فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به نشانه‌های جدید از خیز کرونا در پایتخت بر لزوم اعمال سختگیری بیشتر برای دو هفته آینده در فرودگاه‌های تهران تاکید و از اجبار مدارس غیرانتفاعی برای حضور دانش‌آموزان انتقاد کرد.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در جلسه ستاد استانی مبارزه با بیماری کرونا گفت: در هفته چهارم دی ماه با شیب ملایمی نسبت به هفته سوم میزان ابتلا رو به افزایش است. در حقیقت هفته چهارم در مقایسه با هفته سوم دی ماه به گونه‌ای از سرعت کاهش میزان ابتلا کاسته شده یا حتی افزایشی را شاهد هستیم؛ به این ترتیب پیام‌ها و سیگنال‌های نگران‌کننده‌ای را دریافت می‌کنیم.

وی افزود: در حوزه بیماران سرپایی و در مرحله بعد بستری این نوع سیگنال‌ها را دریافت کرده‌ایم اما در حوزه فوتی‌ها ۳۰ تا ۴۰ روز زمان می‌برد که افزایش آمارها را مشاهده کنیم. به این ترتیب باید مراقبت کنیم تا دچار اشتباه استراتژیک نشویم.

زالی ادامه داد: برنامه رهگیری، ردیابی و انجام تست تا مختصری نسبت به هفته‌های قبل کاهش پیدا کرده است. نباید انرژی و طراوت اجرای طرح شهید سلیمانی کاهش پیدا کند. بی‌تردید این موضوع در افول بیماری موثر است. اگر تصور می‌کنید با ثبات و سکون نسبی مواجه‌ایم بهترین فرصت برای رهگیری و ردیابی بیماران است. انجام تست‌ها بر اساس برخی گزارش‌ها نسبت به هفته‌های گذشته یا رشد نداشته یا حتی با تقلیل مواجه بوده است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر این که در هر موجی از بیماری کرونا که در تهران اتفاق افتاده است تعدادی از افراد جامعه مبتلا شدند و بعد از آن مصونیت ناپایداری را مواجه بوده‌ایم اما نباید این موضوع ما را فریب دهد. فاصله موج‌های دوم و سوم بیشتر از موج‌های اول و دوم بوده است لذا ممکن است موج چهارم بسیار غافلگیرانه باشد.

وی افزود: ما به مشاغل فشار می‌آوریم که پروتکل‌ها را رعایت کنند اما اگر تجمعی اتفاق بیفتد و از آن غافل شویم، قطعا با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم بود. در بحث عید نوروز و الگوی کسب‌وکار این ایام باید برنامه‌ریزی دقیقی را تدوین کنیم. هم در تهران و هم در کشور بحث نانوایی‌ها باید مورد توجه قرار گیرد. نان قوت غالب مردم است و مردم با تواتر بیشتری به نانوایی‌ها مراجعه می‌کنند.

زالی ادامه داد: در صنایع صنعتی نان، ابتلا به این بیماری بسیار کم است. در فرایند پخت بخشی از میکروب از بین می‌رود یا تضعیف می‌شود اما در مرحله بعد فردی که نان را توزیع می‌کند و کسی که آن را می‌گیرد در این مرحله خطر وجود دارد. اگر بار دیگر در خانه و در مایکروفر نان گذاشته شود قطعا بهتر خواهد بود. اما بخشی از مردم مایکروفر ندارند و برای شیرینی‌ها نیز اصلا امکان حرارت‌دهی مجدد وجود ندارد؛ لذا باید توجه ویژه‌ای در بحث نان داشته باشیم. بی‌تردید گروه نانوایی‌ها و قنادی‌ها باید در جلسه‌ای مشترک توجیه شوند و موارد لازم به آنها گوشزد شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در خصوص بازگشایی مدارس و برخی از اجبارها برای حضور دانش‌آموزان در مدارس غیرانتفاعی نیز گفت: علی رغم تاکید وزیر آمورش و پرورش برای اختیاری بودن حضور دانش‌آموزان در مدارس، متاسفانه برخی از مدارس غیر انتفاعی به گونه‌های مختلف والدین را برای حضور دانش‌آموزان تحت فشار قرار می‌دهند که برخی از شکایات و گزارش‌ها در این زمینه به ما رسیده است. باید امروز برای این مورد به یک جمع‌بندی برسیم. با توجه به این که جمعیت ۵ تا ۱۷ سال در تهران از لحاظ ابتلا به بیماری در حال تغییر الگو هستند باید این مورد به جد مورد توجه قرار گیرند.

وی افزود: نیاز است برای دو هفته آینده پروتکل‌های سختگیرانه‌تری در فرودگاه‌های تهران اعمال شود. همچنین برای آزمون حضوری دانشگاه آزاد نیز پیشنهادی ارائه کردیم که این آزمون به صورت غیرحضوری برگزار شود یا حداقل با توجه به شرایط تهران به تعویق بیفتد.

زالی ادامه داد: برخی در خصوص تغییر وضعیت تهران به رنگ آبی سوالاتی را مطرح می‌کنند اما باید بگویم تهران کماکان زرد تلقی می‌شود و نباید به گونه‌ای عمل کرد که مردم به سمت عادی‌انگاری بیماری کرونا حرکت کنند. قطعا تغییر وضعیت تهران باید توسط ستاد ملی کرونا اعلام شود و برای این موضوع باید تا آخر هفته جاری صبر کنید.

زالی گفت: در حال حاضر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در تهران به ۷۴ درصد رسیده و نسبت به هفته‌های گذشته رو به کاهش است. کماکان حمل و نقل عمومی تهران به عنوان یک پاشنه آشیل محسوب می‌شود و در این شرایط در هفته گذشته، شاهد افزایش تعداد مسافران در مترو به بیش از یک میلیون نفر بوده‌ایم. 

در همه این موارد سرنخ‌های جدیدی در استان تهران از خیز جدیدی بیماری مشاهده می‌شود لذا باید نسبت به بحث عادی‌انگاری و خطر آن بسیار حساس باشیم. در هفته گذشته در کل کشور بیش از ۲۴ درصد رشد در ترددهای شهری داشتیم که بسیار نگران‌کننده است. از سوی دیگر باید نسبت به ویروس‌هایی که در مناطق مختلف اقلیمی کشور و با توجه به سطح ایمنی افراد در مناطق مختلف کشور امکان خیزهای مختلف را فراهم می‌کند بسیار حساس باشیم و با دقت عمل کنیم.

کد خبر 581193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار