فاصله قیمت بازار با نرخ‌های مصوب دستگاه‌های نظارتی در بازار مرغ، گوشت و روغن درحال افزایش است و با وجود فراوانی و رشد عرضه، سوءاستفاده برخی فروشندگان و ضعف نظارت بر بازار موجب شده تا روغن نباتی، مرغ و سایر کالاهای دولتی با نرخ آزاد به مشتریان فروخته شود.

عرضه مرغ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه همشهری، کمتر از 2 هفته مانده به پایان سال قیمت‌ها ترمز بریده‌اند اما متولیان تنظیم بازار از رشد چند برابری عرضه گوشت، مرغ، روغن نباتی، میوه و مرکبات مورد نیاز شب عید به نرخ مصوب یا با تخفیف‌های ویژه خبر می‌دهند.

در تازه‌ترین رویداد در شرایطی که نرخ هر کیلوگرم مرغ در مغازه‌های سطح شهر تا 38 هزار تومان هم فراتر رفته، متولیان تنظیم بازار می‌گویند از چهارشنبه هفته گذشته عرضه مرغ در تهران تک‌نرخی شده است. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که این روزها مرغ به‌صورت دو یا چند نرخی در فروشگاه‌های سطح شهر به نرخ هر کیلوگرم 25 تا بیش از 38 هزار تومان و انواع روغن نباتی مایع پخت‌ و پز، سرخ کردنی و حلب روغن نیمه جامد با قیمت 3 برابر بیشتر از نرخ درج شده روی بسته‌بندی این محصولات به مشتریان عرضه می‌شود، به‌نحوی که هرچند قیمت هر حلب روغن نیمه مایع 4.5 کیلوگرمی لادن 70 هزار تومان تعیین شده، اما نرخ خرده فروشی این کالا به شرط پیدا شدن در خواربارفروشی‌های سطح شهر تهران، تا 125 هزار تومان نیز افزایش یافته است.

در بازار گوشت قرمز نیز عرضه چند نرخی به رویه‌ای غالب تبدیل شده است، اگرچه حداکثر قیمت مصرف‌کننده گوشت گوسفندی و گوساله به‌ترتیب 140 تا 120 هزار تومان اعلام شده، اما نرخ این اقلام نیز در فروشگاه‌های سطح شهر تهران تا 170 و 135هزار تومان نیز افزایش یافته است.

  • فروش مرغ سهمیه‌ای با قیمت آزاد

تازه‌ترین گزارش‌های میدانی از قیمت و نحوه عرضه مرغ در واحدهای صنفی خرده‌فروشی سطح شهر تهران حاکی است که برخی واحدهای صنفی مرغ سهمیه‌ای دریافتی به نرخ 20 هزار و 400 تومان را با قیمت‌های متفاوت 25 تا 38 هزار تومان به مشتریان عرضه می‌کنند. موضوعی که در مغازه‌های مرغ‌فروشی منطقه تهرانسر موجب تشکیل پرونده تخلف برای برخی واحدهای صنفی شد. فروش مرغ تنظیم بازاری با قطعه‌بندی به قیمت بالاتر نیز شیوه دیگری است که این واحدهای صنفی برای عرضه مرغ‌های تنظیم بازاری به مشتریان در دستور کار قرار داده‌اند و مثلا ران و مرغ کامل را به نرخ هر کیلوگرم 25 هزار و 100 تومان به مشتریان عرضه می‌کنند. 

این روند موجب شده تا تشکل‌های صنفی و متولیان تنظیم بازار، طرح ممنوعیت فروش مرغ قطعه‌بندی شده در واحدهای صنفی را مصوب کنند اما هنوز هم اغلب واحدهای صنفی ران، سینه و سایر اجزای مرغ را قطعه‌بندی کرده و با بسته‌بندی یا به‌صورت فله به مشتریان عرضه می‌کنند. گسترش تخلفات در واحدهای صنفی عرضه‌کننده مرغ تنظیم بازاری موجب شده تا به‌گفته مسئولان دستگاه‌های نظارتی تعداد فروشگاه‌های منتخب سطح شهر تهران برای عرضه مرغ با نرخ دولتی از 700 واحد به حدود 300 واحد صنفی کاهش یافته و عرضه مرغ تنظیم بازاری بر توزیع در میادین میوه و تره‌بار و برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای متمرکز شود که خود به عاملی برای تشکیل صف‌های طولانی خرید در اینگونه مراکز عرضه مستقیم در شرایط شیوع موج چهارم کرونا تبدیل شده است.

  • از ممنوعیت قطعه‌بندی تا مرغ تک‌نرخی 

رئیس گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی تهران در گفت‌وگو با همشهری با بیان این که هرگونه قطعه‌بندی و فروش مرغ ممنوع است، گفت: از نظر سازمان دامپزشکی نیز واحدهای صنفی بدون مجوز نمی‌توانند مرغ را قطعه‌بندی و عرضه کنند و با این روند فروش مرغ قطعه‌بندی ممنوع است و بازرسان گشت‌های مشترک در صورت مشاهده این شیوه عرضه مرغ، 2 عدد ران و 2 عدد سینه مرغ را به نرخ مصوب 20 هزار و 400 تومانی یعنی قیمت مصوب مرغ کامل تازه به مردم عرضه می‌کنند. 

ناصر مدیحی با انتقاد از عرضه چند نرخی مرغ در سطح کلانشهر تهران افزود: بر اساس طرحی که از چهارشنبه هفته گذشته شروع شده، قیمت مصرف‌کننده هر کیلوگرم مرغ تازه در همه واحدهای صنفی سطح شهر تهران 20 هزار و 400 تومان تعیین شده و مردم فروش مرغ به نرخ بالاتر از قیمت مصوب را به دستگاه‌های نظارتی گزارش کنند. او با بیان این که فروش مرغ با قیمت بیش از نرخ مصوب در واحدهای صنفی سطح شهر تهران مشمول جریمه و برخوردهای نظارتی است، افزود: در هر واحد صنفی که مرغ به نرخ بالاتر از قیمت مصوب عرضه شود تخلف است و علاوه بر جریمه متخلفین، مرغ موجود در واحد صنفی به نرخ مصوب در اختیار مصرف‌کنندگان قرار خواهد گرفت.

او با انتقاد از ضعف نظارت و کوتاهی دستگاه‌های مسئول در انجام وظایف و رصد بازار گوشت و مرغ گفت: مرغ به اندازه کافی در کشور وجود دارد اما متأسفانه شاهد برخی تخلفات در عرضه مرغ با قیمت بالاتر هستیم به‌نحوی که اخیرا گزارش‌هایی دریافت کردیم که در بازار آهن تهران یک خودرو روزانه 5 تن مرغ را به محل آورده و بین خودروهایی که در آنجا حضور دارند توزیع می‌کند. این در حالی است که این افراد مرغ را با نرخ مصوب و مجوز دامپزشکی از کشتارگاه دریافت می‌کنند، اما دست‌ آخر مرغ سر از مراکز دیگر درمی‌آورد. دامپزشکی باید نظارت کند که مرغ بارگیری شده در چه محل و با چه قیمتی تخلیه می‌شود.

  • تشکیل 4 هزار پرونده گرانفروشی مرغ و تخم مرغ 

رئیس گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی تهران با اشاره به افزایش نظارت و تشدید برخورد با متخلفان عرضه در بازار مرغ گفت: برای برخورد با گرانفروشی مرغ و تخم‌ مرغ تاکنون 4 هزار پرونده تخلف در تعزیرات حکومتی تشکیل و رسیدگی شده که به وصول و واریز بیش از هزار میلیارد تومان جریمه به خزانه دولت منجر شده است.

 مدیحی، افزود: این شیوه برخورد با گرانفروشی مرغ و سایر اقلام خوراکی و کالاهای اساسی دردی از مردمی که با خرید این محصولات با مشکل مواجه شده‌اند دوا نمی‌کند. وی گفت: جریمه‌هایی که بر اساس تعداد محدود پرونده‌های تشکیل شده سازمان حمایت به‌ حساب دولت واریز شده، راهگشای تنظیم بازار نبوده و برای حل مشکل باید مسئولان به کف بازار بیایند.

او با بیان این که بر خلاف مرغ، گوشت قرمز نرخ مصوب ندارد، گفت: متأسفانه تاکنون متولیان تنظیم بازار آماری از توزیع گوشت تنظیم بازاری و مراکز عرضه آن اعلام نکرده‌اند تا گشت‌های مشترک بر توزیع این محصول نظارت کنند، اما دیروز نرخ توزیع هر کیلوگرم گوشت لاشه گرم گوسفندی در سطح شهر تهران 130 هزار تومان‌ بود.

  • پرونده گرانفروشی روغن نداریم

رئیس گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی تهران با بیان این که محدود شدن عرضه اغلب روغن نباتی به فروشگاه‌های زنجیره‌ای و ضعف نظارت بر این فروشگاه‌ها برای مشتریان مشکل‌ساز شده است، گفت: متأسفانه اکنون عرضه روغن نباتی به فروشگاه‌های زنجیره‌ای محدوده شده و نظارتی نیز بر توزیع روغن در این فروشگاه‌ها صورت نمی‌گیرد. مدیحی افزود: با توجه به نامه‌ای که سازمان حمایت به اصناف زده، نظارت اصناف بر توزیع روغن در این فروشگاه‌ها نیز ممنوع شده و باید گزارش تخلفات در عرضه روغن در این فروشگاه‌ها صرفا توسط سازمان حمایت بررسی و به سازمان تعزیرات ارسال شود.

او افزود: تاکنون سازمان حمایت یا سازمان‌های صنعت معدن و تجارت هیچ گزارشی مبنی بر تخلف در عرضه روغن یا فروش اجباری این کالای اساسی به همراه سایر اقلام کالایی توسط شرکت‌های تولیدی به سازمان تعزیرات ارائه نکرده‌اند اما گزارش‌ها و فیلم‌های مختلفی در مورد فروش اجباری سایر کالاها همراه روغن یا تخلفات عرضه روغن نباتی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای منتشر شده است. سازمان تعزیرات نیز نیروی کافی برای سرکشی و برخورد با تخلفات عرضه روغن در فروشگاه‌های زنجیره‌ای ندارد.

کد خبر 589148

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار