رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با بیان اینکه ۳ واکسن دیگر کرونا از سوی این ستاد در انتظار دریافت مجوز هستند، گفت: فکر می‌کنم واکسن ما اواخر فروردین به بازار بیاید.

مخبر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محمدرضا مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در حاشیه مراسم بهره برداری از ۴۰ هزار طرح اشتغال بانوان در مناطق محروم کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام درباره آخرین وضعیت تولید واکسن ایرانی کرونا گفت: فرایند تولید واکسن بسیار خوب پیش رفته است و فاز اول در حال تمام شدن است و تست ۵۶ نفر در این چند روزه تمام شود. 

اتمام فاز اول آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونا طی چند روز آتی 

وی افزود: بحث های فنی زیرنظر وزارت بهداشت دنبال می‌شود و باید نظر بدهند ولی به نظر می رسد طی همین چندروزه کار روی آن ۵۶ نفر تمام می شود و قاعدتا باید اجازه ورود به فاز دوم را بدهند. 

مخبر با بیان اینکه نتایج فوق‌العاده خوب شده است گفت: ویروس جهش یافته انگلیسی نگرانی در مردم ایجاد کرده بود که خوشبختانه واکسن ساخته شده در ستاد اجرایی به طور کامل روی این ویروس اثر کرد و آن را از بین برد و با امکاناتی که در ساخت واکسن فراهم شد، باعث شد که این ویروس هم از بین برود و احتمال زیاد بسیاری ویروس‌های دیگر که حالت جهشی پیدا کنند را نیز از بین خواهد برد.

پیغام سایر کشورها به ایران برای استفاده از واکسن ایرانی کرونا

وی ادامه داد: فکر می کنم ظرف چند روز آینده وزارت بهداشت اجازه فاز دوم تست انسانی را بدهد. اگر این مجوز را صادر کند کار سرعت می یابد و بسیار امیدواریم تا اواخر فروردین بتوانیم واکسیناسیون با استفاده از واکسن ایرانی در کشور را شروع کنیم. 

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با اشاره به اینکه کشورهای مختلفی حتی از کشورهای اطراف پیغام هایی برای استفاده از واکسن ایرانی داده اند اما تقاضا به صورت رسمی اتفاق نیفتاده است اظهار کرد: فکر می‌کنم واکسن ما اواخر فروردین به بازار بیاید.

سه واکسن ایرانی دیگر در انتظار دریافت مجوز تست انسانی از وزارت بهداشت 

مخبر درباره تولید واکسن های دیگر ایرانی کرونا گفت: سه مسیر دیگرمان به تست انسانی رسیده که باید وزارت بهداشت اجازه بدهد که آنها را هم شروع کنیم. 

وی درباره عوارض تزریق واکسن در داوطلبان گفت: بر اساس اعتراف ناظرین وزارت بهداشت در هیچ کدام از دواطلبان که فاز اول روی آنها تزریق انجام شده، هیچ عوارضی نداشته ایم. 

صادرات واکسن ایرانی به خارج از ایران در صورت تامین نیاز کشور و وجود مازاد تولید 

مخبر درباره صادرات واکسن کرونا نیز گفت: فعلا به داخل و به مردم خودمان فکر می کنیم و اگر بتوانیم واکسن را برای همه مردم تزریق کنیم و مازاد بر نیاز تولید شود به صادرات هم فکر می کنیم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام درباره ایمنی زایی واکسن نیز اظهار کرد: ایمنی زایی در حد استاندارد خوبی وجود دارد.

کد خبر 582669

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha