جمعه ۸ شهریور ۱۳۸۷ - ۱۱:۳۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: سر لودویگ گاتمن (Sir Ludwig Guttmann) در سال ۱۹۴۸، مسابقاتی را بین معلولین آسیب‌های نخاعی جنگ جهانی دوم در شهر استوک مندویل انگلستان سازماندهی کرد.

تاریخچه پارالمپیک

4سال بعد ورزشکاران معلول هلند نیز در این بازی‌ها شرکت کردند و یک جنبش بین‌المللی شکل گرفت. بازی‌های المپیک معلولین برای اولین‌بار در سال 1960 در رم برگزار شد که امروزه آن را پارالمپیک [پارالیمپیک] (Paralympic) می‌نامند.

در بازی‌های 1976 تورنتو دیگر گروه‌های معلولین نیز اضافه شدند و ایده ادغام گروه‌های مختلف معلولین در مسابقات بین‌المللی مطرح گردید. در همین سال اولین دوره بازی‌های زمستانی پارالمپیک نیز در سوئد برگزار شد.

امروزه بازی‌های پارالمپیک مهمترین رویداد ورزشی معلولین محسوب می‌شود و 6 گروه گوناگون معلولین در آن حضور می‌یابند. دراین بازی‌ها عملکرد موفقیت‌آمیز معلولین مورد تأکید قرارمی‌گیرد نه معلولیت آنها.

این نهضت از بدو تولد تا کنون رشد چشمگیری داشته است. تعداد ورزشکاران شرکت کننده از 400 نفر از 23 کشور در سال 1960 به 3806 ورزشکار از 136 کشور جهان در سال 2004 افزایش یافته است.

بازی‌های پارالمپیک همیشه در سال بازی‌های المپیک برگزار می‌شود. از بازی های 1988 سئول و بازی‌های زمستانی 1992 در Albertville تا کنون بازی‌های المپیک و پارالمپیک در یک محل برگزار شده‌اند.

در 19 ژوئن 2001 موافقتنامه‌ای بین IOC  و IPC به امضا رسید که براساس آن بازی‌های آینده الزاماً باید در یک مکان برگزار شوند. پکن میزبان بازی‌های 2008 پارالمپیک بود و بازی‌های زمستانی نیز در سال 2010 در ونکوور کانادا برگزار خواهد شد.

بازی‌های زمستانی پارالمپیک 2012 در لندن برگزار خواهند شد و میزبانی بازی‌های زمستانی آن را شهر Jochi روسیه در سال 2014 عهده‌دار خواهدبود.

تاریخچه پارالمپیک در ایران

فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین تا پیش از انقلاب اسلامی، به صورت کمیته‌ای غیرفعال زیرنظر فدراسیون پزشکی بود. پس از انقلاب اسلامی، در اواخر سال 1358 فدراسیون ورزش‌های معلولین تاسیس گردید.

با آغاز جنگ تحمیلی در سال 1359 و نیل بخشی از رزمندگان به فیض جانبازی روز به روز به آمار ورزشکاران این رشته افزوده شد که این نقطه عطفی در تاریخ فدراسیون محسوب می‌گردد.

در سال 1363 تیم ملی جانبازان و معلولین جمهوری اسلامی در رشته دو و میدانی با شرکت در مسابقات جهانی صاحب مدال های طلا و نقره و برنز شد و همچنین حضور اولین‌بار تیم والیبال نشسته کشورمان در مسابقات جهانی والیبال نشسته نروژ و کسب مقام قهرمانی جهان باعث جذب هزاران جانباز و معلول گردید.

اولین حضور گسترده تیم‌های ورزشی افراد جانباز و معلول کشورمان در بازی‌های پارالمپیک سئول با حضور موفق تیم‌های مختلف ورزشی مخصوصا والیبال‌نشسته و دوومیدانی همراه بود. از سال 68 تا 79 فعالیت فدراسیون با برنامه‌های مدون و برگزاری جشنواره‌های فرهنگی – ورزشی دگرگونی خاصی یافت و شرکت موفق در 3 پارالمپیک بارسلون، آتلانتا و سیدنی توانست جایگاه مناسبی در ورزش جانبازان و معلولین کشورمان و جهان کسب کند.

در سال 1379 دو رویداد مهم، مستقل شدن فدراسیون نابینایان و تشکیل کمیته پارالمپیک از نقاط عطف دیگر تاریخ ورزش جانبازان و معلولین محسوب می‌گردد. در حال حاضر ورزش جانبازان و معلولین در بیش از 15 رشته ورزشی فعالیت می‌کند.

کد خبر 61874
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز