آخرین نشست گروه جی هفت با بررسی مسائل مهمی از قبیل واکسن کرونا و تغییرات آب‌وهوا در حالی برگزار می‌شود که تلاش دارد با مدیریت قدرت رو به رشد چین و روسیه، به اهمیت نقش غرب در مدیریت جهان تاکید داشته باشد.

نشست گروه جی7

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، گروه هفت، متشکل از کشورهای دموکراتیک ثروتمند، تلاش خواهد کرد در آخرین اجلاس سران خود به جهانیان نشان دهد که غرب هنوز می‌تواند در جهت مقابله با بحران های بزرگ همکاری کند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، نیز سعی خواهد کرد با استفاده موقعیت این اجلاس که در دهکده ساحلی کاربیس بی انگلیس، موقعیت و نفوذ چند جانبه خود را پس از آشوب‌های دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ را باز پس گیرد.

رهبران انگلیس، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و ایالات متحده در تلاشند تا با بحث در مورد کووید-۱۹ و تغییرات آب و هوایی نشان دهند که غرب می‌تواند با قدرت چین و روسیه رقابت کند.

بایدن پیش از این نشست این سوال را مطرح کرد که آیا دموکراسی‌ها می‌توانند گرد هم آیند و نتایجی واقعی برای مردم و در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است به ارمغان آورند؟ «آیا اتحاد و نهادهای دموکراتیک که تا حدود زیادی طی یک قرن گذشته شکل گرفته‌اند توانایی مقابله در برابر تهدیدات و دشمنان امروزی دارند؟ من معتقدم پاسخ مثبت است.»

در نشست وزرای دارایی G۷ توافق شد که نرخ مالیات شرکت‌ها به حداقل برسد و این تصمیم به گفته وزیر خزانه داری آمریکا منعکس کننده تمایل به همکاری در میان اعضای این گروه است.

بایدن روز پنجشنبه، یک روز قبل از آغاز نشست سه روزه رهبران جی هفت که از ۲۱ تا ۲۳ خرداد برگزار می شود، با نخست وزیر انگلیس، بوریس جانسون که ریاست این اجلاس را به عهده دارد دیدار خواهد کرد و سپس با ملکه الیزابت دوم  در قلعه ویندزور ملاقات خواهد داشت.

بایدن بعد از این نشست، در سفری به بروکسل در دیدارهای ناتو و اجلاس اتحادیه اروپا شرکت خواهد کرد و جلسه‌ای نیز با ولادیمیر پوتین در ژنو خواهد داشت.

جی ۷ در سال ۱۹۷۵ به عنوان محفل کشورهای ثروتمندجهان و برای بحث در مورد بحران‌هایی مانند تحریم نفتی اوپک تاسیس شد. کشورهای این گروه تولید ناخالص داخلی سالیانه ۴۰ تریلیون دلار یا تقریباً کمتر از نیمی از اقتصاد جهان را در اختیار دارند.

احساس ناامنی در غرب به دلیل شیوع ویروس کرونا، تغییرات اقلیمی و به به هم خوردن بسیاری از مدل‌های اقتصادی آن افزایش یافته و این در حالیست که بروز قدرت سرسخت مسکو و ظهور چشمگیر چین به عنوان قدرت‌های بزرگ هویت غرب را به چالش کشیده است.

اجلاس ۲۰۲۱ G۷ اولین دیدار رسمی روسای جمهور آمریکا، ایتالیا و ژاپن خواهد بود. همچنین آخرین اجلاسی است که آنجلا مرکل به عنوان صدراعظم آلمان در آن حضور خواهد داشت.

 رهبران استرالیا، هند، کره جنوبی و آفریقای جنوبی نیز از مهمانان این نشست خواهند بود و در این بین، نارندرا مودی نخست وزیر هند مجبور است، به دلیل وضعیت کرونا در این کشور، از خانه در این جلسه شرکت کند.

برخی تحلیلگران معتقدند که در پس اطلاعیه‌های عمومی رهبران G۷، مسایل مهمی از جمله نحوه برخورد با چین و روسیه، چگونگی به دست آوردن ثروت از دست رفته در بحران کرونا و چگونگی اطمینان از تجارت آزاد در جهانی که به سمت چین متمایل است صحبت خواهند کرد.

چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان، هرگز عضو G۷ نبوده است. روسیه که شش سال پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی به عنوان عضو هشتم در این گروه پذیرفته شد اما پس از الحاق شبه جزیره کریمه به این کشور و جدا کردن آن از اوکراین در سال ۲۰۱۴ به حالت تعلیق درآمد.

آشنایی با گروه هشت (Group of Eight Or G8)

مسکو و پکن به G۷ هشدار داده‌اند که از دخالت در امور این دو کشور خودداری کند. این اجلاس که قرار است تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شود با فعالیت نگران کننده گروه‌های مخالف جی هفت روبرو شده و قرار است هزاران معترض نسبت به محدودیت‌های قانونی و تغییرات آب و هوایی جهان اعتراض خود را ابراز کنند.

کد خبر 605991

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار