رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: واکسن «رازی کوو پارس» ویروس کشته یا ضعیف‌شده کووید-۱۹ نیست، بلکه از یکی از پروتئین‌های این ویروس به نام اسپایک استفاده شده است.

واکسن کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، تفاهم‌نامه همکاری بین موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی و دانشگاه علوم پزشکی ایران برای کارآزمایی بالینی واکسن نوترکیب تولید مؤسسه رازی با نام "رازی کوو پارس" با هدف تعیین دوز، امن بودن و ایمنی‌زایی امضا شد.

دکتر جلیل کوهپایه‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در این مراسم که با حضور دکتر علی اسحاقی، رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی و معاونین این دو نهاد در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، با اشاره به رویکرد دانشگاه علوم پزشکی ایران برای حمایت و مشارکت در پژوهش‌های فناورانه و کاربردی گفت: تهیه واکسن برای یک بیماری نوپدید که هیچ گونه سابقه پژوهشی و نمونه تولید شده آن در دنیا وجود ندارد، کاری بزرگ و غرور آفرین است و امیدواریم همکاری این دانشگاه با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی که از سالهای گذشته آغاز شده در آینده نیز به صورت گسترده ادامه یابد.

 اسحاقی نیز با اعلام اینکه مرحله مطالعاتی این واکسن کاملاً ایرانی به صورت مستقل در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به پایان رسیده است، افزود: این مطالعه تاییدیه کمیته ملی اخلاق در پژوهش‌های پزشکی وزارت بهداشت را دریافت کرده و همکاری ما با دانشگاه علوم پزشکی ایران به منظور اجرای مرحله آزمایش انسانی این واکسن است.

وی در خصوص مراحل اجرایی کارآزمایی بالینی واکسن "رازی کوو پارس" گفت: مرحله نخست شامل ۱۳۳ داوطلب است که در ابتدا واکسن به ۱۳ نفر ظرف ۸ روز تزریق خواهد شد و اگر واکنش خاصی بروز نکند، تزریق به گروه های ۲۰ نفره تا ۱۲۰ نفر دیگر ادامه خواهد داشت که این مرحله ۲۳ روز طول می کشد و مرحله دوم هم حدود ۴ تا ۵ ماه است که در صورت موفقیت وارد مرحله سوم می شویم و واکسن به تولید انبوه می رسد.

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی با تشریح روند مطالعات انجام شده در این موسسه، اظهار کرد: از اسفند پارسال کار مطالعاتی و آزمایش حیوانی بر روی موش، خوکچه، خرگوش و همستر آغاز شد، سپس با انجام آزمایش بر روی ۲۵ میمون ادامه یافت که پس از تزریق واکسن، تیتر آنتی بادی بالا رفت و ایمنی همورال و سلولی ایجاد شد و اکنون ۲۱۰ روز است که ایمنی در میمون ها پایدار است.

اسحاقی در پایان تصریح کرد: واکسن "رازی کوو پارس" ویروس کشته یا ضعیف شده نیست، بلکه از یکی از پروتین های ویروس به نام اسپایک استفاده شده و این نوید را می‌دهیم، با توجه به اینکه این پروتین ساختاری کمتر دستخوش جهش می شود؛ واکسن تولیدی ما در برابر تغییرات ژنتیکی ویروس، اثربخشی خود را از دست نمی دهد.

بر اساس این توافق قرار است همه مراحل کارآزمایی واکسن "رازی کوو پارس" در مجتمع آموزشی پژوهشی بیمارستان حضرت رسول (ص)  دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شود.

کد خبر 582345

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی