وزیر بهداشت با اشاره به آغاز واکسیناسیون گروه های شغلی پرخطر مانند خبرنگاران، معلمان و... گفت: کادر درمان زیر فشار سنگینی هستند. پروتکل ها هم که اصلا رعایت نمی شود. جاده و رستوران های باز، شهر شلوغ و رفت و آمدهای بی رویه وجود دارد و به دلیل این عدم رعایت ها هر روز فشار بر همکاران ما بیشتر می شود.

واکسن کرونا - خبرنگاران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت امروز در آیین تزریق واکسن کرونا به خبرنگاران، گفت: امروز گروه های دیگری را به مجموعه گروه های سنی هدف که قبلا تعیین کرده بودیم و در مراکز مختلف مشغولند، اضافه کردیم. یکی از این گروه ها اصحاب رسانه و خبرنگاران هستند که در این مدت واقعا شرمنده محبت این عزیزان هستیم که از آغازین روز درگیری ما با کرونا در کنار ما بودند. چه در حوزه اطلاع رسانی به مردم و چه برای انتقال اخبار بسیار کمک کردند. واکسیناسیون این عزیزان را از امروز آغاز کردیم و ان‌شاالله در طول هفته آینده تمام خواهیم کرد.

وی افزود: زندانیان، همکاران مشغول در حمل و نقل عمومی، ریلی، جاده ای، هوایی و دریایی را هم شروع کردیم. واکسیناسیون بیماران دیابتی را هم شروع کردیم. همچنین واکسیناسیون بیماران خاص را که قبلا شروع کرده بودیم، آنهایی که از این گروه مانده اند را داریم به پایان می رسانیم.

نمکی ادامه داد: واکسیناسیون قضات و کارکنان دادسراها و دادگاه ها را هم که مراجعین زیادی دارند، شروع می‌کنیم. همین طور مشاغل پرخطر دیگری که در هفته آینده اعلام خواهند شد. واکسیناسیون اصحاب سینما و عزیزانی که در هنر سینما برای خلق آثار سینمایی کار می‌کنند را هم از هفته آینده شروع می کنیم‌ تا با خیال راحت‌تر بتوانند آثار فاخر خلق کنند.

وزیر بهداشت گفت: گروه های سنی پایین تر را هم هر دو سه روز یکبار اعلام می کنیم. امیدواریم که واکسیناسیون را در آخرین روزهای دولت، به بالاتر از آنچه که تعهد کرده بودیم، برسانیم. باتوجه به اینکه الان واکسن را به خوبی داریم وارد می کنیم. موانعی که برخی با ما قرارداد بسته بودند و بدعهدی کرده بودند، رفع شده و ان‌شاالله واکسن را به خوبی وارد می کنیم. واکسن داخلی هم به سطحی از تیراژ رسیده که ما دلگرمی بیشتری برای حمایت دریافت واکسن داخلی هم داریم.

نمکی درباره وضعیت تامین واکسن کرونا اعم واکسن داخلی و خارجی، ادامه داد: ما محموله های جدید خوبی را در راه داریم. نگرانی از بابت تامین واکسن نداریم و به همین دلیل داریم گروه های هدف را افزایش می دهیم و در هفته آینده شاهد گسترش تعداد گروه های هدف در مشاغل مختلف و در موارد ریسک پذیر خواهیم بود.

وی درباره وضعیت بیمارستان ها گفت: ما همانطور که قول داده بودیم، اجازه نمی دهیم که در هیچ پیکی کسی پشت در بیمارستانی بماند، بر این عهد و پیمان هستیم و ادامه خواهیم داد، اما همکاران ما در بدترین فشار امواج کرونا از روز نخست هستند.

وزیر بهداشت اظهار کرد: این ویروس دلتا یا هندی ویروس بسیار سرکشی است. هم قدرت سرایت بسیار بالایی دارد و هم قدرت بیماری زایی و بستری کردن بیمار را دارد. همکاران ما در فشار سنگینی هستند، پروتکل ها هم که اصلا رعایت نمی شود. جاده و رستوران های باز، شهر شلوغ و رفت و آمدهای بی رویه وجود دارد و به دلیل این عدم رعایت ها هر روز فشار بر همکاران ما بیشتر می شود. مردم‌ باید بیشتر رعایت کنند. هرچند ما خودمان را برای سهمگینی این امواج آماده کرده ایم. 

نمکی گفت: ما از همکارانمان در ناجا، سپاه و ... کمک هایی را گرفتیم. به ویژه در استان‌های سیستان و بلوچستان و برخی استان ها. در تهران هم ستاد اجرایی و ... به ما کمک هایی می‌کنند. البته ما بیشترین محور فشار و بار روی بیمارستان های دانشگاهی خودمان است.

رکورد تزریق روزانه ۴۳۰ هزار دوز واکسن در کشور شکست

وزیر بهداشت در آیین افتتاحیه طرح واکسیناسیون فرهنگیان نیز که در شهرری برگزار شد، با بیان اینکه واکسن زدن گروه‌های خاص تاثیری روی واکسیناسیون گروه‌های سنی ندارد، گفت: روز گذشته رکورد تزریق روزانه ۴۳۰ هزار دوز واکسن در کشور شکست.

نمکی اظهار داشت: منابع واکسیناسیون کشور از سه محل واکسن برکت، پاستور و واکسن های وارداتی تامین و از هفته آینده نیز مقدار قایل توجهی واکسن وارد کشور می شود.

وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون معلمان و اساتید دانشگاه ها قبل از آغاز سال تحصیلی به پایان می رسد، اظهار امیدواری کرد که معلمان و دانش آموزان سال تحصیلی جدید را سرکلاس های درسشان در مدارس و دانشگاه ها آغاز کنند.

نمکی با اشاره به اینکه مدرسه پایگاهی نیست که بشود آن را تعطیل کرد، افزود: امروز در بحث توسعه انسانی در تمامی جوامع مدرسه پس از خانواده مهمترین نقش را در تربیت انسان ها بر عهده دارد که تعطیلی این نهاد تاثیرگذار خسارات زیادی را برای کشور تحمیل کرده است.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین دغه دغه های وزارت بهداشت در مدت ۱۷ ماه گذشته تعطیلی مدارس و دانشگاه بود که امیدواریم با انجام واکسیناسیون گسترده از امسال شاهد بازگشایی این بخش فرهنگی اثرگذار در کشور باشیم.

نمکی در خصوص بازگشایی مدارس و نگرانی خانواده دانش آموزان نیز بیان داشت: در هیچ جای دنیا واکسیناسیون گروه کودکان را نداریم. تنها واکسنی که روی گروه سنی پنج تا ۱۸ سال اثر دارد، واکسن پاستور است که در صورت واکسیناسیون کودکان، به طور حتم از واکسن پاستور استفاده خواهد شد.

وی با تاکید براینکه واکسیناسیون در هیچ کجای دنیا به معنای برطرف شدن خطر ابتلا به کرونا نیست، اظهار کرد: معلمان، دانش آموزان و کل ملت ایران باید بدانند که فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک باید در دستور کارشان حتی پس از واکسیناسیون باشد.

کد خبر 617522

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار