معاون کل وزیر بهداشت گفت: تغییرات شیوه‌نامه‌های بهداشتی براساس رنگ‌بندی استان‌ها را به زودی اعلام و محدودیت‌های بیشتری برای تعطیلات پیش رو اعمال خواهیم کرد.

ایرج حریرچی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه روند نزولی ایجاد شده در شیوع کرونا، محصول همکاری مردم و اجرای طرح شهید سلیمانی است، گفت: بررسی‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد سطح تردد مردم بسیار بالاست.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه نگران جهش ویروس کرونا در داخل کشور و ورود آن از کشورهای دیگر هستیم توضیح داد: علاوه بر پروازهای هوایی دستورالعمل‌های جدیدی به مرزهای زمینی صادر کرده‌ایم لذا به دنبال اتخاذ تصمیمات سختگیرانه نسبت به ورود مسافر از کشورهای دیگر هستیم.

وی با اشاره به اینکه اوضاع بیماری در همه استان‌ها روند کاملا نزولی دارد، افزود: این دستاوردی که به وجود آمده حاصل همکاری مردم از اواخر آبان و آذر ماه است و همچنین طرح کنترل هوشمند بازوی اجرایی دولت است.

حریرچی گفت: در سطح شهر به خصوص در کلان‌شهرها دستورالعمل های بهداشتی رعایت نمی‌شود، خیلی به کرونا نباید منّت بگذاریم که دستورالعمل‌ها را رعایت می‌کنیم، رعایت دستورالعمل‌ها در شهر تهران که الگو است از ۸۱ درصد نزول کرده است، شاخص بسیار مهم دیگری وجود دارد، میزان تردد مردم در سطح اجتماع با حرکت موبایل‌ها از طریق ماهواره سنجیده می‌شود.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به ضرورت رعایت دستورالعمل‌ها برای پیشگیری از موج چهارم کرونا ادامه داد: ما نگران رفتار مردم، صنوف و دستگاه‌های مختلف هستیم، نهاد دولت و ملت در این موضوع می‌تواند تاثیرگذار باشند، ممکن است ویروس موجود انتشار بیشتری پیدا کند لذا نباید این موضوع را فراموش کرد، این ویروس در کشور ما ۱۱ ماه است که حضور دارد و جهش چندان مهمی را انجام نداده است، اما در کشورهایی مانند انگلیس، برزیل و آفریقای جنوبی شاهد جهش ویروس بوده‌ایم.

حریرچی افزود: امیدواریم که برخی محدودیت‌ها و تغییرات شنبه به تصویب برسند که در نتیجه محدودیت‌های بیشتری را در شهرهای زرد سیاحتی و زیارتی و برخی از استان‌های شمالی و جنوبی در تعطیلات پیش رو خواهیم داشت.

وی در خصوص آینده ویروس کرونا گفت: این ویروس به شدت یک ویروس غافلگیرکننده است و طبق پیش‌بینی‌ها روند نزولی را تا فروردین و اردیبهشت ویروس کرونا را در ایران خواهیم داشت و آمار مرگ و میر ما تا حد قابل توجهی کاهش یابد، اما این پیش‌بینی‌ها براساس روند بیماری متغییر است. درواقع روند نزولی امروزه ابتلا به کرونا پیش‌بینی نزولی بودن ابتلا در آینده را خواهد داشت.

معاون کل وزیر بهداشت توضیح داد: در صورتی که آمار مرگ و میر و میزان ابتلا به علت ساده‌انگاری مردم افزایش یابد می‌توان گفت روند صعودی را در آینده خواهیم داشت. کنترل کرونا بستگی به رفتار مردم در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و همچنین رفتار مسئولان در اعمال تصمیم‌ها خواهد بود.

حریرچی افزود: احتمال اینکه ویروس در داخل کشور حرکت قابل توجه داشته باشد وجود دارد، معمولا تجربه نشان می‌دهد که این ویروس به طرف بدتر شدن و تهاجمی‌تر شدن و همچنین انتشار سریع‌تر پیش می‌رود، متاسفانه در شهر تهران رعایت دستورالعمل‌ها از ۸۲ درصد به ۳۹ درصد رسیده است و این یعنی خطر بازگشت دوباره بیماری کرونا وجود دارد.

او گفت: ما نگران جهش ویروس در داخل کشور هستیم، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲ نفر از کشور امارات وارد دانمارک شدند که همه آن‌ها ویروس آفریقای جنوبی را داشته است لذا کشورهای اروپایی از این مسیر سفرهایشان را کنسل کردند، ما علاوه بر پروازهای هوایی نگران مرز هایمان هستیم و لذا در این رابطه دستورالعمل‌های جدید صادر شده است، استان‌های مرزی باید مراقب باشند، در مرزهایی مانند عراق، پاکستان و افغانستان باید پروتکل‌ها به دقت رعایت شود و مردم بیشتر مراقب باشند.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تصمیمات سختگیرانه‌تری را در خصوص ورود افراد از خارج از کشور در پیش گرفته‌ایم گفت: کسانی که از خارج وارد می‌شوند باید تست پی سی آر منفی داشته باشند لذا سلامت ۸۴ میلیون ایرانی برای ما بسیار حائز اهمیت است، اگر تست پی سی آر منفی در مبدا و در مقصد منفی بود، فرد باید دو هفته در قرنطینه بمانند.

حریرچی افزود: عدم رعایت دستورالعمل‌ها نشان می‌دهد که از لحاظ فرهنگی مشکلات بسیار زیادی در کشورهای اروپایی ایجاد شده است و وضعیت انگلیس، آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا مشهود است.

معاون کل وزیر بهداشت ضمن توصیه مردم به رعایت دستورالعمل‌ها و خودداری از تجمع و تردد غیرضروری و اجتناب از حضور در مکان‌های بدون تهویه مناسب گفت: اگر این یکی دو ماهی که از زمستان مانده را بتوانیم به سلامت بگذرانیم و روند کاهش بیماری ادامه داشته باشد، مردم ایام عید را می‌توانند آزادتر و آسوده‌تر بگذرانند در غیر این صورت به ناچار باز مجبور به اعمال محدودیت‌ها خواهیم شد.

او گفت: با هدف شناسایی بیماران بیشتر و قرنطینه آن‌ها و قطع زنجیره بیماری، ما تست‌گیری را بیشتر خواهیم کرد و در انجام تست جهش خیلی زیادی خواهیم داشت و در مراکز تجمع و محل‌های شلوغ مثل بازارها و مترو تست رایگان خواهیم گرفت.

حریرچی با اشاره به اینکه تغییرات شیوه‌نامه‌های بهداشتی براساس رنگ‌بندی استان‌ها را به زودی اعلام می‌کنیم، افزود: محدودیت‌های بیشتری برای تعطیلات پیش رو اعمال خواهیم کرد.

معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه این ویروس آدم ضایع‌کن است، چون پیش‌بینی‌هایش براساس روند بیماری متغیر است، گفت: هدف از انجام تست قطع زنجیره انتقال ویروس است که با قرنطینه صددرصدی رخ می‌دهد. افراد دیگر خانواده نباید بیمار شوند، زیرا فردی که بیمار است باید قرنطینه را به صورت صد در صدی رعایت کند.

حریرچی با اشاره به تبعیض در توزیع واکسن در جهان و توخالی بودن شعارهای کشورهای غربی گفت: جمهوری اسلامی هوشمندانه تصمیم گرفت که خودش واکسن تولید کند و ما به لحاظ تولید بر اساس پلتفورم‌ها و روش‌های مختلف، فناوری لازم را داریم و حتی اگر ویروس جهش کند در فاصله کوتاهی امکان تولید واکسن مناسب نیز وجود دارد.

او با بیان این که عامل اصلی مقابله با کرونا که همه جهان به آن امید بسته‌اند، موضوع ایمنی مردم از طریق واکسیناسیون است، توضیح داد: ما قدم‌های خیلی خوبی برای ساخت واکسن برداشته‌ایم و دو اقدام دیگر یکی اجرای محدودیت‌ها و دیگری کنترل‌های هوشمند را در پیش گرفته‌ایم لذا بیماریابی و قرنطینه هدف اصلی طرح بسیار خوب شهید سلیمانی است.

معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه نمایشگاه‌های بهاره امسال برگزار نمی‌شود، گفت: امسال با توجه به شرایط کرونایی کشور نمایشگاه‌های بهاره برگزار نمی‌شود، مردم در این شرایط بهتر است اینترنتی خرید کنند.

حریرچی افزود: مراسم ۲۲ بهمن امسال غیرحضوری برگزار می‌شود، با توجه به اینکه ۲۲بهمن امسال چهارشنبه است، از هموطنان درخواست داریم در این ایام مسافرت نروند.
 

کد خبر 581754

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha