همشهری آنلاین: نکاتى که هنگام خریدن دوربین دیجیتال باید به آن دقت کنید، از این قرار است:

مگاپیکسل

مگاپیکسل واحدى است که در عکاسى از آن استفاده مى‌شود. در اصل یکى از فاکتورهاى مهمى که هنگام خرید دوربین دیجیتال باید به آن توجه کنید، مگاپیکسل است.

مگاپیکسل واحد میلیون نقطه، در تصویر دیجیتال است. یک تصویر دیجیتال از میلیونها نقطه تشکیل شده، نقاط رنگى که ترکیب سه رنگ قرمز، سبز و آبى‌اند و در یک کادر مشخص تصویر را مى‌سازند.

از آنجا که  کادرى که تصویر دیجیتال در آن تشکیل مى‌شود اندازه مشخص و محدودى دارد، هر چه  تعداد نقاط تشکیل دهنده تصویر که توسط سنسورهاى مخصوص دوربین دیجیتالى گرفته مى‌شوند، بیشتر باشد یعنى مگاپیکسل بالاتر باشد، کادر تصویر نور بیشترى دریافت مى‌کند و در نتیجه تصویر وضوح  و شفافیت بیشترى خواهد داشت‌.

مثلأ در دوربین‌هاى شش مگاپیکسلى تصویر از حدود دو میلیون نقطه رنگى تشکیل مى‌شود. البته همیشه بالا بودن مگاپیکسل دوربین نشان دهنده کیفیت خوب دوربین‌هاى دیجیتال نیست. ماهنامه آلمانى PCgo در شماره اخیر خود به بررسى تکنیکى کیفیت دوربین‌هاى دیجیتال پرداخته است.

جالب اینجاست که از میان هشت دوربینى که کارشناسان این ماهنامه بررسى کرده‌اند بهترین دوربین گران قیمت‌ترین آنها نیست. به عنوان مثال کارشناسان این ماهنامه دوربین ۲۹۹ یورویى Canon Powershot A540 را بهتر از دوربین Nikon cool pix S6 میدانند که صدو بیست یورو گرانتر است.

زوم دیجیتال و زوم اپتیکال

نکته بعد زوم دیجیتال و زوم اپتیکال دوربین است. زوم اپتیکال دوربین بستگى به لنز دوربین دارد.

فوکوس لنز دوربین‌هاى دیجیتال معمولى سه تا چهار برابر است. اما نکته‌اى که اهمیت چندانى ندارد زوم دیجیتال دوربین است که تولید کنندگان دوربین‌هاى ارزان قیمت دیجیتال سعى مى‌کنند پایین بودن کیفیت لنز دوربین را با بالا بردن زوم دیجیتال آن توجیه کنند.

در حالیکه زوم دیجیتال بعد از عکاسى و به کمک نرم‌افزارهاى کامپیوترى هم مقدور است.

dw-world

کد خبر 5596

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار