رئیس مرکز مدیریت پیوند بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: در سال ۹۸ تعداد ۳۲۲۳ پیوند عضو در کشور انجام شده بود که این آمار در سال گذشته به ۱۹۴۷ پیوند عضو رسید.

پیوند عضو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی شادنوش رئیس مرکز مدیریت پیوند بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به آخرین وضعیت اهدای عضو در کشور اظهار کرد: در سال ۹۸ کشور به رکورد خوبی در زمینه اهدای عضو دست یافتیم به طوری که در بهمن آن سال ۱۰۷۸ اهدای عضو در ایران انجام شد.

وی ادامه داد: در اسفند ۹۸ به دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور و تحت تاثیر قرار گرفتن نظام سلامت ریزش ۵۰ درصدی اهدای عضو را در کشور داشتیم و موضوع پیوند عضو دچار مشکلاتی شد.

شادنوش تاکید کرد: با شیوع بیماری کرونا اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی به شدت کاهش پیدا کرده است اما در ۳ ماه اول امسال، با توجه به اینکه شرایط بیماری کرونا در کشور بهتر شده است و مراکز درمانی عمل‌های جراحی را آغاز کرده‌اند، امیدواریم آمار پبوند عضو بهتر شود.

شادنوش بیان کرد: به طور کلی در سال ۹۸ تعداد ۳۲۲۳ پیوند عضو در کشور انجام شده بود که این آمار در سال گذشته به ۱۹۴۷ پیوند عضو رسید. این تعداد پیوند عضو نشان‌دهنده کاهش حدود ۶۰ درصدی اهدای عضو در سال گذشته است.

وی گفت: ما باید اطلاع‌رسانی دقیقی در زمینه مرگ مغزی داشته باشیم، زیرا از نظر علم پزشکی در مرگ مغزی امکان بازگشت بیمار وجود ندارد و شرایط او با فردی که به کما رفته کاملا متفاوت است.

شادنوش افزود: با اهدای عضو افراد مرگ مغزی باقیات صالحات برای فرد فوت‌شده با نجات جان افراد دیگر می‌ماند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند بیماری‌های وزارت بهداشت بیان کرد: در حال حاضر ۲۵ هزار نفر در لیست پیوند عضو هستند و متاسفانه روزانه بین ۷ تا ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی فوت می‌کنند.

کد خبر 609388

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار