فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: چرخش ویروس جهش‌یافته کرونا در تهران و سایر استان‌ها اتفاق افتاده و برخی از مراجعان مراکز بهداشتی و درمانی، به رغم تظاهرات بالینی متفاوت، ممکن است به نوع انگلیسی مبتلا باشند.

علیرضا زالی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران به آمار بستری بیماران کووید-۱۹ در تهران اشاره کرد و گفت: در بخش‌های عادی ۱۰/۱ درصد و بخش‌های ویژه ۹ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش موارد بستری داشته‌ایم.

وی افزود: این افزایش آمار زنگ خطر نگران‌کننده‌ای برای تهران است.

زالی ادامه داد: چرخش ویروس جهش‌یافته در تهران و سایر استان‌ها اتفاق افتاده و برخی از مراجعان مراکز بهداشتی و درمانی به رغم تظاهرات بالینی متفاوت ممکن است مبتلا به نوع انگلیسی باشند.

وی فاصله ورود ویروس به جریان خون و طوفان التهابی را که به بالا رفتن میزان بستری و افزایش میزان مرگ و میر منجر می‌شود در فرم جهشیافته بسیار کوتاه‌تر از فرم کلاسیک بیماری برشمرد که بین ۳ تا ۵ روز تقلیل پیدا کرده است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران شرایط تهران را همچنان بسیار شکننده دانست و با اشاره به رشد شاخص‌های بستری و سرپایی گفت: تغییر الگوی بازتوزیع سنی و میزان مراجعان بیمارستانی نشانه این است که ما با فراز و فرود بیماری روبه‌رو هستیم.

وی با اشاره به اینکه عدد مولد پایه در تهران هم اکنون به ۱/۳ رسیده است، خاطرنشان کرد: این تغییر نشان می‌دهد که ممکن است در آستانه بروز امواج جدید بیماری باشیم. همواره در تهران یک ارتباط مستقیم از نظر آماری بین میزان رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و بروز بیماری و تغییر عدد مولد پایه وجود داشته است.

زالی افزایش آمار بیماران تست مثبت و تست سریع مثبت را نشان‌دهنده این موضوع ذکر کرد که ویروس در تهران با چرخش بیشتری نسبت به گذشته در حال حرکت است پس باید مراقبت بیشتری داشته باشیم.

وی پرهیز از حضور در اجتماعات و محیط‌های پرازدحام و مکان‌های مسقف و بدون تهویه مناسب، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از سفرهای غیرضروری درون و برون شهری را از مواردی ذکر کرد که می‌تواند میزان ابتلاء را کاهش دهد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک به تنهایی برای مقابله با بیماری کافی نیست توصیه کرد افراد از حضور در فضاهای پرتراکم بدون تهویه مناسب اجتناب کنند و فاصله گذاری اجتماعی را حتماً مدنظر قرار دهند.

زالی با توجه به مشاهده موارد ابتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در تهران تاکید کرد: شیوه نامه‌های بهداشتی باید با دقت بیشتری اعمال شوند. گروه‌های در معرض خطر باید جدی تر پروتکل‌ها را رعایت کنند. این افراد در صورتی که مجبور به حضور در مکان‌های شلوغ هستند حتماً از دو ماسک سه‌لایه یا یک ماسک سه‌لایه و یک ماسک پارچه‌ای برای کاهش خطر استفاده کنند.

وی با اشاره به افزایش میزان مرگ و میر در گروه‌های سنی بالای ۷۰ سال در هفته جاری در تهران توصیه کرد این گروه سنی بیشتر در منزل بمانند و از ترددهای در سطح شهر پرهیز کرده و نیازهای آنان توسط اعضای خانواده رفع شود.

کد خبر 587197

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار