رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه مردم از تناقض‌گویی‌ها در خصوص کرونا سردرگم شده‌اند، گفت: نگران سویه‌های جدید کرونا در کشور هستیم.

علیرضا زالی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در جمع صمیمی با خبرنگاران گفت: شما خبرنگاران در انعکاس ایثارگری‌های مدافعان سلامت به خوبی از عهده این کار برآمده‌اید. ورود جسورانه خبرنگاران در مباحث مختلف کرونا بسیار درخشان بوده است.

وی ادامه داد: بسیاری از درخواست و مطالبات ما از حنجره جسورانه خبرنگاران درآمده است و شما نقش موثری در ارتقای سطح سواد سلامت داشته‌اید. 

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر رسیدگی و توجه بیشتر به گروه‌های آسیب‌پذیر در دوران شیوع کرونا افزود: وقتی یک اپیدمی مزمن شود باعث خستگی مردم و کاهش تاب‌آوری مردم خواهد شد. مجموعه حمایت‌های اعمالی در زمینه کسب و کارهای خرد باید انجام شود.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه نارضایتی، نافرمانی را ایجاد می‌کند و ممکن است که منجر به کاهش رعایت دستورالعمل‌ها شود ابراز کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی از افراد توان خریدن ماسک را ندارند. 

زالی بیان کرد: مکانیسم‌های یارانه‌ای مطلوب برای این چنین افرادی فراهم نشده است. 

وی با اشاره به نقش مهم اعتماد و اطمینان مردم به مسئولان در پیشبرد راهکارهای کنترل کرونا ابراز کرد: اگر سرمایه اجتماعی تامین نشود در این کار مقابله‌ای موفق نخواهیم بود. 

وی با اشاره به تجارب موفق کشورهای مختلف در مبارزه با کرونا افزود: در کشورهایی مانند ویتنام و سنگاپور سرمایه‌های اجتماعی زیادی در این کشورها انباشته بوده و این موضوع باعث رعایت دقیق دستورالعمل‌ها و موفقیت در کنترل مسائل مختلف و اپیدمی می‌شود. سطح بالای تناقض در گفتارها باعث عدم موفقیت طرح‌ها می‌شود.

زالی بیان کرد: ما باید مشخص کنیم که نظر چه شخص یا نهادی برای انجام یا لغو سفرهای نوروزی مهم و اجرایی است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران یادآور شد: در کشورهای مختلف مردم خسته شده و نسبت به عدم رعایت دستورالعمل‌ها اعتراضات گسترده‌ای را انجام داده‌اند. مردم با توجه به شرایط کرونا خسته و فرسوده شده‌اند و باید تناقض در کلام‌ها از بین ببریم تا مردم دچار سردرگمی نشوند.

وی اضافه کرد: مردم به دلیل حجم بالای تناقض‌ها دچار خستگی و سردرگمی شده‌اند. 

زالی بیان کرد: این احتمال وجود دارد که تکرار اعلام عدد مرگ و میر باعث از بین رفتن ترس ناشی از این بیماری شود. 

زالی گفت: برخی از موارد فوتی در تهران مربوط به شهرستان‌ها هستند به طوری که بین ۱۰ تا ۳۰ درصد از فوتی‌ها می‌تواند از مردم ساکن شهرستان‌ها باشند. خبرنگاران که در حوزه کرونا کارهای میدانی انجام داده و مرتب در محیط بیمارستان‌ها هستند. در معرض خطر خواهند بود.

زالی با اشاره به اهمیت پرهیز از مسافرت و نقش مثبت آن در جلوگیری از شیوع کرونا گفت: اگر مردم در ایام تعطیلات نوروز به مسافرت بروند در هفته سوم به تهران برگشته و در زمان بازگشایی‌ها و انجام کارهای اقتصادی ما مجبور هستیم که دوباره محدودیت‌ها اعمال شود.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران بیان داشت: افرادی که ویروس نوع قبلی را گرفته‌اند این احتمال وجود دارد که دوباره به ویروس جهش‌یافته کرونای انگلیسی مبتلا شوند؛ چراکه ما با ویروس تهاجمی‌تر روبه‌رو هستیم به طوری که افراد از التهاب بیماری تا زمان فوت آنها تنها سه روز بیشتر نمی‌گذرد. 

وی ادامه داد: افزایش جواب مثبت تست‌های pcr نشان‌دهنده چرخش ویروس کرونا در کشور است. ما نگران سفرهای نوروزی هستیم. 

زالی تاکید کرد: بعد از گذشت یک سال از بیماری کرونا من نگران بروز سویه‌های جدید و مقاوم ویروس کرونا در کشور هستیم. 

زالی گفت: من با نظر کارشناسی وزیر بهداشت در زمینه قطع سفرهای نوروزی موافق هستم؛ چراکه این احتمال وجود دارد که کشور در کمین سویه‌های جدید درون‌زای ناشی از ویروس کرونا در کشور باشد.
 

کد خبر 590016

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار