ویروس‌ها در حین تکثیر درون سلول‌های بدن و نسخه‌برداری از ماده ژنتیکی‌شان «جهش» پیدا می‌کنند، این ویروس‌های جهش‌یافته‌ را اندکی با ویروس اصلی متفاوت هستند، «واریانت‌ها» یا «گونه‌های» جدید ویروس می‌نامند.

variants

کروناویروس جدید (سارس-کوو-۲) عامل کووید-۱۹  نیز از این قاعده مستثنی نیست و در طول بیش از یکسالی که از شناسایی آن می‌گذرد، واریانت‌ها یا گونه‌های جدیدی گوناگونی از آن شناسایی شده‌اند. برخی از این گونه‌های جدید به علت واگیرتر یا مرگبارتر بودن اهمیت بالینی دارند، و در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم:

۱- گونه انگلیسی

نام علمی: B.1.1.7

منشا: این گونه برای نخستین بار در اکتبر ۲۰۲۰ در منطقه کنت در جنوب شرق انگلستان کشف شد.

جهش‌ها: این واریانت حاوی جهش‌های بسیاری مربوط به پروتئین گل‌میخی ویروس، بخشی که به حمله ویروس به سلول‌ها کمک می‌کند، است. مهمترین این جهش‌ها جهش N501Y است که با افزایش اتصال ویروس به گیرنده‌ای به نام ACE2 بر سطح سلول‌ها همراه است.

ویژگی‌های بالینی: این گونه سریع‌تر و آسانتر میان انسان‌ها منتشر می‌شود و به همین علت جایگزین گونه‌های دیگر ویروس در مناطق محل انتشارش شده است. بررسی‌ها نشان داده‌اند دچار شدن به این گونه ویروس با افزایش خطر مرگ همراهی دارد.

وضعیت فعلی: این گونه به سراسر بریتانیا و دست کم ۷۰ کشور دیگر در سراسر جهان گسترش یافته است.

۲- گونه آفریقای جنوبی

نام علمی: B.1.351

منشا: این واریانت برای نخستین بار در اکتبر ۲۰۲۰ در خلیج نلسون ماندلا در آفریقای جنوبی شناسایی شد.

جهش‌ها: این واریانت مانند واریانت انگلیسی دارای جهش N501Y در پروتئین گل‌میخی است و در نتیجه کارآمدی بیشتری در دسترسی به سلول‌های ما برای تکثیر درون آنها دارد. این واریانت همچنین حاوی چند جهش نگران‌کننده دیگر هم است که دو تا از آنها به نام‌های E848K و K417N اتصال آنتی‌بادی‌ها به ویروس را کاهش می‌دهند و باعث مقاومت آن نسبت به آنها می‌شوند.

ویژگی‌های بالینی: گرچه این ویروس مانند گونه انگلیسی سریع‌تر و آسانتر میان انسان‌ها منتشر می‌شود، اما هنوز شواهدی در دست نیست که نسبت به واریانت‌های اصلی مرگبارتر باشد. این گونه به طور متوسطی اثربخشی درمان با آنتی‌بادی‌های مونوکلونال و آنتی‌بادی‌های تولیدشده در عفونت قبلی کووید-۱۹ یا واکسن‌های کووید-۱۹ را کاهش می‌دهد.

وضعیت فعلی: این گونه اکنون در سراسر آفریقای جنوبی و به بیش از ۳۰ کشور دیگر گسترش یافته است.

۳- گونه برزیلی

نام علمی: P.1

منشا: این واریانت در ابتدا در گروهی از مسافران برزیلی در ژانویه ۲۰۲۱ در ژاپن کشف شد.

جهش‌ها: این گونه مانند گونه آفریقای جنوبی دارای جهش‌های مربوط به پروتئین گل‌میخی شامل N501K، E484K و K417N (به علاوه جهش‌های بسیار دیگر) است.

ویژگی‌های بالینی: در حال شواهدی وجود ندارد که این واریانت بیماری شدیدتری ایجاد کند، اما نگرانی‌های وجود دارد که این واریانت باعث موجی از عفونت‌های دوباره در شهر مانائوس، بزرگترین شهر ایالت آمازوناس شده باشد که در اکتبر (مهر) سال پیش تصور می‌شد به مرحله «ایمنی جمعی» رسیده باشد.

این گونه ویروس به طور متوسطی اثربخشی درمان با آنتی‌بادی مونوکلونال (پادتن‌های تک‌دودمانی) و  آنتی‌بادی‌های تولیدشده در عفونت قبلی کووید-۱۹  یا واکسن‌های کووید-۱۹ را کاهش می‌دهد.

(وضعیت فعلی: این واریانت اکنون در ایالت آمازوناس برزیل بسیار شایع است و در کشورهای دیگر از جمله کره جنوبی و آمریکا هم شناسایی شده است.

۴- گونه‌های کالیفرنیایی

نام‌های علمی: B.1.427 و B.1.429

هر ددوی این گونه‌ها در ابتدا در کالیفرنیای آمریکا شناسایی شد، ظاهرا واگیرتر از گونه اصلی ویروس است. این گونه همچنین اثر قابل‌توجهی بر اثربخشی برخی از درمان‌ها دارد و اثربخشی آنتی‌بادی‌های ناشی از عفونت قبلی کووید-۱۹ یا واکسن‌های فعلی کووید-۱۹ را کاهش می‌دهد.

تاثیر گونه‌های جدید بر واکسن‌ها

واکسن‌های فعلی کوید-۱۹ بر اساس پروتئین‌های گل‌میخی کروناویروس اصلی یش از شناسایی جهش‌ها در این گونه‌های جدید ساخته شده‌اند. با اینکه پژوهش‌ها نشان می‌دهند که واکسن‌های فعلی در برابر این گونه‌های جدید اثربخشی کمتری داشته باشند، اما به نظر می‌رسد این واکسن‌ها هنوز باعث حفاظت در برابر بیماری شدید کوید-۱۹ شوند.

همچنین شرکت‌های واکسن‌سازی به دنبال ساختن واکسن‌های جدیدی برای تزریق به عنوان یادآور به افراد هستند تا حفاظ در برابر این گونه‌های جدید بهبود یابد.

کد خبر 584794

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار