صدای نقاره ها از قلب پایتخت به گوش می رسد و نقاره زنها خبر از آمدن ماه مهمانی خدا می دهند.

چاووشی خوانی

 طنین دلنشینی که از سر عشق به معبود، توسط نقاره زنها و دمام زنان در فضای شهر پیچیده تا مردم با  حالی خوش راهی میهمانی خدا در ماه مبارک رمضان شوند.

مردم با صدای نقاره هایی که در شهر پیچیده گرد هم جمع می شود. چاوش خوان به رسم گذشته های دور در میانه میدان چاووش خوانی می کند و دمام زنان در گوشه ای دیگر نوای «رمضان امد» را سر داده اند. و این مهمترین اقدام شهرداری منطقه ۱۲ برای ایجاد شور و نشاط معنوی در استقبال از ماه میهمانی خداست. در باره این ابتکار جدید برای استقبال از رمضان سراغ علی محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ رفتیم.
علی‌محمد سعادتی، شهردار منطقه ضمن تبریک به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان گفت: بی‌شک توفیق عبادت جمعی در ایام ضیافت الهی به دلیل افزایش همدلی و تقویت هویت دینی، حظ معنوی و بهره‌برداری از این روزهای مبارک را دوچندان می‌کند که خوشبختانه به دلیل استفاده از فضای مجازی در بحران شیوع کروناویروس با رعایت تمهیداتی، این امکان برای مؤمنان همدل میسر خواهد شد.
سعادتی در توضیح فعالیت‌های حوزه مقاومت بسیج منطقه ۱۲ در ماه مبارک رمضان، نخست به برنامه‌هایی با محوریت استفاده از فضای مجازی اشاره کرد و افزود: با توجه به این مطلب در طول این مدت به‌صورت روزانه، فایل‌های صوتی و متنی جزءخوانی روزانه قرآن کریم، احکام، ادعیه و مواردی از این دست در فضاهای مجازی مربوط به منطقه بارگذاری می‌شود تا به‌نوعی روحیه عبادت جمعی بین شهروندان تقویت شود.
وی از برگزاری مرحله پنجم طرح برکت علوی در آستانه حلول این مبارک در سطح منطقه نیز خبر داد و بیان کرد: در این طرح، شهروندان با چسباندن تراکنشی روی بنرهای طرح برکت علوی در سوپرمارکت‌ها، قصابی‌ها و نانوایی‌ها به نیازمندان آبرومند در ماه مهمانی خدا کمک خواهند کرد که این بنرها هم‌اکنون در بیش از ۵۰ باب مغازه در سطح منطقه نصب شده است.

چاووشی خوانی در قلب تهران


شهردار قلب طهران با اشاره به برنامه‌های مناسبتی در این ایام ادامه داد: همزمان با ولادت امام حسن مجتبی(ع)، برنامه «کریمانه»، ویژه جشن ولادت آن امام همام به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد و کاروان خودرویی در سطح محدوده با طراحی برنامه‌های فرهنگی این ایام را جشن خواهد گرفت؛ همچنین در ایام شهادت امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) و شب‌های پرفضیلت احیاء نیز برنامه سوگ ساقی اجرا و ادعیه و اعمال شب‌های قدر در فضاهای مجازی بارگذاری خواهد شد.
وی از جمله دیگر فعالیت‌ها در این حوزه را برگزاری مسابقه تفسیر سوره قدر ویژه فرزندان کارکنان معرفی کرد و ادامه داد: تجلیل از «روزه اولی‌ها» با اهدای هدایا در طرح نشاط و تعالی نیز برای این عزیزان در نظر گرفته شده تا مشوقی برای نخستین تجربه روزه‌داری آنان باشد.
به گفته سعادتی کمک به‌ آزادسازی چند تن از زندانیان جرائم غیرعمد با اولویت کارکنان شاغل در شهرداری از طریق خیّران منطقه در این ایام، همچنین غبارروبی از مزار شهدای گمنام میدان امام حسین(ع)، مسجد فائق و مسجد ارگ با حضور بر سر مزار آنان در این منطقه صورت خواهد گرفت.

کد خبر 595591

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار