رئیس فراکسیون رسانه و فضای مجازی مجلس با اشاره به درز نامه های محرمانه ایران به آژانس بین المللی اتمی گفت: شفاف سازی و استفاده از ابزار های حقوقی بین المللی برای مقابله با انتشار اخبار دروغ و تحریف آلود می تواند جلوی این روند نادرست را بگیرد.

نظام الدین موسوی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خانه ملت، ‌ سید نظام الدین موسوی  در تشریح  فضای رسانه‌ای پیرامون مساله هسته‌ای ایران، گفت: برخلاف این ادعا که رسانه‌های غربی مستقل از حاکمیت‌ها هستند و مواضع بی‌طرف اتخاذ می‌کنند، حقیقت این است که بخش قابل توجهی از خبرگزاری‌ها ذیل سیاست‌ها و اهداف کلان دولت‌های غربی و آمریکا تلاش می‌کنند تا ژست بی‌طرفی بگیرند اما در عموم تحولات جهانی در مواقع مختلف  جانبدارانه و یک سویه با استفاده از ابزارهای بزرگ نمایی، کوچک نمایی، سانسور، بایکوت و تحریف سعی می‌کنند تا تفسیر و تحلیل پدیده‌های خبری را متناسب با اهداف و سیاست‌های غرب دنبال کنند و در بسیاری از اوقات به جعل و تحریف متوسل می‌شوند. 

رئیس فراکسیون رسانه و فضای مجازی مجلس یازدهم ادامه داد: این رویکرد را می‌توان در مواجه رسانه‌های غربی با مسائل مختلف ایران از جمله موضوع هسته‌ای دید. نهادهای بین المللی به واسطه ارتباطاتی که به حکومت‌های غربی دارند بعضا اخبار و مطالب محرمانه مرتبط با پرونده هسته را به رسانه‌های‌شان درز دادند که کاری غیر اخلاقی، غیر حرفه‌ای و بر خلاف اخلاق است. مرتبا شاهد بودیم بعضی از موضوعات مهمی که بین ایران و آژانس محرمانه بوده در بنگاه‌های خبری غربی از جمله رویترز که دارای حساسیت زیادی روی مسائل ایران بوده درز کرده است. 

وی عنوان کرد: اگر چه این حرکت غیرقانونی و غیراخلاقی بوده اما اصل مساله این است که درز این گونه اخبار بعضا درست است که این امکان را برای رسانه‌های غربی فراهم می‌کند تا منابع خودشان را به مرجعیت خبری تبدیل کنند به این گونه که چند خبری که دارای داده‌های درست هستند را منتشر می‌کنند تا سر بزنگاه با انتقال اخبار دروغ از طریق گزارش‌ها، نوعی عملیات روانی علیه ایران سامان دهند. 

رئیس فراکسیون رسانه و فضای مجلس تصریح کرد: به تعبیر بهتر، رسانه‌های غربی با استفاده از رانت‌های اطلاعاتی و خبری که در آژانس بین المللی اتمی دارند، اخبار درست را با اخبار جعلی در می‌آمیزند و سپس اقدام به عملیات روانی علیه ایران می‌کنند. متاسفانه ما همیشه یک ضعف بزرگ رسانه‌ای در کشور داریم که خبرگزاری‌ها و سایت‌ها به صورت تخصصی کمتر به این مسائل ورود پیدا کردند اما ضعف بزرگتر متوجه دستگاه و نهادهای مسئول بوده که از رسانه استفاده بهینه نمی‌کنند. 

موسوی بیان کرد: تا کنون روند، این گونه بوده که بخش عمده‌ای از اخبار تحولات هسته‌ای ایران ابتدا توسط رسانه‌های غربی درز کرده است و این موضع باعث شده تا مرجعیت خبری در حوزه هسته‌ای به آن‌ها منتقل شود تا از مزیت برای عملیات روانی علیه کشورمان استفاده کنند. 

وی ادامه داد: دستگاه‌ها و نهادهای مسئول ما متاسفانه در این زمینه سیاست رسانه‌ای درستی ندارند و فضای درست رسانه‌ای را نمی‌شناسند همین امر موجب شده تا رسانه‌های ما نتوانند به مرجع خبری تبدیل شوند تا بر اساس آن تاثیر درستی بر افکار عمومی داشته باشند. 

رئیس فراکسیون رسانه و فضای مجازی مجلس با اشاره به درز نامه‌های محرمانه ایران به آژانس بین المللی اتمی گفت: شفاف‌سازی و استفاده از ابزارهای حقوقی بین المللی برای مقابله با انتشار اخبار دروغ و تحریف آلود می‌تواند جلوی این روند نادرست را بگیرد.  

وی ادامه داد: تنبیه درز دهندگان اخبار از گزینه‌های دیگر است، به این شکل کسانی که احتمال می‌رود عامل درز اخبار باشند دسترسی هایشان محدود شده و بر تغییر بازرسان و تیم‌های مستقر تاکید شود. 

موسوی خاطر نشان کرد: اصلی‌ترین کاری که باید صورت بگیرد اصلاح ساختار شکلی کنونی رسانه‌های ایرانی است تا مرجعیت اخبار هسته‌ای به ایران منتقل شود و قدرت ایستادگی دربرابر عملیات روانی دشمن را داشته باشند.  

کد خبر 587524

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علی IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
    1 0
    جاسوس ایران خود آژانس انرژی اتمی هستش

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار