خود هستند. 

وی درباره آمار معلمانی که بر اثر کرونا فوت شده‌اند، گفت: این آمار در حوزه کاری ما نیست اما قطعا باید در حوزه امور اداری وجود داشته باشد. این مسئله به سیستم امور اداری و پرسنلی بازمی‌گردد زیرا ما مرجع اطلاعات در این زمینه نبوده‌ایم. در سیستم پرسنلی وقتی هر شخصی به هر دلیلی فوت کند اطلاعات آن در سیستم پرسنلی ثبت خواهد شد و باید مستمری برای خانواده او در نظر گرفته شود. 

بازگشایی مدارس به صورت حضوری با تأخیر مواجه می‌شود

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره ابلاغ شیوه‌نامه آموزش حضوری گفت: هنوز این شیوه‌نامه آماده نشده به این دلیل که با امواج متعدد بیماری کرونا یک مقدار کار این بخش را تحت تاثیر قرار داده و فعلاً در حال رایزنی و برنامه‌ریزی در بخش‌های کمیته‌های فرعی ستاد کرونا است. 

محسن‌بیگی در پاسخ به این سوال که اگر کرونا دلتا با همین روند ادامه یابد آیا تصمیم بر بازگشایی مدارس برقرار است یا خیر گفت: این احتمال کم است. اگر شرایط بیماری همین باشد، احتمالا بازگشایی به صورت حضوری با تأخیر مواجه خواهد شد.
 

کد خبر 620915

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار