فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران مساله جدی در شیوع بیماری کرونا را شکل‌گیری جهش‌های ویروس دانست.

علیرضا زالی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از مهر، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در نشست هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن تبیین وضعیت شیوع اپیدمی کرونا در تهران گفت: اگرچه هنوز خیزش چهارم بیماری در تهران شکل نگرفته ولی در عین حال موج بیماری در حال شعله‌ورتر شدن است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه مسئله جدی در شیوع کرونا شکل‌گیری جهش‌های ویروس است، افزود: با توجه به مدل سینوسی شیوع کرونا در تهران پیش‌بینی می‌شود کلانشهر تهران با فراز و فرودهایی به لحاظ گسترش اپیدمی روبه‌رو باشد.

وی با تاکید بر اینکه گستردگی انتشار و قدرت سرایت‌پذیری کووید ۱۹ با جهش‌های ایجاد شده بالا رفته است، خاطرنشان کرد: متأسفانه تغییر الگوی سنی ابتلا در این بیماری که بیشتر بین گروه‌های سنی ۵ تا ۲۵ ساله است، نشان از تغییراتی در ساختار این ویروس دارد.

زالی افزود: همچنان پاسخ قطعی به این سوال که آیا جهش‌های جدید به درمان‌های متعارف و واکسیناسیون مقاوم است یا خیر، وجود ندارد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: دنیا با ویروسی مهاجم روبه‌رو است که می‌تواند میزان ابتلا و به دنبال آن مرگ و میرها را به طور چشمگیری افزایش دهد بنابراین اهتمام بیشتر و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین اعمال سیاست‌های لازم با هدف کاهش بار اپیدمی ضرورت دارد.

وی ترددهای غیرضروری خصوصاً در مناطق متراکم سطح شهر یا احتمال انجام سفرهای نوروزی از سوی برخی شهروندان را یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی گسترش ویروس کرونا دانست و گفت: قطعاً اتخاذ تدابیری با هدف کاهش ترددها می‌تواند در ریشه‌کنی کرونا استراتژی موفقی تلقی شود.

زالی اظهار امیدواری کرد که انجام واکسیناسیون به عنوان پنجره طلایی قطع زنجیره کرونا هرچه سریع‌تر در سطح گسترده و برای گروه‌های هدف در کشور اجرا شود.

کد خبر 587918

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی