یک مطالعه جدید تایید می‌کند که فقط چند شب بی‌خوابی می‌تواند آسیب بزرگی بر سلامت روان بگذارد.

بی‌خوابی

به گزارش همشهری آنلاین، مهر به نقل از هلث دی نوشت:‌ به گفته «صومی لی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه فلوریدای جنوبی، بسیاری از ما فکر می‌کنیم که می‌توانیم کم خوابی‌هایمان را آخر هفته‌ها جبران کنیم و در روزهای هفته بهره‌وری بیشتری داشته باشیم.

وی در ادامه می‌افزاید: «با این حال نتایج حاصل از این مطالعه نشان می‌دهد که فقط یک شب کم‌خوابی می‌تواند به طور قابل توجهی عملکرد روزانه را مختل کند.»

محققان اثرات خواب کمتر از شش ساعت در شب را ارزیابی کردند، که به گفته کارشناسان حداقل مدت مورد نیاز بزرگسالان برای سلامتی مطلوب است.

این مطالعه شامل تقریباً ۲۰۰۰ بزرگسال آمریکایی میانسال بود که نسبتاً سالم و تحصیل‌کرده بودند. آنها سلامت روحی و جسمی خود را به مدت هشت روز مستقیم در یک دفترچه ثبت کردند.

کم‌خوابی منجر به بروز احساسات منفی مانند عصبانیت، خشم، تنهایی، تحریک‌پذیری و ناامیدی می‌شود. علائم جسمی ظاهرشده نیز شامل مشکلات تنفسی فوقانی، انواع دردها و مشکلات دستگاه گوارش است.

بر اساس مطالعه، این مسائل روحی و جسمی همچنان باقی بود تا اینکه شرکت‌کنندگان یک شب خواب بیش از شش ساعت داشتند.

به گفته لی، «بیشترین علائم بعد از یک شب کم‌خوابی بود و این روند تا سه روز ادامه داشت.»

تحقیقات قبلی توسط لی نشان داد که از دست دادن فقط ۱۶ دقیقه خواب می‌تواند به عملکرد شغلی آسیب برساند. همچنین کمبود خواب جزئی می‌تواند باعث کاهش هوشیاری روزانه شود که برای کنترل استرس و حفظ روال سالم زندگی بسیار مهم است.

کد خبر 613626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار