برخی بر این باورند زیاده‌روی در مصرف موز می‌تواند انسان را به کام مرگ بکشاند.

موز - میوه

به گزارش همشهری‌آنلاین، باشگاه خبرنگاران به نقل از وِنت بِناناز نوشت: موز یکی از میوه‌های بسیار پرطرفدار است. این میوه نه تنها به دلیل مزه دلپذیر آن، بلکه به دلیل آنکه دارای سطح بالایی از ویتامین‌ها و مواد معدنی است، گزینه مناسبی برای تامین نیازهای بدن محسوب می‌شود. موز میوه خوشمزه‌ای است، اما آیا خوردن این میوه می‌تواند باعث مرگ انسان شود؟

برخی افراد عادت دارند در مصرف میوه‌ها زیاده‌روی کنند. شاید به نظر مسخره برسد، اما شایعاتی وجود دارد که می‌گوید در صورتی که افراد در خوردن موز زیاده‌روی کنند و روزانه بیش از ۶ موز مصرف کنند احتمال مرگ آن‌ها وجود دارد.

شاید در ابتدا این موضوع را رد کنید که مصرف میوه‌ها می‌تواند انسان را به کام مرگ بکشاند. اما بیایید دقیق‌تر به این موضوع نگاه کنیم. موز سرشار از پتاسیم است. پتاسیم یک ماده معدنی است که معمولاً برای تزریقات مرگبار از آن استفاده می‌شود. زمانی موضوع پیچیده‌تر می‌شود که بدانید موز یک میوه رادیواکتیوی بوده و تمامی ما می‌دانیم رادیواکتیو برای بدن خطرناک است. با این حال، خبر خوشحال‌کننده این است که خوردن بیش از اندازه موز کشنده نیست. اما تکلیف پتاسیم بالای موز و رادیواکتیوه بودن آن چه می‌شود؟

موز دارای هر دو این مواد است اما ادعا درباره خطرناک بودن آن اغراق و زیاده‌روی است. درباره پتاسیم موز ذکر این موضوع ضروری است که این عنصر برای بدن بسیار ضروری است. کمبود پتاسیم منجر به بی‌حالی، درد، یبوست، و حتی فلج‌شدگی می‌شود. به همین دلیل نیز مصرف روزانه یک موز به افراد توصیه می‌شود.

با این حال، یک انسان بالغ روزانه تنها به ۴.۷ گرم پتاسیم نیاز دارد. کمتر از این میزان منجر به بروز بیماری‌های ناشی از کمبود پتاسیم شده و مصرف بیش از آن نیز منجر به بروز عوارض دیگر می‌شود. زیاده روی در مصرف پتاسیم می‌تواند منجر به هایپرکالمی شود.

هایپرکالمی به افزایش سطح خونی یون پتاسیم در بدن اطلاق می‌شود که می‌تواند مرگبار باشد. کلیه‌ها نقشی ویژه در دفع پتاسیم اضافی از بدن دارند اما در صورتی که فرد در مصرف پتاسیم زیاده‌روی کند، کلیه ها در دفع آن ناتوان هستند، در نتیجه سطح پتاسیم در خون افزایش می‌یابد. این موضوع می‌تواند منجر به درد قفسه سینه، تنگی نفس و تپش قلب شود. در موارد بسیار جدی این امر باعث ایست قلبی و در نتیجه مرگ می‌شود.

حال به موضوع زیاده‌روی در مصرف موز باز می‌گردیم. دانشمندان می‌گویند این شایعه که مصرف بیش از ۶ موز احتمال مرگ فرد را درپی دارد را رد می‌کنند. در حقیقت یک موز تنها ۰.۴۷ گرم پتاسیم دارد و فرد باید دستکم ۱۱ موز بخورد تا نیاز روزانه بدن به پتاسیم (معادل ۴.۸ گرم) را تامین کند.

درباره رادیواکتیوه بودن موز نیز به هیچ عنوان جای نگرانی نیست. آیا می‌دانید که شما هم اینک در میان طیف گسترده‌ای از تشعشعات مختلف از صفحه نمایشگر رایانه تا غذاهایی که می‌خورید قرار دارید. حتی بدن انسان نیز دارای تشعشعات خواص خود است.

در حقیقت سلول‌های بدن انسان بدون هیچ مشکلی توانایی مقابله با این تشعشعات را دارند. تنها زمانی که شدت تشعشعات بالا باشد (برای مثال قرار گرفتن در معرض تشعشعات رادیواکتیوه برخی عناصر مانند اورانیوم) این موضوع می‌تواند برای بدن انسان مضر باشد و منجر به بروز برخی بیماری‌ها مانند سرطان شود.

کد خبر 609142

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار