معاون آمادگی، مقابله و پدافند غیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از برگزاری مانور واکنش اضطراری استان‌های معین شهر تهران و مانور امداد هوایی در اسفندماه جاری در پایتخت خبر داد.

مانور مديريت بحران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، اسماعیل سلیمی از برگزاری مانور واکنش اضطراری استان‌های معین شهر تهران و مانور امداد هوایی خبر داد و گفت: این مانور با رعایت دستورالعمل‌های کرونایی و پروتکل‌های بهداشتی و با اخذ مجوز از ستاد ملی کرونا استان تهران در اسفند ماه ۱۳۹۹ در پایتخت برگزار می‌شود.

سلیمی افزود: این مانور با محوریت سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، ستادهای مدیریت بحران مناطق۲۲ گانه و با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی، جمعیت هلال احمر، سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، سازمان اورژانس و نیروی انتظامی برگزار می‌شود.

معاون آمادگی، مقابله و پدافند غیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه پایتخت در مجاورت گسل‌های متعددی با توان لرزه‌خیزی بالا قرار دارد، افزود: با چنین وسعت و جمعیتی در صورت وقوع یک سانحه فاجعه‌بار، امکانات موجود در این شهر و شهرستان‌های اطراف ممکن است پاسخگوی نیازهای حیاتی و اضطراری مقابله با آن نباشد.

او هدف از برگزاری این مانور را تمرین ساز و کار اجرایی دستورالعمل ابلاغی سازمان مدیریت بحران کشور مبنی بر تقسیم استان‌های معین، پیشتاز و جانشین شهر تهران اعلام کرد و تصریح کرد: این دستورالعمل بر اساس آسیب‌پذیری مناطق ۲۲ گانه پایتخت در برابر حوادث طبیعی تهیه شده و ضروری است استان‌های جانشین، پیشتاز و معین برای آمادگی هر چه بیشتر در اجرای این مانور نقش فعالی داشته باشند.

سلیمی افزود: چنانچه در تهران زلزله‌ای با بزرگای ۷ در مقیاس ریشتر رخ دهد، ورود نیروهای امدادی از سایر استان‌های کشور امری غیرقابل اجتناب است و در این میان واکنش به موقع در ارائه خدمات حیاتی و اضطراری از سوی استان‌های پیشتاز و معین شهر تهران، به یک برنامه‌ریزی همه‌جانبه نیاز دارد تا نقش و وظیفه هر یک از سازمان‌های مسئول در استان‌ها از قبل مشخص شده باشد.

معاون آمادگی، مقابله و پدافند غیرعامل سازمان مدیریت بحران شهر تهران گفت: در دستورالعمل‌ اجرایی مدیریت بحران استان‌های معین، مناطق ۲۲گانه شهر تهران به پنج پهنه شمال غرب، شمال شرق، جنوب شرق، جنوب و جنوب غرب تقسیم‌بندی شده و استان‌های قزوین، ‌مازندران، ‌سمنان، قم و مرکزی به ترتیب به عنوان استان‌های پیشتاز این پهنه‌ها مسئولیت هدایت دیگر استان‌های معین در هر پهنه را در زمان بحران برعهده دارند.

سلیمی با بیان اینکه از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی‌های برگزاری مانور استان‌های پیشتاز و معین پایتخت انجام شده ولی به دلیل شیوع ویروس کرونا زمان برگزاری آن به تعویق افتاده است، گفت: از این رو به دلیل ملاحظات کرونایی، مانور استان‌های معین در هر پهنه تهران به صورت جداگانه و در چند مرحله برگزار می‌شود.

معاون آمادگی، مقابله و پدافند غیرعامل سازمان مدیریت بحران شهر تهران همچنین تمرین هشدار سریع و اطلاع‌رسانی بلافاصله پس از وقوع حادثه، هماهنگی اجرای عملیات برقراری امنیت، جستجو و نجات، تریاژ و تخلیه و درمان اضطراری مجروحین را از دیگر بخش‌های این مانور برشمرد.

سلیمی با اشاره به سطح عملیاتی مانور، گفت: این مانور در سطح ملی پیش‌بینی شده و با توجه به اینکه بیشتر بر روی فرآیندهای پاسخگویی و سلسله مراتب فرماندهی تمرکز دارد، به شکل دور میزی برگزار می‌شود.

او در ادامه به فرضیات این مانور اشاره کرد و افزود: بر اساس سناریوی پیش‌بینی‌شده، در ساعت ۸:۳۰ صبح روز اجرای مانور، زلزله‌ای فرضی با بزرگای ۷ در مقیاس ریشتر با کانون ری در نزدیکی تهران رخ می‌دهد که منجر به تخریب گسترده مناطق مختلف شهر تهران می‌شود و به دنبال آن آتش‌سوزی‌های وسیع و خرابی شریان‌های آبرسانی، توزیع برق، گازرسانی، بی‌خانمانی شمار بسیاری از شهروندان تهرانی، مجروحیت و گرفتار شدن زیر آوار گزارش می‌شود.

سلیمی افزود: با اعلام شرایط اضطراری از سوی مرکز کنترل و فرماندهی مدیریت بحران شهر تهران، ستاد ویژه مدیریت بحران کلانشهر تهران تشکیل می‌شود و از سازمان مدیریت بحران کشور درخواست استمداد ملی می‌کند. با اعلام آماده‌باش سازمان مدیریت بحران کشور به استان‌های معین شهر تهران، تیم‌های واکنش سریع سازمان‌های امدادی و انتظامی استان پیشتاز و معین با تشکیل ستاد مدیریت بحران استان بر اساس دستورالعمل ابلاغی نسبت به اعزام تیم‌های عملیاتی به شهر تهران اقدام می‌کنند.

معاون آمادگی، مقابله و پدافند غیرعامل سازمان مدیریت بحران شهر تهران تصریح کرد: از دیگر مواردی که در کنار این مانورها تمرین می‌شود، مانور امداد هوایی شهر تهران است که با همکاری پایگاه شکاری مهرآباد، نیروی هوایی ارتش، جمعیت هلال احمر، سازمان اورژانس و نیروی انتظامی اجرا می‌شود. در این مانور نیز بر اساس دستورالعمل مدیریت بحران کشور، عملیات بارگیری، تخلیه نیرو و تجهیزات، تریاژ و انتقال مجروحین و هماهنگی‌های میدانی عملیات فرودگاه تمرین خواهد شد.

کد خبر 585119
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی