اگر به آشنایی با بناهای تاریخی، محوطه‌های باستانی و استفاده از یک راهنمای کامل و جامع برای بازدید از این اماکن تاریخی علاقه دارید، کتاب «آثار تاریخی شمیران؛ لواسان و رودبار قصران» یکی از بهترین انتخاب‌های ممکن برای شماست.

كتاب

در این کتاب که از سوی «اداره کل میراث فرهنگی استان تهران» و به قلم ناصر پازوکی طرودی تألیف و منتشر شده جغرافیای تاریخی، محوطه‌های باستانی و بناهای تاریخی و فرهنگی شمیران شامل لواسان و رودبار قصران به تفصیل، معرفی و همراه با تصاویر گویا و تماشایی گردآوری شده است. ابتدای کتاب شامل اطلاعاتی درباره موقعیت و اهمیت جغرافیایی شمیران، تقسیمات کشوری و فرمانداری شمیران، جغرافیای تاریخی و وجه تسمیه رودبار قصران داخل، کوه‌ها و رودها و راه‌های رودبار قصران، اقوام ساکن در طبرستان قبل از مهاجرت آریایی‌ها، تاریخ رودبار قصران از دوره آشوری‌ها و مادها و هخامنشیان تا دوره قاجار است.

سپس آثار باستانی و تاریخی فرهنگی دشت‌لار، لواسان بزرگ و رودبار قصران به‌ترتیب و تفکیک شهرها و روستاهای آنها معرفی شده‌اند که شامل محوطه‌های باستانی، قلعه‌ها، امامزاده‌ها، کاروانسراها، قبرستان‌ها، تپه‌های باستانی، مساجد و حسینیه‌ها، حمام‌ها، کاخ‌ها، مناظر طبیعی، باغ‌ها و دیگر بناهای باستانی تاریخی است. در پایان کتاب فهرست منابع و فهرست محوطه‌ها و بناهای تاریخی فرهنگی شمیران (لواسان و رودبار قصران) و نقشه موقعیت جغرافیایی آثار یاد شده (نقشه باستان شناسی) آمده است.  

کد خبر 608010

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار