سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه چند شهرستان در استان خوزستان از وضعیت قرمز خارج شده‌اند و به سمت نارنجی حرکت می‌کنند‏ همچنان تاکید کرد: میزان رعایت پروتکل‌ها همچنان باید افزایش یابد و باید مراقب باشیم که پیک و خیز جدیدی اتفاق نیفتد.

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به جلسه ستاد ملی کرونا به ریاست رئیس جمهوری و حضور دیگر اعضا با بیان این‌که در جلسه امروز مروری بر وضعیت بیماری در سطح کشور طی بیش از یک سال گذشته صورت گرفت، گفت: در جلسه امروز همه اعضا ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عزیز مدافع سلامت، از زحمات کادر بهداشت و درمان در سراسر کشور، از خانه بهداشت در اقصی نقاط کشور در روستاها تا بیمارستان‌ها و اورژانس و... تقدیر و تشکر داشتند. 

مهم‌تر از همه همکاری مردم طی این بیش از یک سال گذشته بود. سال گذشته مردم فوق‌العاده همکاری کردند؛ اصناف، کسبه، شرکت‌های دانش‌بنیان، صنعت، نیروی انتظامی، دادستان‌های سراسر کشور جهت همکاری برای نظارت بر رعایت پروتکل‌ها و... مشارکت فعالانه‌ای داشتند و مردم با رعایت پروتکل‌ها و کمک‌های مومنانه بسیار همراهی کردند. همچنین علما، اندیشمندان، متخصصان و در رأس همه، مقام معظم رهبری به عنوان الگوی عملی بسیار کمک کردند که جای تقدیر و تشکر دارد.

وی درباره وضعیت ویروس کرونا در دنیا گفت: هنوز ویروس کرونا در دنیا تاخت و تاز می‌کند. در کشوری مثل برزیل با ویروس جهش‌یافته میزان ابتلا و مرگ و میر دارد افزایش می‌یابد همان‌طوری که این تجربه در انگلستان بود و ویروس جهش‌یافته انگلیسی باعث شد تعداد بیماران زیاد شده و در بیمارستان‌ها و بخش‌های ویژه بستری شوند و تعداد زیادی هم فوت کردند.

گردش کرونای انگلیسی در ۲۸ استان کشور

رییسی با اشاره به گردش ویروس انگلیسی در ۲۸ استان کشورمان ادامه داد: در سطح کشور وضعیت فعلی اغلب استان‌ها نسبتا پایدار است، اما این شرایط شکننده است و باید به دقت این وضعیت را حفظ کنیم.

وی با اشاره به اقدامات ویژه‌ای که از آذرماه در راستای کنترل کرونا در کشور انجام شده، گفت: به دنبال این اقدامات و همچنین همکاری خوب مردم، باعث شده وضعیت نسبتا پایداری در کشور را شاهد باشیم. اما ویروس جهش‌یافته در ۲۸ استان کشور در گردش است و همان‌طور که می‌دانیم مردم عزیز و قهرمان خوزستان که دین بزرگی بر گردن همه ایرانیان دارند، درگیر این بیماری هستند و میزان زیادی ابتلا در این استان وجود دارد.

خروج چند شهرستان در خوزستان از وضعیت قرمز

رییسی گفت: خوشبختانه با رعایت خوبی که در استان خوزستان اتفاق افتاده، در برخی شهرستان‌های این استان امید می‌رود که به زودی بتوانیم شاهد باشیم مردم عزیز بر این ویروس فائق آیند. 
اقداماتی که در شادگان، هویزه، خرمشهر و دشت آزادگان اتفاق افتاد باعث شد از وضعیت قرمز خارج شدند و به سمت نارنجی حرکت می‌کنند و بعضی از شهرستان‌ها نیز از وضعیت نارنجی به سمت زرد حرکت کردند و این موضوع جای خوشحالی دارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: البته میزان رعایت پروتکل‌ها همچنان باید افزایش یابد و باید مراقب باشیم که پیک و خیز جدیدی اتفاق نیفتد.

از مهر ماه ۱۴۰۰ وضعیت بهتری خواهیم داشت

رییسی همچنین ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو گفت: امیدواریم مردم پروتکل‌ها را رعایت کنند و بر اساس توصیه متخصصین، مقام معظم رهبری، وزیر بهداشت و... تا حد امکان از سفرهای غیرضروری خودداری کنند تابدون ایجاد خیز جدید بیماری عید و سال نو را پشت سر بگذاریم. ان‌شاءالله روند واکسیناسیون کامل می‌شود و مطمئن هستیم سال آینده از مهر ماه به بعد پس از اینکه واکسیناسیون قسمت اعظمی از مردم انجام شود وضعیت خیلی بهتری داشته باشیم.

سفر در شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع

رئیسی افزود: مقرر شد تا در شهرهای قرمز و نارنجی سفر صورت نگیرد. در شهر قرمز حتی برای خروج با هواپیما، قطار و اتوبوس نیازمند تست منفی کرونا است تا اجازه سفر داشته باشند. در مورد خودروهای شخصی نیز ورود پلاک‌های غیربومی در شهرهای قرمز و همچنین پلاک بومی شهر قرمز به سایر شهرها ممنوع است.

میزان واردات واکسن‌های خارجی تا کنون

وی در مورد میزان واردات واکسن‌های خارجی اظهار کرد: تاکنون ۴۱۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسی، ۲۴۰ هزار دوز واکسن سینوفارم، از بهارات هندوستان تاکنون ۱۲۵ هزار دوز به دستمان رسیده و قرار است ۳۷۵ هزار دوز دوشنبه برسد و ۱۰۰ هزار دوز نیز واکسن کوبایی به دستمان رسیده است. 

در مجموع حدود یک میلیون و ۲۶۰ هزار دوز واکسن به دستمان رسیده است و در این هفته برنامه گسترده‌ای برای واکسیناسیون کادر درمان و گروه آسیب‌پذیر داریم تا بر اساس قولمان پیش از سال نو گروهی را که اعلام کرده بودیم واکسینه کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در خاتمه از همراهی مردم و کمک همدلانه آنها تشکر کرد و گفت: در طول یک سال اخیر مردم، کسبه، اصناف، همکاران بهداشتی، کادر درمان، قوه قضاییه، نیروی انتظامی، مجلس شورای اسلامی و... همکاری خوبی داشتند و حتی کادر درمان پیش از شیوع کرونا هم در حال نوشتن پروتکل‌ها و کنترل مرزها بودند. امیدوارم سال خوبی توام با سلامتی در پیش داشته باشیم.
 

کد خبر 590340

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha