همشهری آنلاین- زهرا رفیعی: مطلب زیر ترجمه مقاله‌ای از Grover L. Larkins در مورد عکاسی از لانه پرندگان است.

چند وقت یک بار عکس‌هایی از آشیانه پرندگان  در مجلات  می‌بینید؟ آیا دوست دارید در مجموعه شخصی‌تان از آنها عکسی داشته باشید؟

خیلی از ما دوست داریم عکسی از لانه پرندگان داشته باشیم. عکاسی از آشیانه پرندگان از آن دست مواردی است که شما می‌توانید به پرندگان بسیار نزدیک شوید تا چند عکس رضایت بخش با لنز تله از آنها بگیرید.

 کنجکاوی ما در یک آشیانه معمولی می‌تواند با یک سری قوانین ساده محدود کنترل شود. مسئله‌ای که اکثر ما در هنگام عکاسی از آشیانه به آن توجه نمی‌کنیم میزان تاثیر حضورمان در زندگی سایر پرندگان است.

در زیر فهرستی از قوانین عکاسی از آشیانه پرندگان و چند پیشنهاد برای نمایش و انتشار عکس‌ها می‌خوانید:

قبل از این که آشیانه‌ای را کشف کنید در مورد رفتارهای پرندگان بالغ و نحوه رفتار آنها در شرایط خاص مطالعه کنید. این به شما کمک خواهد کرد تا بدانید زمانی که وارد محدوده تحمل آنها می‌شوید چگونه رفتار کنید و بدانید چه چیز آنها را عصبانی خواهد کرد.

در بیشتر موارد بهتر است پرندگان را با دوربین دو چشمی و از دور تحت نظر داشته باشید. زمان‌هایی که پرندگان بالغ برای بدست آوردن غذا در ساعاتی از صبح، ظهر و بعد از ظهر دور از آشیانه هستند را یادداشت کنید. میانگین دمای روزانه در این ساعات را نیز ثبت کنید.

شما فقط مجازید سه ربع از این زمانی که والدین در آشیانه نیستند به آستانه تحمل پرندگان یا محدوده زیست آنها وارد شوید. این زمان بستگی زیادی به دما و زمان از روز بستگی دارد. به عبارت دیگر شما دو یا سه دقیقه صبح، ۱۰ دقیقه ظهر و  حدود ۵ دقیقه قبل از غروب آفتاب فرصت دارید تا به آشیانه پرندگان برای عکاسی نزدیک شوید.

حتما توجه داشته باشید که نزدیک شدن شما به لانه باید حداکثر سه بار در روز باشد و نه بیشتر. اگر زمان بازگشت پرندگان بالغ به لانه دو بار در روز است شما باید زمان کمتری را در اطراف لانه به سر ببرید. بهتر است برای عکاسی از لانه پرندگان از لنز تله زوم استفاده کنید که فاصله‌تان را از محل زندگی آنها دور می‌کند. البته لنز تله در فاصله‌های نزدیک خوب کار نمی‌کند و دیگر این که لنز تله مثل اسلحه باعث نگرانی و تشویش پرندگان و سایر حیوانات می‌شود.

هر اتفاقاتی که در آشیانه رخ دهد می‌تواند محدوده آستانه تحمل پرندگان را نیز تغییر دهد. به این مثال‌ها توجه کنید:

عکس از آشیانه زیر با رعایت محدوده آستانه تحمل آنها- چیزی حدود ۳۷ متر – گرفته شده است.

زمانی که تخمگذاری انجام نشده باشد والدین یک ساعت از لانه دور هستند ولی وقتی این مرحله انجام شد والدین بیشتر از ۵ دقیقه از لانه دور نخواهند شد. پرنده ماده دورتر از لبه لانه نمی‌شود و پرنده‌نر بیشتر از ۱۰۰ متر نمی‌رود. اگر فاصله‌تان را کمتر از ۳۷ تا ۳۸ متر کنید پرنده ماده نگران شده و لانه را هر ۵ دقیقه ترک می‌کند و این برای جوجه‌ها بسیار خطرناک است. فاصله ۴۰ متری هم تغییر زیادی را در رفتار پرنده ماده ایجاد نمی‌کند ولی نباید بیشتر از ۵ دقیقه در این محدوده ماند.

محل قرارگیری لانه نیز آستانه تحمل پرندگان را تغییر می‌دهد. به این دو لک‌لک که در بلندی و در حوالی شهر زندگی می‌کنند بیشتر می‌توان نزدیک شد.

برای این که پرنده را از حالت نشسته به پرواز در بیاورید تا عکس‌های بهتر بگیرید از بوق زدن و سنگ انداختن و آزار و اذیت آنها جدا خودداری کنید و مثل همه عکاسان طبیعت کمی صبور باشید تا به خواسته‌تان برسید.

توصیه‌های جدی‌تر:
هیج‌گاه به لانه‌ها، تخم‌ها، جوجه‌ها و والدین دست نزنید. سعی نکیند تخم پرندگان را فشار و یا تکان دهید. کوچکترین جابه جایی نادرست خطرناک است. حتی تخم‌ها را از این طرف به آن طرف هم نکیند. به این خیال که جایی که پرنده برای لانه انتخاب کرده مناسب نیست، لانه را روی شاخه دیگر نگذارید. هیچ گونه روکش روی لانه برای حفظ پرنده از باد و باران آفتاب نگذارید.

هر گونه تغییر در لانه و تخم‌ها برای رسیدن نور مناسب به تخم‌ها و جوجه‌ها می‌تواند باعث پختن و یا سوختن آنها در زیر آفتاب شود. اگر می‌بینید جوجه نحیفی در حال مردن از گشنگی است اجازه بدهید این اتفاق بیفتد. در بسیاری از گونه‌ها این اتفاق کاملا طبیعی است. از میان دو سه جوجه‌ای که در برخی گونه‌ها سر از تخم بیرون می‌آورند آن که قوی‌تر است زنده می‌ماند. اتفاق ناخوشایندی که طبیعی است.

 هر گونه دخالت در طبیعت می‌تواند نتایج جبران ناپذیری داشته باشد بنابراین ماموریت نجات گونه‌ها را در هنگام عکاسی ترک کنید.

در نهایت اگر مطمئن نیستید که بتوانید در زندگی پرندگان دخالت نکنید از عکاسی‌ آنها دست بردارید.

چند توصیه برای انتشار عکس:
زمانی که قصد دارید عکس‌های پرندگانی را که گرفته‌اید منتشر کنید اطلاعات زیر را درزیرنویس عکس‌ها ارائه دهید:

آیا تخم در آشیانه وجود دارد.
آنها در چند روزگی قرار دارند.
آیا جوجه‌ها در زمان عکاسی قادر به دیدن بوده‌اند.
آیا کاری برای آسیب نرسیدن این تخم‌ها در زمان عکاسی صورت گرفته است.

توجه داشته باشید که لانه پرندگان برای بسیاری از مردم جذاب است بنابراین طوری عکاسی نکنید که مکان لانه برای دیگران مشخص شود و یا آدرس لانه را به عنوان زیرنویس عکس ندهید.   خیلی از مردم برای این که بهتر ببینند به موضوع خیلی نزدیک می‌شوند برخی نیز می‌خواهند کاری که شما کرده‌اید را تکرار کنند.  

حیوانات با ورود افراد غریبه به محدوده زندگیشان مخصوصا وقتی بچه دارند بسیار حساس و عصبی می‌شوند. شما حتی نباید به سردبیری که قرار است عکس‌های شما در نشریه‌اش چاپ شود هم جای دقیق لانه ها را بگویید. البته سردبیر حرفه‌ای دلایلی را که شما برای معرفی نکردن دقیق محل لانه می‌آورید، درک می‌کند. نمی‌توان به طور قطعی مطمئن بود کسی باعث آزار پرندگان نمی‌شود.

من به این نتیجه رسیده‌ام که مردم برای گرفتن یک عکس شاهکار! از لانه پرندگان، حاضراند آن را خراب کنند پس بهترین راه حذف کردن اطلاعات مربوط به مکان لانه است. یکی دیگر از نکاتی که باید موقع عکاسی از لانه پرندگان توجه داشت، مرور قوانین پارک‌های حفاظت شده است. گزارش تخلفات به محیط‌ بانان می‌تواند در حفظ محیط زیست حیوانات تاثیر بگذارد.

به هر حال وقتی از دنیای حیات وحش عکاسی می‌کنید بدانید شما وارد محل زندگی آنها شده‌اید نه آنها وارد محل زندگی شما. پس به آن احترام بگذارید.

منبع: photo.net

کد خبر 59048

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار