فعالیت بدنی منظم می‌تواند باعث حفظ سلامتی و افزایش اعتماد به نفس شود و تصور مثبت و مناسبی نسبت به خویشتن در فرد ایجاد کند.

رسول حاصلی

والدین بخش مهمی از زندگی فرزندان را تشکیل می‏دهند و همواره به عنوان الگویی برای آنان محسوب می‏شوند. پدر و مادر می‏توانند هم اثر مثبت و هم اثر منفی روی فرزندان خود بگذارند. چه بسا خانواده هایی که با ناآگاهی های ناخواسته، موجب سرکوب استعدادهای خدادادی فرزندان‌شان می شوند و این امر همواره به سان تابلویی مخدوش در برابر دیدگان آنان خودنمایی می کند. کودکان ارزش‏ها و شیوه‏های پیچیده‏ نگاه به دنیا را، از طریق روابط با والدین خود می‏آموزند. اگر خواستار ثبات ارزش‏ها و رفتارهای خاصی در کودکان خود هستند، بایستی بدانند که رفتار عملی شان، بسیار تأثیرگذارتر خواهد بود. به همین جهت کودکان بایستی به گونه‏ای آموزش ببینند که از رفتار درست الگو برداری کنند و همواره ضمن گوشزد کردن عمل به مسائل دینی و معنوی، مسائل اخلاقی مانند احترام به والدین، مربی و همبازیان را نیز سرلوحه امور خود قرار دهند. همچنین با انتخاب محیط ورزشی سالم و مربیان متعهد، مجرب و با اخلاق، می توانیم فرزندانمان را به سرمنزل مقصود برسانیم.
با توجه به روند رو به رشد چاقی در برخی دانش‌آموزان و عواقب و مشکلات ناشی از آن از جمله بیماری‌های قلبی‌ـ عروقی، مشکلات اسکلتی‌ـ عضلانی، دیابت و... لازم است مربیان و والدین توجه ویژه‌ای به فعالیت کودکان و نوجوانان داشته باشند تا نسل آینده در این زمینه با بحران مواجه نشود. نگرش و برخورد مثبت به فعالیت و آمادگی بدنی بایستی در سال‌های اولیه زندگی کودکان وجود داشته باشد و ضروری است از نظریات و دیدگاه‌های جدید و ارزشمند در این زمینه استفاده شود. به گونه‌ای که با ارتقای سطح آمادگی بدنی فرزندان‌مان می‌توانیم به ایجاد نسلی از کودکان کمک کنیم که می‌توانند از فواید فعالیت و تمرین‌های بدنی منظم سود ببرند و آینده سالمی را برای خود رقم بزنند. تشویق دانش‌آموزان به ورزش در دوران تحصیل می‌تواند عادت‌های مناسبی در آنها ایجاد و سلامتی آنان را در طول دوران زندگی تضمین کند. یک تجربه سالم و موفق ورزشی کودکان، بستگی به توانایی والدین در پروراندن اعتمادبه‌نفس در فرزندان دارد. والدین می‌توانند تأثیر مهمی بر چگونگی علاقه‌مندی کودکان به ورزش داشته باشند. به‌عنوان پدر و مادر، بسیار مهم است یاد بگیریم که چگونه کودکانمان به ورزش علاقه‌مند شوند و آن را ادامه دهند. پیگیری‌های مداوم والدین در خصوص میزان پیشرفت کودکان، ارتباط مستمر با مربیان و حضور در تمرینات و مسابقات آنان، می‌تواند جاده رشد و اعتلای فرزندان را هموارترسازد. همان‌طور که می‌دانیم والدین نقش بسیار مهمی در آمادگی بدنی و تشویق بچه‌ها به فعالیت بدنی ایفا می‌کنند. معمولاً آنها بزرگ‌ترین الگو و سرمشق فرزندان‌شان هستند و از آنجا که بچه‌ها از طریق نمونه و مثال مسائل را بهتر درک می‌کنند، والدین بایستی الگوهای مناسبی برای فرزندان‌شان باشند. تحقیقات نشان می‌دهد شرکت کردن والدین در فعالیت‌های بدنی می‌تواند سبب افزایش حضور فرزندانشان در این فعالیت‌ها شود. همچنین والدین می‌توانند با حضور و شرکت در برخی برنامه‌های ورزشی الگوهای مطلوبی برای فرزندان‌شان باشند. از جمله، شرکت منظم و مستمر در فعالیت‌های ورزشی، اختیار دادن به فرزندان‌ برای انتخاب ورزشی که به آن علاقه‌مند هستند، کمک به درک تفاوت‌های فرم جسمانی و میزان توانمندی، تقویت فاکتورهای اجتماعی در کنار فاکتورهای جسمانی، درگیر کردن فرزندان‌ در فعالیت‌های درون منزل از قبیل کار در باغچه، شستن ماشین یا تمیز کردن خانه، پیاده‌روی در مسافت‌های کوتاه به جای استفاده از اتومبیل و تشویق فرزندان به پیاده‌روی‌های منظم در اطراف خانه. پس بیاییم با تغییر نگرش خود به ورزش و افزایش آگاهی‌ها، نسبت به حمایت و پشتیبانی از فرزندان با استعدادمان بیش از پیش بکوشیم.  

کد خبر 593031

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار