پژوهشگرانی که کارآزمایی مرحله نهایی واکسن کرونای شرکت چینی سینوواک را در برزیل انجام می‌دهند، در پاسخ به فشارها برای شفافیت بیشتر گفتند «اثربخشی کلی» این واکسن ۵۰.۴ درصد است.

Coronavac

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز پژوهشگران برزیلی هفته پیش اثربخشی ۷۸ درصدی واکسن کرونای شرکت چینی سینوواک به نام «کروناواک» در پیشگیری از موارد خفیف کووید-۱۹ جشن گرفته و این میزان را به عنوان «اثربخشی بالینی» این واکسن توصیف کرده بودند.

اکنون ریکاردو پالاسیوس، مدیر پزشکی پژوهش بالینی مرکز زیست‌پزشکی بوتانان در سائوپائولوی برزیل گفت این عدد جدید اثربخشی ۵۰.۴ درصدی شامل پیشگیری از  عفونت‌هایی «بسیار خفیف» که نیازی به درمان ندارند، هم می‌شود.

انتشار تکه‌تکه و پراکنده بررسی‌های جهانی واکسن کروناواک به نگرانی‌ها درباره میزان اثربخشی واقعی واکسن‌های کرونای ساخت شرکت‌های چینی افزوده است.

پژوهشگران در انستیتوی بوتانان در برزیل سه بار اعلام نتایج کارشان را به تاخیر انداختند و تقصیر این تاخیر به بند حفظ اطلاعات محرمانه در قراردادشان با شرکت چینی سینوواک انداختند.

پژوهشگران ترکیه هم ماه پیش اعلام کردند که کروناواک بر مبنای آنالیز مقدماتی داده‌های کارآزمایی بالینی مرحله نهایی اثربخشی ۹۱.۲۵ درصدی دارد. اندونزی نیز روز دوشنبه بر مبنای داده‌های مقدماتی کارآزمایی کروناواک که در این کشور که اثربخشی ۶۵ درصدی آن را نشان می‌داد، مصرف اضطراری این واکسن را تایید کرد.

دانشمندان برزیلی در توضیح این تفاوت می‌گویند طراحی بررسی کروناواک در این کشور بر کارکنان بهداشتی خط مقدم در جریان شیوع شدید کرونا در برزیل بود  و شامل داوطلبان سالمند هم می‌شد، بنابراین مقایسه کردن مستقیم این نتایج با نتایج کارآزمایی این واکسن در کشورهای دیگر یا واکسن‌های دیگر ناممکن است.

کد خبر 579094

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار