مهندسان مکانیک معمولاً در تولید، توزیع و استفاده از انرژی در شرکت‌ها فعالیت می‌کنند. پردازش مواد، کنترل و اتوماسیون سیستم‌های تولیدی، طراحی و توسعه ماشین‌آلات و راه‌حل‌های مشکلات زیست‌محیطی، از جمله وظایف مهندسان مکانیک در تولید و ساخت است.

image-20210131145244-1.jpeg

تحقیقات، آزمایش ساخت، عملیات، بازاریابی و مدیریت نیز برخی دیگر از فعالیت‌های کلیدی مرتبط با مهندسان مکانیک است.

تمام این فعالیت‌ها و وظایفی که مهندسان مکانیک دارند به خلاقیت فردی، دانش بالا و قابلیت بالا احتیاج دارند و اکثر مهندسان مکانیک موفق تمام این موارد را دارند. آنها همچنین افرادی قابل اعتماد هستند و به خوبی می‌توانند در کارهای تیمی خود را درگیر کنند. این همان چیزی است که در تمام دانشگاه های مهندسی مکانیک، دانشجویان آن را فرا می‌گیرند و خود را آماده بازار کار می‌کنند.

موضوعات فنی که اساس اصلی کار آنها را تشکیل می‌دهد شامل مکانیک، انتقال و تبدیل انرژی، طراحی و ساخت و علوم مهندسی می‌شوند. مهندسان مکانیک در تمام رشته های دانشگاهی مهندسی مکانیک، با استفاده هوشمندانه از تجزیه و تحلیل، مدل سازی، طراحی، مشکلات مهم پیش روی بشریت را برای بهبود کیفیت زندگی حل می‌کنند.

مهندسان مکانیک در تیم‌هایی کار می‌کنند که مسئول توسعه طیف گسترده‌ای از محصولات و سیستم‌ها هستند، که از جمله آنها می‌توان به پروژه‌های شاتل فضایی، پروژه‌های ساخت هواپیماهای مختلف با هر اندازه و شکل، اتومبیل، توربین، پمپ، نیروگاه و کارخانه‌ها اشاره کرد.

تقریباً هر ماشین یا فرایندی که فکر کنید از حضور مهندسان مکانیک بهره‌مند شده‌اند.

امکانات روزمره مانند یخچال، مایکروویو، دستگاه تولید صدا با کیفیت بالا، حمل و نقل، ارتباطات و کپی کردن بسیار مقرون به صرفه است، زیرا مهندسان مکانیک و سایر مهندسان برای تحقق این امر همکاری کردند و وسایل مورد نیاز را برای رفاه انسان طراحی و ساخته‌اند.

اکنون استخدام مهندس مکانیک در شرکت‌های معتبر دیده می‌شود و پیش بینی‌های آینده نیاز طولانی مدت به متخصصان این رشته را نشان می‌دهد.

حقوق مهندس مکانیک در ایران

هر مهندس مکانیک در ایران معمولاً ماهیانه حدود ۴,۴۲۰,۰۰۰ تومان حقوق دریافت می‌کند، که این میزان حقوق از ۲,۰۳۰,۰۰۰ تومان (کمترین) تا ۷,۰۳۰,۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر می‌باشد. این میانگین حقوق ماهانه شامل حق مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا می‌شود. حقوق مهندس مکانیک بر اساس تجربه، مهارت، جنسیت یا موقعیت مکانی به شدت متفاوت است.

مقایسه حقوق مهندس مکانیک با توجه به میزان سابقه کار

سطح تجربه مهمترین عامل در تعیین حقوق مهندسان مکانیک است. طبیعتاً هرچه تجربه و سابقه کاری افراد در این زمینه بیشتر می‌شود، حقوق و دستمزد آنها نیز بالاتر می‌رود. ما حقوق مهندس مکانیک را بر اساس سطح تجربه و سابقه کار تقسیم بندی کردیم و اطلاعات به دست آمده را در ادامه با شما به اشتراک می‌گذاریم.

یک مهندس مکانیک با کمتر از دو سال سابقه کار تقریباً ۲,۳۱۰,۰۰۰ تومان دریافتی دارد. این در حالی است که انتظار می‌رود فردی با میزان سابقه کار بین دو تا پنج سال ۳,۰۸۰,۰۰۰ تومان حقوق در هر ماه کسب کند، که این میزان ۳۴٪ بیشتر از فردی با سابقه کمتر از دو سال است.

اگر کمی پیش روی کنیم، به این می‌رسیم که فردی با سابقه کاری بین پنج تا ده سال ۴,۵۵۰,۰۰۰ تومان حقوق در هر ماه دریافت می‌کند، که این میزان ۴۸٪ بیشتر از فردی با دو تا پنج سال سابقه کار است.

بعلاوه، مهندس مکانیکی که سابقه کاری او بین ده تا پانزده سال است، ماهیانه معادل ۵,۵۵۰,۰۰۰ تومان حقوق دریافت می‌کند، که دریافتی او ۲۲٪ بیشتر از فردی با پنج تا ده سال سابقه کار است.

اگر میزان سابقه کار بین پانزده تا بیست سال باشد، دستمزد مورد انتظار برای او ۶,۰۵۰,۰۰۰ تومان در ماه است، که میزان آن ۹٪ بیشتر از فردی با ده تا پانزده سال سابقه کار است.

سرانجام، کارکنانی که بیش از بیست سال سابقه کار دارند، ماهیانه ۶,۵۵۰,۰۰۰ تومان حقوق می‌گیرند، که میزان آن ۸٪ بیشتر از افراد با پانزده تا بیست سال سابقه کار است.

مقایسه حقوق مهندس مکانیک با توجه به میزان تحصیلات

همه ما می‌دانیم که تحصیلات عالی با حقوق بیشتر ارتباط مستقیمی دارد، اما مدرک چقدر می‌تواند پول بیشتری به درآمد شما اضافه کند؟ ما حقوق مهندس مکانیک را بر اساس سطح تحصیلات تقسیم بندی کردیم تا بتوانیم میزان دریافتی آنها را با هم مقایسه کنیم.

وقتی سطح تحصیلات لیسانس باشد، متوسط حقوق یک مهندس مکانیک ۲,۶۸۰,۰۰۰ تومان در هر ماه خواهد بود.

در حالی که شخصی با مدرک کارشناسی ارشد ماهیانه ۵,۱۸۰,۰۰۰ تومان حقوق می‌گیرد، که این میزان ۹۳٪ بیشتر از فردی با مدرک لیسانس است.

وقتی سطح تحصیلات دکترا باشد، متوسط حقوق یک مهندس مکانیک ۶,۳۷۱,۴۰۰ تومان در هر ماه خواهد بود، که این میزان ۲۳٪ بیشتر از فردی با مدرک کارشناسی ارشد است.

با تمام این گفته، انتخاب با شماست که مهندسی مکانیک را برای آینده‌ی شغلی خود انتخاب کنید یا خیر. با این حال، فراموش نکنید که فرصت‌های شغلی مهندسی مکانیک و همچنین بازار کار فعلی آن می‌تواند ایده خوبی برای تصمیم گیری به شما بدهد.

کد خبر 582311

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار