دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۹
۰ نفر

جسیندا آردرن ( Jacinda Ardern) در سال ۱۹۸۰ در هامیلتون نیوزلند بدنیا آمد. وی هم اکنون نخست‌وزیر نیوزیلند و رهبر حزب کارگر است.

جاسیندا آردرن

به گزارش همشهری آنلاین، جسیندا آردرن، زادهٔ ۲۶ ژوئیهٔ ۱۹۸۰سیاستمدار و نخست‌وزیر نیوزلند است. وی اولین بار در انتخابات سراسری ۲۰۰۸ به عنوان نماینده‌ای فهرستی وارد پارلمان شد (نماینده‌ای که شخصاً در حوزهٔ انتخابیه‌اش پیروز نشده ولی بر اساس فهرست حزب وارد پارلمان شده‌است). او از ۸ مارس ۲۰۱۷ نمایندگی حوزهٔ انتخابیه مونت آلبرت در پارلمان را بر عهده دارد.

در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۷ حزب کارگر نیوزیلند با حزب نخست، نیوزیلند متحد شد تا دولت ائتلافی تشکیل دهد و حزب سبزهای نیوزیلند هم از آن حمایت کرد. در روز ۲۰ اکتبر آردرن، اعلام کرد که عنوان نخست‌وزیری را می‌پذیرد. جاسیندا آردرن جوان‌ترین نخست‌وزیر این کشور از سال ۱۸۵۶ خواهد بود.

پس از استعفای آنت کینگ، آردرن در ۱ مارس ۲۰۱۷ به اتفاق آرا به عنوان معاون رهبر حزب کارگر انتخاب شد. فقط پنج ماه بعد، با برگزاری انتخابات، اندرو لیتل، رهبر حزب کارگر، پس از نتیجه نظرسنجی کم سابقه برای حزب، استعفا داد، در حالی که آردرن به عنوان رهبر به جای او بدون مخالفت انتخاب شد. او حزب خود را برای بدست آوردن ۱۴ کرسی در انتخابات عمومی ۲۰۱۷ در ۲۳ سپتامبر رهبری کرد و ۴۶ کرسی را از ۵۶ کرسی حزب ملی نیوزیلند به دست آورد. پس از یک دوره مذاکره، نیوزیلند ابتدا تصمیم گرفت با ائتلاف حزب سبز و نخست‌وزیر آردرن با ائتلاف حزب کارگر، به یک حزب ائتلاف اقلیت وارد شود. وی در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۷ توسط فرماندار کل سوگند یاد کرد. وی در سن ۳۷ سالگی جوانترین زن رئیس حکومت در جهان شد.  بعداً آردرن هنگام تولد دخترش در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۸ به عنوان دومین رئیس دولت منتخب جهان برای زایمان در حین کار خود (پس از بی‌نظیر بوتو) شد.

زندگینامه: جاسیندا آردرن (۱۹۸۰-)
در سازمان ملل به همراه همسر و نوزاد در سپتامبر ۲۰۱۸

آردرن خود را سوسیال دموکرات و مترقی توصیف می‌کند. دولت ششم کار به‌طور خاص بر روی بحران مسکن در نیوزیلند، فقر کودکان و نابرابری اجتماعی تمرکز کرده‌است. در مارس ۲۰۱۹، او کشور را پس از تیراندازی مسجدهای کرایست‌چرچ هدایت کرد، به سرعت قوانین سختگیرانه اسلحه را در واکنش به آن وارد کرد و در طول سال ۲۰۲۰ کشور را در بحبوحهٔ بیماری همه گیر کووید-۱۹ هدایت کرد. آردرن با کسب اکثر کرسی‌های پارلمان، حزب کارگر را در انتخابات عمومی سال ۲۰۲۰ به پیروزی رساند.

زندگینامه: جاسیندا آردرن (۱۹۸۰-)
حضور در جمع بازماندگان تیراندازی مسجد کرایست‌چرچ

مدیریت کرونا در نیوزلند

در ۱۴ مارس ۲۰۲۰، آردرن در مقابله با بیماری همه گیر کووید ۱۹ در نیوزیلند اعلام کرد که دولت هر کس را که از نیمه شب ۱۵ مارس وارد کشور شود، ملزم به قرنطینه کردن خود به مدت ۱۴روز می‌داند وی گفت این قوانین جدید به این معنی است که نیوزیلند «گسترده‌ترین و محدودترین محدودیت‌های مرزی را نسبت به هر کشوری از جهان» داراست.  در ۱۹ مارس، آردرن اظهار داشت که مرزهای نیوزیلند پس از ساعت ۱۱:۵۹ بعد از ظهر ۲۰مارس (NZDT) به روی غیر شهروندان و ساکنان موقت بسته خواهد شد. آردرن اعلام کرد که نیوزلند در ساعت ۲۳:۵۹ بعد از ظهر ۲۵ مارس در خصوص سطح هشدار ویروس کرونا وارد پیک ۴ می‌شود و به این خاطر منجمله برای قفل در سراسر کشور هشدار خواهد داد.

دوره دوم

در انتخابات عمومی سال ۲۰۲۰، آردرن حزب خود را به پیروزی چشمگیر هدایت کرد و با کسب اکثریت ۶۴ کرسی مجلس ۱۲۰ کرسی نمایندگان، و ۴۹٫۱۰٪ آرای حزب را به دست آورد.  وی همچنین رای‌دهندگان مونت آلبرت را حفظ کرد.  آردرن دلیل پیروزی خود را واکنش دولتش به بیماری همه گیر کرونا و تأثیرات اقتصادی آن دانست.

کناره‌گیری

آردرن، روز ۱۹ ژانویه ۲۰۲۳ در یک نشست خبری به طرز غیرمنتظ‌ره‌ای اعلام کرد که او در روز ۷ فوریه از منصب نخست‌وزیری کناره‌گیری می‌کند. او در این نشست با اشاره به اتخاذ تصمیمات سخت در دوران زمامداری خود، دلیل این تصمیم را «ندیدن توان لازم در خود برای برقراری عدالت» عنوان کرد. آردرن از عدم نامزدی مجددش در انتخابات خبر داد.

آخرین بروزرسانی Jan ۲۱, ۲۰۲۳ - شنبه ۱ بهمن ۱۴۰۱

کد خبر 607571

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha